Milyen volt 2002-2010 közt a hangulat?
Én 2004-ben kezdtem az általánost, így pár dologra emlékszem volt itt gárda, nemzeti radikalizmus, telt házas Kártpátia koncert, ja és koncerten nem volt semmi balhé, iszonyatos hangulat, cigánybűnözés, Jobbik, Jan Slota szlovák multimilliárdos politikus szidta a magyarokat, Marina Hedvig, Maria Cozma, cigánygyilkosságok, Olaszliszkai lincselés, polikusok házára, kocsijára repült a molotov koktél, Jegyiroda elleni támadás, Magyar gárda, Budaházy stb stb.
Én emlékszem lassan polgárháborús volt a feszültség akkor én úgy éreztem fiatalként, hogy az emberek ölnék egymást, hihetetlen én sok Kárpátia koncerten voltam akkor az a hangulat, ami akkor volt felbecsülhetetlen msot ehhez képest semmi nincs. Mi kis általános iskolások is politizáltunk, lehet vicces, de tényleg, Vona Gábort dicsértük és bíztunk a szebb jövőben, meg szidtuk a komcsikat.
Ti mire emlékeztek?
Én úgy emlékszem, hogy MaLina Hedvig, MariaN Cozma.
Még mindig dícséred Vonát?
A rendszerváltás utáni legjobb hangulatú időszak volt 2006-ig minden hülyeség ellenére is, sajnos a Fidesz és szavazói és a hazai valamint a határon túli szélsőségesek nem bírták elviselni a vereséget és keresték a lázadozás okát. Nem bírták elviselni, hogy újra megválasztottak egy baloldali kormányt de nem volt mire ráfogni a lázadást így csak forrtak a levükben egy ideig. Aztán jött az öszödi beszéd és végre lett valami ami miatt tényleg elkezdhettek hőbörögni bár saját bevallásuk szerint ők is egy nagy semmi nullának tartották de végre rá lehett fogni valamire a balhét. Úgyhogy sajnos eddig tartott, ettől kezdve Magyarország egy rémálom hangulatú posvány lett és egyre rosszabb tényleg. Ma már a 2006-os balhék egyik gerincének a saját szavai szólnak arról, hogy soha nagyobb szégyen nem volt Magyarország mint ami most a Fidesz miatt:
Én is 2004-ben kezdtem az általánost, szóval egyidősek vagyunk. Az általad említetteken kívül emlékszem a vizitdíjra, a kórházakba beszerelt széfekre, amik ha jól emlékszem Molnár Lajos és Horváth Ágnes nevéhez köthetők, akiket mérhetetlen népharag övezett. Utóbbit gyakran disznóként ábrázolták az interneten. Emlékszem, hogy március 15-én megdobálták Demszkyt tojással, és a verőfényes napsütés ellenére fekete esernyőkkel álltak. Tökéletes táptalajt adott a humoristáknak. Nem kevésbé volt vicces Szekeres Imre honvédelmi miniszter Gripen avatása, ugyanis részeg volt. Az öszödi beszéd ugye klasszikussá vált, sőt Gyurcsány egész személye, persze nem jó értelemben. Emlékszem még Kóka Jánosra, akinek ha jól emlékszem magánrepülőjei voltak, őt ezért utálták. Talán az általam említett politikusok voltak a leggyűlöltebbek, bár alapvetően se az MSZP se az SZDSZ nem volt népszerű, és ezzel enyhén fejeztem ki magam.
Valóban akkoriban komoly ellentétek voltak a magyarok és a szlovákok közt, emlékszem Sólyom Lászlót nem akarták beengedni, erre aztán több mém is született. Akkoriban népszerűek voltak az "idősebb vagyok mint Szlovákia" pulcsik. Szinte hihetetlen, de szerintem jobban utálták őket mint a románokat, most viszont inkább szövetségest látnak bennük. Hiába, a politika úgy változik, ahogy a szél fúj, sőt a politikusok is változnak, aminek Vona Gábor a legjobb példája. Én anno szimpatizáltam vele ahogy sokan mások is, dehát új irányt vett...
Ami a cigányokat illeti, mindig is voltak konfliktusok és lesznek is, és ez nem a bőrszín miatt van, annál sokkal mélyebben vannak a gyökere. Tény, hogy ebben az időben még a szokásosnál is jobban utálták őket, ugyanis a politikusok úgy kezelték őket, hogy nekik mindent lehet. Erre volt a "megélhetési bűnözés" kifejezés, ami sok magyarnál kiverte a biztosítékot.
Jól emlékszel azokra az okokra, amiért a nemzeti radikalizmus virágzott, de ez csak relatív széles szubkultúra volt, főleg az akkori 20-40 éves korosztályban népszerű.
Az okokra jól emlékszel, bár voltak előzmények is. Pl. a 2004-es gyalázatos népszavazás. Vagy hogy a 2002-es és 2006-os választás elég szoros és feszült hangulatú volt (lásd köteles beszéd). Vagy hogy az akkor még baloldali túlsúlyban lévő média fikázott mindent, ami egy konzervatív embernek fontos (pl. vallás vagy nemzeti érzelem).
A csúcs persze 2006 október 23. volt. Eleve a forradalom 50. évfordulóján az MSzMP utódpártja* kormányoz, az őszödi beszéd után nem hajlandó lemondani a miniszterelnök, és örül neki, hogy a rendőrség boldogat-boldogtalant péppé ver. (Én szerencsére tudtam gyorsan szaladni, de nem sokon múlott.)
*Az akkori mszp-s politikusgeneráció jó része politizált a rendszerváltás előtt. Meg ugye Gyurcsány apósáék története is téma volt jobboldali körökben...
Meg sok vadonatúj innováció volt az interneten, pl. a Youtube is újdonság volt, és ilyen videók keringtek:
https://www.youtube.com/watch?v=tzaP2Iq9JPQ
Ja meg az egyik legolvasottabb hírportál a kurucinfó volt.
A gárda amúgy érdekes sztori, ha már említetted... Először kettészakadtak (voltak a zöld meg fekete ruhások), aztán újból ketté, aztán az egyiket betiltották, vagy nem is tudom már mi volt...
---
De mint mondtam, nem mindenki volt benne ebben a dologban. A baloldaliak fasisztáztak, a jobboldaliak komcsiztak meg libsiztek...
Akik akkor a jobboldali szekértáborban voltunk, sokat reméltünk 2010-től. Az MSzP a padlón, az SzDSz meg MDF kinyiffant, a Fidesznek 2/3-a van, és van egy középerős Jobbik... Akkoriban jóval optimistább voltam, mint ma.
A nemzeti radikalizmus meg kifulladt, ahogy a NER egyre kitolódott jobbszélre, annál inkább elszívta az erőt onnan. Aki nem elégedett a NER-rel nem fogja azt mondani, hogy azért nem elégedett, mert "kicsit azért radikálisabbnak kéne lenni".
Szerintem az 5-ös jól leírta. Ki lehetne még ezzwl-azzal egészíteni. De minek?
A lényeg, hogy Vona a szavazóbázisának növekedését a csalódott szoci-szimpatizánsokból építette fel, aztán mára kiderült, visszavezette oda őket, ahonnan a "szebb jövő" nevében elmenekültek! :D
Én arra emlékszem, hogy akkor még keveset kerestem, de legalább alig kellett belőle adóznom. Cafeteria-ra meg nem volt semmi adó. Üdülési csekkből ha akartam szállást, ha akartam vendéglátást fizettem, nem voltak külön zsebek.
Örültem, hogy 20% az ÁFA.
Nem volt a KGFB-n adó, ingyenesen utaltam a bankból és éves kártyadíjam sem volt.
Nem volt a pofámba tolva a kormánypropaganda.
Nem volt kimondottan jó világ, de kevesebb mocsok volt, mint most.
Igen, és örömünnep volt 2010-ben, eljött az Élő Isten, és megszabadította a magyar népet :')
Sokan még mindig ebben élnek :'(
Engem az akkori újságcikkek/hírek hangvétele szokott meglepni, ha visszanézek. Nem nagyon tudnám megfogalmazni, de teljesen más.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!