Hogy müködik valóságban a sokat kritizált rabszolgatörvény? Van aki túlórázik, s nem fizetik, mert majd 2 év múlva?
Amit az ellenzék mondott az egy jó nagy baromság. Itt a városunkban két gyár van, mindkét helyen egyből elkezdtek tüntetni, amire annyi volt a válasz, hogy a gyárak vezetői kimentek és közölték velük, hogy nem lesz kényszer túlóra, és nincs is. A túlórapénzt pedig rendesen megkapják. Ha ez nem így lenne akkor nem hagyták volna abba a tüntetést.
"A maximális munkaidő a legtöbb országban az uniós irányelv által megszabott felső határ, 48 óra (Dánia, Németország, Franciaország, Írország, Norvégia, Nagy-Britannia)."
Ezekben az országokban évi 416 óra maximum túlóra van. Érdekes ott sem tüntet ellene senki, mert ott sincsenek kényszerítve az emberek és ott se ingyen túlóráznak és nem is érzik magukat rabszolgának.
Az ellenzék ezzel jól lábon lőtte magát aztán pedig csodálkoznak, hogy az emberek miért tartják őket idiótának. Legalábbis azok az emberek akik képesek utánanézni a dolgoknak, vagy csak szimplán megtapasztalja.
Azért el vagy tévedve. Itt senki nem amiatt volt felháborodva, hogy lehet többet túlórázni. Itt a probléma a törvény szövegével volt.
És, hogy mennyire rossz lett az ellenzéknek? Az EU-s választások szépen mutatták a változást.
Alapvetően jópár hülyeség össze van erről hordva mindkét oldalról.
Munkaidőkeret eddig is volt, nem most lett feltalálva a spanyolviasz. Az ebben elvégzett túlóra a keretidőhöz számolódik (nem kötelezően, cég úgy is dönthet, hogy az adott hónapban kifizeti), ezt a keretet végén kötelező rendezni. Szóval azt is jelentheti, hogy akár 3 hónaptól-3 évig nem fizetik ki. Sőt, van egy tervszerű karbantartás, vagy épp leállás valami miatt, akkor a keretidő lecsúsztatható szabadnapként. Előfordulhat, hogy egyáltalán nincs a túlóra kifizetve, csak szabadságként kiadva, amiről a munkáltató dönt. Erre is jár fizetés, csakhogy a túlóra pótlékai már nem.
Lényegében annyi a változás, hogy a lehetséges maximális 1 éves keretet felemelték 3 évre.
Továbbá az elrendelt rendkívüli munkavégzés jogilag kötelező! Ennek megsértése azzal azonos, mintha a rendes munkavégzést nem fogadnád el, vagyis akár a munkaviszony megszüntethető azonnali hatállyal. Ez mindig is így volt! Hogy épp vannak, akiket nem túlóráztatnak örüljenek neki, de sokakat viszont igen. Ennek a maximális határát felemelték 400 órára (már szakszervezet hozzájárulása se kell, mint a 300 órás kollektív szerződésnél). Ám eléggé hibás érvelés más országokkal összevetni, ugyanis hiányoznak a munkavállalók érdekeit szolgáló elemek. Németországban többet lehet, csakhogy ténylegesen a munkavállaló döntheti el, hogy el is vállalja-e.
Lényegében nem történt akkora változás, mint amit belemagyaráztak. De a munkavállalók helyzete semmivel se lett jobb. Ez főként a gyári munkákat fogja érinteni.
Meg lehet jönni a munkaerőhiánnyal, csakhogy az ország 3/4-ed részében nincs váltási lehetőség. Főleg, ha még kisgyerekekről is gondoskodni kell, akkor aligha fogja bárki kockáztatni az állását.
Megnyugtatlak, hogy pl. itt a közigazgatásban napi 9 órát dolgozunk. Akiknek nem tetszett, azok leléptek. A maradék barom átvállalta tőlük a munkát. Közben elvonták a cafeteriát. Egyszerűen nem tudunk mit csinálni, mert sehova nem kell irodai munkás és szopjuk a brokit átlagnyugdíj bérért. Ez van.
Ha felmondanék, akkor mehetnék aszfaltozni 40 fokban minimálbérért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!