Magyarázza meg nekem valaki, hogy ha annyira felminősítik Magyarországot a nagynevű világcégek, akkor miért nem vezetik be az EURO-t? Mi ennek a tényleges akadálya?
Az akadályt orbán viktornak hívják.
Ha bevezetnék az eurot nemtudnák manipulálni a forint árfolyamát, és ebből kifojólag nemtudnának sok sok millió Forintos haszonra szert tenni orbánék.
"Továbbá jelentősen leszűketené a kormány mozgásterét több pénzügyi kérdésben."
Tekintve, hogy az MNB-nek most is függetlennek kéne lennie a kormánytól, még csak nem is lenne ez igaz. A monetáris és fiskális politika két különböző dolog, előbbibe sosem lett volna szabad beleszólást engedni a kormánynak (mégha csak áttételesen is, informálisan).
Az euró bevezetése az nem a külsős cégek vagy minősítők véleményétől függ, hanem attól, hogy az ország számára jó lenne vagy sem. Jelenleg te, mint egyszerű állampolgár, rengeteget buknál az euró bevezetésén. Még a hozzánk képest nagyon gazdag átlag német is rosszul járt amikor bevezették náluk a márka helyett az eurót, mert mindent felfelé kerekítettek amikor kifizetésről, árról volt szó és lefelé amikor a keresetekről.
Az euró bevezetésével nem csak előnyök járnak, hanem hátrányok is. Nem minden országban az előnyök dominálnak, de rövid távon szinte sehol. Persze majd el fogjuk érni azt az állapotot remélem, amikor a rövid távú nehézségeket megéri bevállalni, a hosszabb távú előnyökért - de én még akkor sem támogatnám a közös valuta bevezetését. Mivel ma már elektronikusan tudsz fizetni, nem kell a készpénzeket váltogatni, otthon félre tenni ha utazni vagy vásárolni akarsz. Fizeted a bankkártyádról és ott azonnal váltják neked euróba. Te nem igazán érzel belőle nehézséget. A cégeknek lenne előnyösebb - ellenben a gazdaságot viszont lehet, hogy hátrányosabban érintené, hogy euroövezeti tagként már nem lehet szabadon gazdasági döntéseket hozni. Ebből meg ugyanezeknek a cégeknek káruk keletkezhetne. Nézd meg az olaszokat, görögöket vagy a portugálokat. Az, hogy euroövezeti tagok, az nem segítette, hanem gátolta az országuk vezetését abban, hogy az országnak jó pénzügyi döntéseket hozhassanak. Ennek meg az ottani cégek lettek a nagy vesztesei.
Még hozzá kell tenni azt, hogy egy adott cég felminősítése nincs kapcsolatban azzal, hogy az adott ország akarjon e közös valutát. Pláne azt nem, hogy képes is e rá.
Felminősítés során inkább a piaci környezetet nézik, miközben a közös valutánál inkább a kormányzat költségvetési stabilitását. Elég butácskán hangozhat ez, de a gazdaságban még mindig külön szereplőkként jelennek meg a vállalkozások, háztartások és az állam. A befektetők inkább az első kettőt nézik, míg az Unió az utóbbit.
És a legkézenfekvőbb válasz egyébként az, hogy nem felelünk meg még a konvergencia kritériumoknak, bár ezzel kapcsolatban szoktak kivételezni, lásd. Szlovákia.
El kell érni bizonyos értékeket, hogy egyátalán jogosultak legyünk a bevezetésre.
A másik, bevezetés 10 éves távon itthon senkinek nem lenne jó. Még nagyobb infláció lenne
Magyarországot jelenleg az európai uniòba sem vennék fel, olyan szinten eltàvolodott az uniós alapelvektől és értékektől.
Az euró bevezetésével a kormány is rosszul járna, így ők sem erőltetik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!