A Magyar politika mért nem foglalkozik azzal hogy a forint ilyen értéktelen?
"Az alacsony árfolyamhoz az euróhoz képest pedig az export miatt van szükség."
Igen, ezt tudtam én is, Kína is ezt csinálta a jüannal.
A gyakorlati hátterét nem értem. Elmagyaráznád?
Egy árut mondjuk 10 euróért tudsz eladni Németországban.
Ha 320 forint egy euró, a magyar exportőrnek 3200 forint bevétele lesz. Ha 280 forint az euró, akkor csak 2800 forint.
Ez így elsőre tök jónak tűnik, de ez egyben azt is jelenti, hogy az import meg megdrágul.
Szóval az exportőr jól jár, az importőr meg rosszul. Utóbbiak köze tartozik Magyarországon jellemzően a lakosság is, hiszen a fogyasztási cikkek többsége nálunk import.
De az alacsonyabb árfolyam azért is kell a hatalomnak, hogy az MNB papíron éveken keresztül hatalmas nyereséget tudjon kimutatni, amit Matolcsy száz milliárdos nagyságrendben tolt ki az alapítványaiba (“elvesztette közpénz jellegét”).
Az alapitványos dolgot se értettem.Az megvan hogy igy eltunteti a koz pénzt de mért nem használta fel az állam
bár szerintem ez már inkább lopás ami ott megy
# 11
Az infláció jelenleg természetes és mostani gazdasági rendszerben piacot erősít. Viszont, ha gyengül a forint, akkor ugyanazt a terméket külföldön ugyanannyiért tudom eladni, nekem mégis nyereségem van.
Példával lehet egyszerűbben megérteni. Beszállítója vagy az ingolstadti audi gyárnak. Adott alkatrészt darabja 10 eurót ér és te havonta szállítasz 10 ezer darabot, akkor neked havonta van 100 ezer eurós bevételed. Februárban 319-en volt az euró, ma 325-326, ami azt jelenti, hogy ugyanazon termékért ugyanakkora mennyiségben 700 ezer forinttal többet fizetettek úgy, hogy 1 centtel sem emelted az árakat.
A magyar politikának nincsen hatása arra, hogy MÁS valutákhoz képest hogyan áll a forint.
Arra van hatása, hogy milyen az ország gazdasága.
A gazdaságunk pedig javul, erősödik. Az áremelkedések is ennek a mutatói, hiszen növekszik az elkölthető pénz, nagyobb a kereslet és ezért nőnek az árak is. Hiszen aki termeli őket, az is többet akar értük cserébe.
Az infláció akkor baj, ha nagyobb, mint a bérnövekedés és mellette szűkül a gazdaság. Vagyis ha akkor is drágul a kenyér ha közben kevesebbet tudnak belőle eladni, mert az emberek nem tudnak vásárolni. Ha úgy drágul a kenyér 5%-t, hogy a béremelkedés 10% feletti és az emberek 1 kg helyett 1,2 kg-t vásárolnak ebből a drágább kenyérből is, akkor az a javulás következménye. A pék is szeretne magasabb jövedelmet és azt csak mások vásárlásából szerezheti meg.
A külső piac fogja beárazni a forintot, nem a magyar gazdaság politikusai - mivel nem vagyunk sem nagyhatalom, sem pénzcentrum, mint Svájc. Van egy árfolyama a forintnak, ahhoz képest fog kicsit lejjebb, feljebb menni, sokat nem változik csak ha baj van és beindul egy nagyobb leértékelődés, mint 2009-ben.
#13 "Az alapitványos dolgot se értettem.Az megvan hogy igy eltunteti a koz pénzt de mért nem használta fel az állam
bár szerintem ez már inkább lopás ami ott megy"
Ez nem igaz. Más országokból átvett minta alapján működik az alapítványi rendszer. Ne értem mitől lenne rossz itt, ha jól tud működni máshol.
Az alapítványok állami feladatot látnak el (azok amikre céloztál). Egy ilyen feladatnál éppen ti szoktatok amellett kardoskodni, hogy legyenek a szervezetek függetlenek az állami befolyástól. Hát pont ez történik.
Az alapítványnak nem lehet máshonnan pénze, mint az államtól, hiszen nem magánalapítványok, mint pl. amit egy nagy gyűjtemény kezelésére az örökösök hoznak létre az örökölt pénzükből, hogy a gyűjtemény jó kezekben maradjon, ne szálljon az államra de nekik nem is keljen miatta rengeteget adózniuk.
Az alapítványi forma nem tünteti el a pénzt, csupán olyan feladatok elvégzését teszi lehetővé az aktuális kormányzattól és befolyásától függetlenül, ami fontos, de nem egy milliárdosnak, hanem az országnak. Az alapítványba betett pénz nem tűnik el, nem lehet ellopni, elkölteni. Csakis arra a célra és szabályozottan lehet felhasználni, amire az alapítványt létre hozták.
"A magyar politikának nincsen hatása arra, hogy MÁS valutákhoz képest hogyan áll a forint."
Jó vicc, gondolom véletlen, hogy pont az egykori pénzügyminiszter lett a jegybank elnöke.
A dolog pedig elég egyszerű kérdező. A fő cél a mértéktelen lopás. Már csak azt kell megválaszolni, hogyan lehetséges ez. Nos sokféleképpen, mégpedig váltakozva, mert azt nem bírja követni az átlagpolgár. Így aztán például létrehozunk alapítványokat hangzatos célokkal, de a valódi működést nem látod. Csinálnak néhány látványos akciót, te elámulsz, és fel sem tűnik, hogy a tízszeresét tették zsebre.
Engedélyt adnak (szabálytalanul) a havernak, aki körbeépíti sikeres vállalkozásodat, te nem fogsz tudni működni, hamarosan bedobod a törülközőt. Az üzlet meg a haveré.
Néha szükségesek állami megrendelések. Körbenéznek, hol a haver. Ő kapja a megrendelést. Természetesen pályázat útján, amibe soha nem nézhet bele senki. Főleg nem a döntésekbe.
A gazdaság szervezése bonyolult és kényes dolog. De van egyszerű megoldás. Odaadni a multiknak. Akkor ők idejönnek, építenek, de feltételeik vannak. Adókedvezmény, alacsony bér, semmi szakszervezet, aki hőzöng. Megkapják. Csak hát nehéz a béreket lefelé nyomni. Sebaj, lehet a valutát (elértéktelenítésnek hívják). Így aztán ha a valuta például a 2010-es lenne (az se volt jó), akkor kapnál most 800-900 euró átlagfizetést. Egyes helyeken akár 1200-at is. De a mai árakon ez csak 5-600, esetleg 800 euró. Annyit hajlandó fizetni a multi, hiszen otthon a háromszorosa esetén is hőzöng a szakszervezet.
Meddig fog az tartani? Nem sokáig. A multi azért jött ide, mert itt még van némi kultúra. De ezekhez az alacsony bérekhez zülleszteni kell az oktatást (aki többet tud, többet kér). Egy idő után züllik vele a szolgáltatás, a munkakultúra, minden. Akkor már inkább elmegy a multi egy fejletlen országba. Ott a dolgozó megelégszik 200 euróval is.
Nem árt tudni: a multi nem importál. Ő hozza magának, és viszi ki. Őt a forint kizárólag munkabérként érdekli. Euróban számítva. Ezért is jó, hogy Uniósok vagyunk. Azon belül szabad a mozgás. Ha kívül lennénk, jönnének a vámok meg egyebek. Ide se jönnének. Vagy ha igen, még rosszabb feltételekkel. A birkává hozás a kormány dolga. Derekasan helyt is áll ebben. A nép meg örül a rezsicsökkentésnek. A külföldi árakat úgy se tudja megnézni, ahhoz már nem ért. Elég sokan vannak ilyenek ahhoz, hogy már ők alkossák a közvéleményt. A többin meg röhögnek. Azt mondják, hőzöngők mindenütt vannak (ez igaz), nem kell törődni velük. Nem is törődnek. Minek ilyen béna bandával.
"Egy ilyen feladatnál éppen ti szoktatok amellett kardoskodni, hogy legyenek a szervezetek függetlenek az állami befolyástól. Hát pont ez történik."
A függetlenség és a közpénz nyomonkövethetősége két különböző dolog. A következő bekezdésedben te is mondtad, hogy ezek nem magánalapítványok, éppen ezért pláne, mikor arról beszéltek, hogy "elvesztette közpénz jellegét".
Ha ezzel nem értesz egyet és szerinted rendben mentek a dolgok, akkor konzultálj az Alkotmánybírósággal, ahol másként látták a dolgot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!