Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Bérlakás program vs. CSOK?...

Bérlakás program vs. CSOK? Olcsó bérlakások építése nem lenne hatékonyabb támogatás a fiatal családoknak az otthonteremtéshez?

Figyelt kérdés
Az elmúlt 30 évben mindegyik kormány csak kiárusította a bérlakásokat. Szerintem egy fiatal párnak az életkezdéshez az önállósodáshoz a nagy segítség lenne egy olcsó bérlakás, főleg ha a mai albérlet árakat nézzük.
2019. márc. 17. 19:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
68%

És mit gondolsz miért árusították ki a bérlakásokat? Mert nem éri meg fenntartani őket az önkormányzatnak. A bérlakásokban sokszor olyanok laknak, akik tönkre teszik a lakást, nem fizetik a rezsit és csak adósságot, kárt okoznak.

A lakbér fizetése miért jó egy embernek amúgy?

Tényleg jó lenne ha lennének kezdő lakások, megfizethető lakbérrel, de ez miért az állam feladata egy piacgazdaságban?

2019. márc. 17. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
79%
A CSOK-ot főleg azok veszik fel akik gyereket is akarnak csinálni, az olcsó bérlakások meg mindenki számára elérhetőek lennének és azon kívül hogy egy adott csoport számára megkönnyítené az életet semmilyen haszna nem lenne az egész társadalmat nézve.
2019. márc. 17. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
43%
Nem mindenki akar bérlakásban lenni.....
2019. márc. 17. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
42%

Nem biztos, hogy ez megvalósítható.

Az első probléma az emberek hozzáállása: akinek nincs saját lakása, az nem ember. Nem, a lakásbérlés cigányélet, onnét osztán bármikó' kitehetnek, fijam, saját lakás vagy ház kő'. Jó is ez, mert ha úgy alakul, hogy költözni kellene munka vagy más miatt, szenvedhetsz, hogy adod el. Hiába lennének olcsó bérlakások, ha a fiataloknak saját ház kell.

A második probléma is igazi magyar jelenség: építeni (más esetekben beszerezni) tudunk, de üzemeltetni nem. Gondolj csak bele, hány ilyen volt akár csak a közelmúltban is: nagyprojekt sok-sok milliárd Ft állami támogatással, felépült az épület, az átadáson kézfogás közben vigyorgott a polgármester, az országgyűlési képviselő, a kivitelező, a beruházó cég vezetője, aztán - lett légyen szó akár csatornarendszerről, akár autóbuszról - fél év múlva szégyenteljes, közép-bangladesi állapotokat idéző rettenetté vált az új beruházás, mert üzemeltetésre, karbantartásra egy fillért sem költött senki. Ez a baj az óccsó bérlakásokkal is: építeni tudnak az önkormányzatok, de ahhoz, hogy a bérlakásprogramok működjenek, ingatlanüzemeltetés kell. Tudod, apróságok: kötelező és eseti karbantartás, felújítások, nemfizető lakók b***ogatása és egyebek. Erre még a piaci alapon működő lakásszövetkezetek és Kft.-k sem képesek, főleg nem az állami hátterűek. Láttam már önkormányzati "fecskeházakat" (fiataloknak kitalált kis lakások, ahol alacsony bérleti díj mellett lakhatnak pár évig, amíg megalapozzák az életüket) nem egészen kettő év alatt putrira lerohadni, mert az önkormányzatnak az építésre volt pályázati forrása, az üzemeltetésre már nem. Az üzemeltetés hiányosságai miatt koszos, cigányfertőzött, élhetetlen lakásokra pedig valamiért nem mozdulnak rá a fiatalok. A franc se érti ezt. Egyébként éppen ezért árusították ki az egykori bérlakásokat: az ingatlankezelő vállalatoknak se pénzük, se kedvük nem volt ingatlanokkal vesződni, inkább vegye meg a benne lakó és oldja meg, ahogy tudja.

A harmadik indok... Nos, az is magyar sajátosság: a sógor-koma-jóbarát rendszer. Ha egy önkormányzatnak van is óccsó bérlakása, oda nem az fog beköltözni, akin ezzel tényleg lehet segíteni, hanem a polgármester haverjának gyereke, főosztályvezető elvtárs kisfia (akinek amúgy van már egy másfél szobás lakása a városban, de azt kiadta albérletbe egyetemistáknak) és egyéb csókosok. Lásd például a balmazújvárosi problémahalmazt.

Ilyen környezetben nem nagyon lehet az ötletedet megvalósítani.

2019. márc. 17. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
64%

Aranyosak az olyanok mint az első, szépen leírja, hogy a dolog veszteséges -igen az, és emiatt állami/önkormányzati támogatásra szorul. Majd beírja, hogy egy piacgazdaságban ez miért az állam feladata? :-D


Te komolyan nem látod a kettő közötti "ici-pici" összefüggést?

Piacgazdaságban CSOK-ot sem osztana egy bank sem, csak állambácsi, pont azért mert nem éri meg...

2019. márc. 17. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
92%

A bérlakást én olyanoknak adnám ki, akik:

- 18-40 év közöttiek

- Van 3 év folyamatos, bejelentett munkaviszonyuk vagy felsőoktatásban vesznek részt

- Büntetlen előélet

- Nincs tartozásuk

- A háztartás nettó jövedelme nem haladja meg a nettó 400 ezret, de legalább 300 ezer.

- Vállalják, hogy x éven belül y mennyiségű önerőt gyűjtenek össze, valamint minden évben átesnek egy ellenőrzés alatt, hogy hogyan is haladnak, továbbá a lakás állapotát is folyamatosan ellenőrizheti az önkormányzat.

- Max 6-7 évet lehet ott tölteni.

2019. márc. 17. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
35%

#6

Nem volt olyan hosszú amit írtam, megérthetted volna. Nem a bérlakás volt veszteséges - nem is ezt írtam, hanem a lakói sokan olyanok akik tönkre tették.

Amúgy tényleg azt hiszed, hogy a bérlakások mindenhol állami tulajdonban vannak? megsúgom, attól, hogy nem 1-1 ember saját lakásáról beszélsz, a bérlakások is magán tulajdonban vannak általában, csak nem 1 ember 1 lakás, hanem 1 ember 100 lakás arányban. Az miért jobb, mint amikor mindenki a saját tulajdonában lakik?

2019. márc. 17. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Vegyük azokat a fiatalokat akik most is bérlakásban laknak csak magánszemély a tulaj. Nem tudnak vagy akarnak saját lakást építeni. Ha lelakják a lakást a tulaj most is úgy kivágja a bérlőt mint a huzat.

Csak a lakbér mértékét és a tulajdonos személyét kellene cserélni a képletben a többi feltétel maradhatna.

De ahogy mondtátok ha az önkormányzatok ma sem képesek a jó gazda gondosságával karbantartani a közös vagyont, akkor felesleges drága pénzen további vagyontárgyakat adni nekik üzemeltetésre.

2019. márc. 17. 20:43
 9/12 anonim ***** válasza:
92%

#7: - A háztartás nettó jövedelme nem haladja meg a nettó 400 ezret, de legalább 300 ezer.

Eléggé leszűkítetted. :)

De van benne logika.

Csakhogy bármennyi pénzt vagy felvásárló erőt nyomsz bele az ingatlanpiacba, annál drágábbak lesznek az árak és nem a vevőt támogatod, hanem az eladót. Ez így van hosszú évek óta és így is marad.

2019. márc. 17. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
88%
#11: fuss neki még egyszer, mert nehéz hova rakni, amit írsz.
2019. márc. 17. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!