Mi van már Paks 2-vel? Orbánék hazavitték már az összes Putyini hitelt, mi meg fizetjük és ennyike?
"Végülis 2-3 erőmű még a levegőberepül és lakhatatlan lesz európa. A kiégett fűtőelemeket meg hova ássák el ahol 10 millió évig garantáltan biztonságban leszenek?"
Mindig vicces amikor valaki azt hiszi érti amit leír, de egyáltalán nem.
Több, mint 100 atomerőmű üzemel Európában. Attól, hogy a mi 1 erőművünket kiváltjuk 1 korszerűbbel, nem lesz rosszabb a helyzet. Paks II az Paks I HELYETT épül meg és nem mellé még egynek. Csak lesz egy-két év amíg mindkettő üzemben lesz.
A kiégett fűtőelemek tárolása valóban gond és hosszú időt kell kibírniuk, de a térfogatukat tekintve sokkal kevesebb problémát okoznak, mint amennyit a jelenleg rendelkezésre álló alternatív energiatermelés okozna ha az atomerőművek helyett azokat kellene megcsinálni.
"Itt ezt a hülye orbán megadóztatta mint mindent."
Egy cirka 20-30 ezer forintos napelem táblára került rá ezer forintos termékdíj. Pontosan a környezetvédelem érdekében. A napelemek csak addig környezet barátak amíg éppen áramot termelsz velük. Előtte azonban rendkívül környezetterhelő bányászat és ipari műveletek kellenek az előállításához, ahogyan amikor lejár az élettartama, onnantól veszélyes hulladék lesz, amit nem dobhatsz csak úgy a kukába. Az a termékdíj pontosan erre szolgál, hogy legyen biztonságos megsemmisítése amikor majd kell.
Az atomerőmű által termelt áram árában is benne van az a pár fillér kilowattonként, amit 30 éve gyűjtögettek, hogy legyen miből MAJD leszerelni, biztonságosan eltüntetni az atomerőművet. Ugyanezt kell tenni más termékeknél is.
A haragoszöldek a legszemellenzősebbek. Csak 1 dolog jut el hozzájuk, az már nem hogy összefüggésekben lássák a világot. Hogy megértsék, minden összefügg és nem lehet csak 1 dolgot csinálni, mert attól nem jobb, hanem rosszabb lesz.
Akkor most miről is vitatkozunk?
Ha arról, hogy csúszik a beruhazas, akkor igen, nem így kellene legyen. Az atomeromu epeisenel az is közte játszik, hogy ekkora epitkezedeknel sok pénzt lehet lenyulni.
Ha az atomeromu biztonság és hatékonysága a kérdés, akor én ezt a villámcsapashoz szoktam hasonlítani. Van rá esély, hogy beléd csap a villám? Igen, van, történtek már ilyenek. Na de mennyi? Azért mert néha történik ilyen, meg nem fog minden ember villámharitoval sétálni. Ugyan ez van az atomeromuvekmel. Igen, történtek balesetek, de mindenki csak azt a két példát tudja felhozni, arról pedig elfeledkeznek, hogy több mint fél évszázada több 100 atomeromu működik biztonságosan, és jelenleg is a világon több tucat építés alatt áll. Mert csak azt látjátok, ami feltűnő, azt a kirívó két esetet, de azt, hogy mennyivel nincs semmi probléma azt nem. Arról nem is beszélve, hogy ez a két baleset nem csak úgy következett be. Csernobilnal nem tartották be a biztonsági előírásokat, Fukismanal meg egy hatalmas természeti katasztrófa volt.
Ha Paks1 kiesik a termelesbol, akkor az energia 80%-a import lesz. Azért ez elég gáz. A megujulokkal meg az a gond, hogy nem lehet őket megfelelően szabályozni, azt ha jön egy nagyobb vihar, akkor kiesik az egész termelés. Víz és széleromure nincs elég alkalmas terület, a szén meg co2-t bocsált ki. Tehát szükségünk van olyan erőművekre, amik mindig adnak áramot, és lehet őket szabályozni. Az az ideális ha az atomot a megujulokkal kombinálva használjuk.
"Elég ha egy reaktormag felrobban, lakhatalan lesz Európa. Csernobil sorozatot nézd meg. Ott levezetik, mi lesz ha."
A reaktormag nem tud felrobbanni, nem úgy épült meg. Ez reaktor nem atombomba. Csernébilban felrobban egy paksinál jóval nagyobb reaktor ( igaz kémiai robbanás volt ) és lakhatatlan lett Európa?
"Nem egy atomfizikus nyilatkozott a legkülönféle felületeken, hogy a világ legdrágább, legveszélyesebb, és leggazdaságtalanabb energiatermelési forrása az atomenergia."
Forrás?
"Gondolom mikor ezt kijelentették, szem előtt tartották a kiégett fűtőelemek évmilliókig tartó biztonságos tárolását, hűtését, őrzését is, ami sehol a világon nem megoldott jelenleg, nálunk meg főleg nem."
Nem kell a kiégett fűtőelemeket évmilliókig tárolni és őrizni, főleg hűteni nem. Ezekre is megvannak már a biztonságos technikák, csak egyelőre még mindenki az olcsóbb kivárásra és átmeneti tárolókra játszik.
Azt ugye tudod, hogy a Földünk 4,7mrd éves és az atomerőművek fűtőanyagát az uránt a föld alól bányásszák? Meséld el nekünk, az előző 100 évet leszámítva 4,69999mrd éven át milyen problémát okozott? :)
De jó, hagyjuk a Paksot, jelenlegi formában ez a szerződés amúgy is rossz, dobjuk el. Mi legyen helyette. Kíváncsian várom a válaszokat :D
"Ha Paks1 kiesik a termelesbol, akkor az energia 80%-a import lesz."
Mert volt egy pillanatig is olcsóbb, hogy nem import?
Ez a rezsicsökkentett energia 38%-al drágább mint máshol az import nem rezsicsökkentett.
Volt bizony és itt most ne keverjük össze a dolgokat. Van a lakossági áram és az ipari áram, a kettőnek eltérő a díja. A lakossági áram amúgy is olcsó nálunk, a kamu rezsiharc előtt is olcsó volt. Az EU országokban leginkább majdnem mindenhol drágább:
A nagyfogyasztói, tőzsdei árszabás ettől jelentősen eltér, de ott más a "villanyszámla" is.
Az importtal leginkább az a baj, hogy kiszolgáltatottá teszi az országot. Hallod a rádióban/TVben, valami fejesnek szorulása van és máris drágul a kőolaj világpiaci ára, te meg két nappal később már fizeted is a különbözetet a benzinkúton. Pár éve az orosz-ukrán gázvitánál az ukránok azt mondták tárgyalás stop, az oroszok azt válaszolták: gáz stop, mindezt január közepén, mi meg csak pislogtunk.
Az árammal ugyan ez a gond, kiszolgáltatottá tesz. Egyrészt nyomásgyakorlásra is jó, másrészt vannak vis maior esetek amikor beüt a krach. A villamos távvezetéknek is van kapacitása/áteresztőképessége, nem úgy van hogy jön három szál drót és rákötöm az országot. Pár éve esett egy durvább ónos eső, egy távvezeték rászakadt az M31-re. Jöhet máskor is, bárhol és ilyenkor komoly kapacitások eshetnek ki amit nem tudunk mivel pótolni, mert nicns mivel, hát ezért importálunk. Akkor mit csinálunk? Valami rendszerhiba miatt kiüt egy tűz egy transzformátorállomáson, kiesik egy ág az ország letérdel. Van ilyen videó is a youtube-on..
Persze építhetünk mindent túlbiztosítva, mindenhova dupla vezeték, dupla kapacitás, nagyobb redundancia de ennek az ára beépül a villanyszámlába. Valahol üzemzavar miatt kiesik egy erőmű, pl mint pár hete Pakson. Ott is volt mindjárt -1000MW a betáp oldalon, a 4500MW rendszerigényből. Egy erőmű és az ellátás negyede OFF.
Arról nem beszélve, hogy azt az áramot vagy fix szerződéssel vesszük ami ez nem olcsó, vagy tőzsdéről ami meg változó árazású és ha nagyobb az igény mint a termelés...
Nem olyan nehéz belátni, hogy ez nem a legelőnyösebb számunkra ( a többiek számára sem, nem véletlenül termeli javarészt mindenki magának).
#13
Látom nem oltogatni tudsz másokat, de nem érted a dolgokat. Japánban is van pár erőmű. Biztonságos volt, mégis lett baj.
Napelemet fel lehet használni újra, az első napelem 1954 óta van üzemben.
"Látom nem oltogatni tudsz másokat, de nem érted a dolgokat. "
Értem én. Annyira bízol a törpédben, hogy azt hiszed majd egy hegy gyomrában 500 millió évig tudja őríztetni azt az anyagot, ami az elmebeteg ükunokáidat is kiirtja, ha csak ránéz is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!