Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kádár alatt könnyebb vagy...

Kádár alatt könnyebb vagy nehezebb volt egyetemre bejutni?

Figyelt kérdés

2019. máj. 17. 21:05
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
90%
Szerintem egyszerűen másabb volt. Akkoriban jóval kevesebben érettségiztek, sokan tanultak szakmunkásnak, tehát nem is volt akkora érdeklődés a felsőoktatás iránt. Viszont egyetem is kevesebb volt, így összességében kevesebb hallgatót is vettek fel. Meg akkoriban azért még nagyobb különbség volt egyetem és főiskola közt, mára ez korábbi éles határvonal kezd eltűnni.
2019. máj. 17. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
89%

Mivel sokkal kevesebb egyetemi férőhely volt, ezért nyilván nehezebb volt.

Ugyanakkor a "Kádár alatt" kifejezés a kérdés szempontjából elég pongyola megfogalmazás, mert ezen időszak alatt sokat változott az egyes társadalmi csoportok (értsd munkások, parasztok vs. a régi rendszerben jómódú, esetleg az arisztokráciához tartozó emberek) bejutási esélyei.

2019. máj. 17. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
50%

Ha a szülők pártfunkcik voltak vagy benyaltak a meleg szarik a párttitkárnak (komatál) akkor volt esélyed bejutni.

Ha te voltál a pártitkár kölke akkor egyenes lehetett az út.

Ha családodban volt valaki aki a rendszer "ellensége" volt akkor még Einsteini aggyal se vettek fel.

Egyébként normál halandóként csekély volt a lehetőség.

2019. máj. 17. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
55%

Attól függ....

Kádár alatt már gimibe, szakközépbe bejutni és bentmaradni is nehezebb volt.

Aztàn az egyetemi felvételinél a származásnak is fontos szerepe volt... '56-os "bűnös" gyerekének az esélye (tudásától függetlenül) a nullával volt egyenlő, míg a "Szocialista Haza Hőse" és egyéb, a forradalom leverésében résztvevők gyermekei akár félhülyén is bekerülhettek. A proli származás is előnyt jelentett az értelmiségi gyerekével szemben.

Aztán következett a felvételi vizsga. Írásbeli + szóbeli.... Szóbelin pedig bárkit el lehetett buktatni, vagy épp bejuttatni.

2019. máj. 17. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
76%

Általános iskolában én még részesültem hátrányos megkülönböztetésben azért mert a nagyapám kuláknak lett minősítve, mert saját verítéke által bizonyos földterületet elérte a tulajdona. Hiába tanultam sokat, hármasnál jobb jegyeket nem kaptam. Aztán szakmunkásképzőben szín jeles lettem, levelezőn érettségiztem, majd szerintem könnyedén bejutottam nappali fősulira. Ott már a tudást nézték mert a rendszer vége felé volt. Autógyárak a mai napig használják azt a számítógépes programot ami a diplomamunkám volt. Az általános iskolai tanáraim meg sunyin, lapítva érdeklődtek hogy hogyan megy a fősuli. Persze mondás helyett inkább mutattam a leckekönyvemet.

Akkoriban nem volt túl nagy a versengés a diplomáért. Tandíj sem volt, illetve a szocializmus végén is csak egy jelképes összeg. Nyelvvizsga megléte sem volt követelmény. Alapfokú vizsgát kellett tenni egy idegen nyelvből a diploma átvételéig.

51/F

2019. máj. 17. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
63%
Persze hogy könnyebb. Például emlékszem arra hogy érettségi után kétségbe voltam és szóbakerült a városi pártházban -ahol anyám árusított- hogy tovább akarok tanulni de nincs hova. Erre felfigyelt néhány katonatiszt, odajött és mondta hogy nem is kell felvételiznem a hely le van tudva jogi karon. Ez így volt.
2019. máj. 17. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:

#6

Hja, így marhára könnyű :)

2019. máj. 17. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
42%

#5

Akkor mondok egy ellenpéldát: nagyapám nem fejezhette be a jogi kart, mert dédapám Horthy érában viselt tisztesi fokozatának köszönhetően osztályidegennek minősült.

2019. máj. 17. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

Az MSZMP 1962 novemberében tartott VIII. kongresszusa határozatban foglalt állást a származás szerinti megkülönböztetés eltörléséről, azzal az indokkal, hogy: „Egységes szocialista társadalmunk kialakulása és közoktatásunk szocialista fejlődése lehetővé teszi, egyben megköveteli, hogy az iskolai felvételeknél is a jelöltek felkészültsége, rátermettsége, politikai és erkölcsi magatartása legyen a mérce.

Nincs szükség többé tanulóifjúságunk származás szerinti kategorizálására. A tehetséges munkás- és parasztfiatalok továbbtanulását - ami művelődési politikánk változatlanul fontos része - nem a szociális korlátozások, hanem a szükséges politikai, anyagi, szociális és nevelési feltételek biztosításával, az oktató és nevelőmunka fejlesztésével kell elérni.”

1963 áprilisában a Politikai Bizottság eltörölte a származási kategorizálást és megállapította az új felvételi rendszer alapelveit. Eszerint „az elbírálás alapja a pályázó tehetsége, felkészültsége, rátermettsége és magatartása legyen”. A pontszámítás módja: a pontszámok felét a középiskolai tanulmányi eredmények, a másik felét a felvételi vizsgán kapott osztályzatok alkotják. A jelentkezők pontszám szerinti sorrendben veendők fel, ám azonos eredmény esetén előnyben kell részesíteni a fizikai dolgozók gyermekeit, és azokat, akik a középiskola elvégzése után legalább egy évet dolgoztak. A határozat titkos záradéka ugyanakkor előírta, hogy a fizikai dolgozók országos aránya érje el a 35%-ot. A lakosság azonban mit sem tudott erről. Az átláthatóság és az állampolgári bizalom megteremtésének jegyében a korábbi évek gyakorlatától eltérően a felvételizőkkel közölték az általuk elért pontszámot.

2019. máj. 17. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
77%

#9

Hiába mondták ki ezt, az öregnek nem volt ilyen szerencséje.

Jogi előadóm is szembesült hasonlóval, mikor levéltári adatokat átnézett: ha valakinél a szülő 56-ban csinált valamit, az kaszát jelentett.

2019. máj. 17. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!