Hogyhogy Kassán ilyen kevés magyar él? Statisztika szerint
Népessége 2011-ben 240 688 fő, ebből 6382 magyar (2,65%)
Ez számomra azért érdekes, mert a két VH között azért szinte félig még magyar város volt, a dualizmus korában pedig magyar többségű.
Hogy van ez? Hasonló város, pl Kolozsvár, ott se esett 20% alá a magyarság aránya, sőt Pozsonyban is nagyszámú magyarság ér, Kassán miért nincs -hivatalosan- még 3% se? Mi ennek az oka?
II. vh után kitelepítették a magyarok jelentős részét a Felvidékről.
Pozsony olyannyira nem volt szlovák város, hogy a "Bratislava" név 1919-ből ered.
Hallottam persze a gyalázatos kitelepítésekről, de azt nem, hogy Kássát ilyen mértéknem érintette volna.
+ Kassa alatt, délen, magyar falvak, városok vannak, azok csak ingáznak oda. Meglep ez az arány.
Úgy lehet, ahogy az egykor színmagyar Szatmárnémetiben és Nagyváradon is ma ilyen 25% körüli a magyarok aránya, igen az Románia, de ugyanaz a folyamat.
Eltelt 100 év szlovák/csehszlovák uralom alatt, Kassa ahogy írod is vegyes lakosságú volt a helyiek egy nagy része kettős identitású volt, tudott magyarul és szlovákul is esetleg vegyes házasságból származott stb. Ők a Monarchia idején magyarnak vallották magukat, mert na Magyarországon éltek. 1920 után azért esett le a magyarok száma, mert ezek a kettős identitásúak már szlovákok lettek, mert na Csehszlovákiában éltek.
1950-es évektől még kevesebben vallották magukat magyarnak, mert megint Csehszlovákia és magyarok elleni kollektív bűnösség, hagy ne magyarázzam. Ekkor ráadásul még tartott egy demográfiai robbanás rengeteg gyerek született a maihoz képest, és zajlott az urbanizáció is. 1960-ban hatvanezren éltek Kassán 1990-re már annyian mint ma. Tehát az akkori (1950) 20-25 ezres magyarság részben asszimilálódott az egyre több és több szlovákhoz. Nincs ezen min csodálkozni ez a trend mindenütt lejátszódott, Magyarországon is voltak Trianon után is nemzetiségi falvak, ma meg lemégy valahova Békés megyébe (egykor rengeteg szlovák és román lakott ott) már csak pár helyen látsz egyáltalán szlovák vagy román feliratot, és persze sokan kitelepültek Szlovákiába, de a románok nem települtek Romániába, hanem mind beszél magyarul, többségnek magyar neve van, gyakran csak úgy mellékesen említik meg, hogy ők amúgy román családból származnak, mert már ők sem érzik fontosnak.
Az első Becsi döntés idején Kassa 70%-a magyar volt. Folyamatos volt a szlovák btelepülés nagyon sok munkás érkezett bányászok, acélművesek az ott élő magyarok elkeveredtek vegyes házasságok alakultak. Kassától délre vannak magyar falvak de onnan túl kevesen települtek be ahoz, hogy jelentősebben megnöveljék a magyarok számarányát. Igy járt nagyon sok felvidéki szin magyar város mint Léva, Losonc, Rozsnyó, Végsellye ezekben a városokban már alig van néhany magyar.
Itt egy rövid videó ami elmagyarázza pontosabban:
Szomorú.
De azért Kassától délre, meg Nyugat-Szlovákiában életképes magyar közösség van nem? Ha jól tudom, a Csallóköz pl majdnem színmagyar.
Egyelőre életképes. Dunaszerdahely, Nagymegyer, Gúta, Komárom és Párkány környáke még többségben magyar de a nyugatabbi területekre egyre intenzibb a Pozsonyból betelepültek aránya szinmagyar falvak 10 év leforgása alatt képesek szlovák többségűvé változni.
Fülek, Rimaszombat és Rozsnyó környékén is sok magyar él ott is van egy bizonyos fokú asszimiláció de ott a legnagyobb baj a munkenélküliség és az elvándorlás iletve a rengeteg cigány. De ne feletjsük ki meg a dél kleti régiót ahol szintén vannak tiszta magyar részek Királyhelmec és Nagykapos környékén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!