Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A magyar oktatásban, főleg...

A magyar oktatásban, főleg felsőoktatásban dolgozók miért olyan "szocialista", "nem törődöm" mentalitásúak?

Figyelt kérdés

Személy szerint a jó múltkor, egy tanszékvezetővel vitatkoztam össze.Munkaerőpiaci elemzésként indult a dolog.

Én említettem neki,hogy mennyivel jobb az egyetemi felvétel Csehországban, Szlovákiában.

Ott nincs központi felvétel, nincs pontozás,nincs keretrendszer, hanem az egyetemek maguk döntik el,hogy milyen feltételeket szabnak a felvételhez és,hogy hány diákot akarnak felvenni.

A keményebb helyeken, mint orvosi, kell felvételi tesztet írni.Más helyeken meg felvételi motivációs elbeszélgetés van.

Nyugat-Európa nagy részén így működik a felvétel.


Az ő ellenérve az volt,hogy "mennyi plusz munka lenne az nekik". Annyiban is hagytam


Nehogy véletlenül csinálni kelljen valamit, ne adj' Isten még tényleges munkát belefektetve értékelniük is kellene a felvételiztetőknek az egyes jelentkezőket. Még hogy holmi tanársegédek, adjunktusok meg egyéb "bárók" dolgozzanak az éppen hogy érettségizett helótákkal! Na, azt már nem! Az érettségiket kijavítják a középiskolai tanárok, a pontszámokat kiszámítja az Oktatási Hivatal, a nagyméltóságú tanulmányi főügyintézők,főelőadók meg kegyeskednek vala kiküldeni a felvételről szóló határozatot a jelentkezőnek. Ez így pont jó.



A jelenlegi felvételi rendszer nagyon szocialista, mivel teljesen személytelen, futószalagszerű, a hallgató csak egy szám a gépben.



Ezek a nagyságos urak,hölgyek meg úgy viselkednek, mint a szocibana TSZ elnökök.Nekik,nemhogy szolgálati autójuk,hanem még külön sofőr is járt hozzá, aki mindig nyitotta nekik az ajtót.


2019. máj. 29. 15:26
 1/9 anonim ***** válasza:
68%
Mi a bajod ezzel?
2019. máj. 29. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
annó minden egyetemen külön felvételi volt, és álltalában azok kerültek be, akiknek volt kapcsolata...
2019. máj. 29. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem még sok minden mást is mondott neked, csak lényegtelenként elengedted a füled mellett és most belekapaszkodsz egy dologba ami illik az elképzelésedbe.

Almát körtével hasonlítasz össze és figyelmen kívül hagyod azt, hogy mi az egyetemi felvételi CÉLJA.

Lényegtelen, hogy a tanszékvezető milyen, mert rajta kívül álló okai vannak annak, hogy ez a felvételi rendszer létezik. Simán lehetséges, hogy egy őskövület a maga becsontosodott elképzeléseivel, nézeteivel, még az is lehet, hogy beletaláltál és tényleg afféle "szocialista" ezt látatlanba nem lehet megítélni, de ugyanígy lehet, hogy éppen az ellentéte vagy teljesen másmilyen. Még az is lehet, hogy neki magának az az elsődleges szempontja, hogy "mennyi plusz munka lenne az nekik". Ez sem számít.

A felvételinél a legfontosabb a DIÁK? a hallgató.

Neki nem mindegy, hogy hova kerül és milyen esélyekkel, mert az ő életét fogja meghatározni a jövőben. Az egyetem nem szakkör, hogy csak úgy mellesleg bejár az ember és max. a kevéske tagdíjat kell kifizetnie. Az egyetem sok éven át tart és rengeteg pénzbe kerül. Még ha nem is kell tandíjat fizetnie, akkor is rengeteg költsége van - miközben nem dolgozhat rendesen, hiszen egyetemre jár.

A hallgatónak az érdeke az, hogy ELŐZETESEN legyen egy szűrés, hogy van-e egyáltalán esélye elvégezni azt a szakot. Hiszen ha eleve esélytelen, akkor csak vesztegette az idejét és pénzét (sajátját és másokét is). Ahogyan a közösségnek pedig, aki finanszírozza a tanulását, joga van előzetes szűréssel kiválasztani azokat, akiknek hajlandó fizetni a tanulását. Nagyon nem mindegy ugyanis hogy 10 építészmérnök taníttatását finanszírozzák évente vagy 50-t, csak mert annyi embernek lenne kedve abba belekezdeni - miközben talán 6-8 új építészmérnökre lenne szükség csak évente. Vagy hogy az orvosin mindenki szülész-nőgyógyász meg plasztikai sebész lenne, hiszen azokat fizetik meg jól utána, holott a közösségnek abból kevesebb, másból meg több kellene.

A felvételi tehát egy előzetes szűrés, egy válogató. Összehozza az igényeket és a realitásokat. Tervező grafikusra pl. évente csak 50-60-ra van szükség, hiszen nagyon kevés olyan álláslehetőség, olyan munka van amihez ez a diploma kellene. Rajzolni viszont nagyon sokan szeretnek és tudnak is. De nem kell annyi diplomás grafikus, hiszen utána elhelyezkedni még így sem tud mind. Ha nincs felvételi akkor mit teszel? Tízszer ennyien jelentkeznek, akkor mindet engeded tanulni? És utána? Ha nem talál munkát akkor mi lesz vele? Átképezi magát lángossütőnek?

Vagy éppen ott vannak a mérnöki szakok. Most is rengeteg diákot azért vesznek fel hogy majd 1-2-3 félév után kipotyognak, mert nem bírják a tempót vagy nem alkalmasak, de addig is jók, mert növelik a létszámot, hozzák a pénzt az egyetemnek. Az oktatók meg szórják őket mint a pelyva, hiszen van belőlük és akkor is megmarad az a % a felsőbb évfolyamokra amikre van kapacitásuk, ha az elején szemétkednek velük. Ez jó? Jó az ha évekig szenved a hallgató és közben derül ki, hogy el sem kellett volna kezdenie?

Motivációs beszélgetés? Hol és minek? Ahol van rá szükség ott most is megteszik. Én is voltam tavaly felvételi alkalmassági elbeszélgetésen, mert az én szakomnál kell ilyen személyes szűrést is csinálni. Ahogyan sok más helyen is. De pl. azokon a szakokon amiket említettem, ott minek? Mitől lenne jobb sebész, grafikus vagy építészmérnök valaki attól mert jól el tudja magát adni egy "motivációs beszélgetésen"?

de tegyük fel, hogy hallgatnak rád és ott is bevezetik. Akkor neked van X teljesítményed a középiskolából, van nyelvvizsgád és mindezekkel szeretnél tovább tanulni. Majd jön valaki, akinek nem voltak olyan jók a jegyei, mint neked, nem járt versenyekre, nem tanult már nyelvet, ellenben nagyon meg tudja mutatni milyen "motivált". Akkor az igazságos lenne ha helyetted őt vennék fel? Nem merülne fel benned annak a lehetősége, hogy apuci pénzen megvette a fiacskájának a "motivációs elbeszélgetés" eredményét hogy bejuthasson?

Mi lehet jobb az összes diáknak, mint egy teljesen egyértelmű és mindenki számára azonos felvételi rendszer?

majd ha magán egyetemre jelentkezel, ahol vagy te fizetsz nagyon sokat vagy az alapítványuk állja a számlát, akkor tuti találkozni is fogsz ilyen "motivációs elbeszélgetéssel". de már most biztos vagyok benne, hogy másnap itt írnád a felháborodott kérdésedet arról, hogy miképpen is lehetséges, hogy pár egyetemi ember veszi magának a bátorságot és mindenféle szabályozás meg követelmény rendszer helyett csak úgy pontokat osztanak, hogy valaki tetszik-e nekik vagy sem. Hogy dönthetnek arról ki legyen hallgatója az egyetemnek és ki nem.

2019. máj. 29. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Kedves 3,


ezeket az elképzeléseket nem az ujjamból szoptam, ez egy már működő rendszer.


Szlovákiában alacsonyabb az oktatás színvonala, mint Magyarországon?Nem bizony.


Nyugat-Európában,ahol szintén ilyen a felvétel, alacsonyabb?Nem, sőt jóval magasabb.

Az egyetemek gyakorlatiasabbak, a problémamegoldásra koncentrálnak és nem a seggelésre.Gondolkodni tanítanak meg és nem visszaböfögni amit megtanultál.



Az alapvető probléma,hogy az állam túl keveset költ felsőoktatásra.Emiatt van az a komcsi felvételi rendszer, mert ez "spórolós".

2019. máj. 29. 16:26
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
És szerinted mitől "komcsi", a Magyarországon érvényes, és egyébként szintén működő felvételi rendszer?
2019. máj. 29. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

5#

Attól,hogy személytelen,gyártósor szerű.

Továbbá, annak a jele,hogy az egyetemeknek kevés az autonómiája.


Ez nem a leendő hallgatóknak kedvez, hanem csak a lusta közalkalmazottaknak.

2019. máj. 29. 16:55
 7/9 anonim ***** válasza:

"A jelenlegi felvételi rendszer nagyon szocialista, mivel teljesen személytelen, futószalagszerű, a hallgató csak egy szám a gépben"


Miért lenne szocialista, ha pont az volt akkor amit most szeretnél.


Amúgy meg miért baj, azt hiszed, hogy 2-300 fős előadásokon majd nem lesz személytelen vagy amikor egy szakra 500-an akarnak bejutni?

2019. máj. 29. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A fizetésed nem fog nőni, ha többet dolgozol. Ellenben kevesebb életed és energiád marad.

Aki rabszolga, hajtson csak.

Aki élni akar, kevés munkával ugyan annyit tud keresni.

2019. máj. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Mielőtt ezt bevezették, az egyik oktatóm panaszkodott, hogy majd nem fogják előzetesen ismerni a hallgatókat, hanem majd ki fogják nekik utalni őket.
2019. máj. 30. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!