A fideszes parlamenti képviselőknek van valamilyen valódi hatalmuk?
A törvény nem úgy születik, hogy Orbán kitalálja és a többiek megszavazzák. Van egy ötlet vagy felvetés, erről párton belül beszélnek először, aztán szakértőket kérdeznek meg róla, a területet ismerőket, majd sokak véleménye alapján körvonalazódik, hogy mi és hogyan kellene legyen. A pártban és a kormányban is tárgyalják - ha kormánypárti a javaslat, szimplán a párt tagjai, vezetése, ha nem kormánypárti. Ez megy tovább olyanokhoz akik megfogalmazzák a megfelelő jogi nyelven és megnézik, hogyan illeszkedik a jogrendszerbe. Utána beadják a javaslatot, ami nyilvános lesz és az adott terület bizottsága elé kerül. Ott is megbeszélik, az összes párt képviselője szavaz a végén arról, hogy a parlament elé kerülhet-e a javaslat. Ha megszavazzák, akkor tárgyalja a parlament és ott minden képviselő hozzá szólhat, módosító indítványt nyújthat be, amit vagy megszavaznak vagy elutasítanak. A módosítókkal jön létre a végleges törvényjavaslat szövege, amiről a végszavazásnál dönt a parlament megfelelő többsége.
A fideszes képviselőknek mindig van joguk ebbe beleszólni, pont úgy ahogyan az ellenzéki képviselőknek. Annyi a különbség, hogy ha fideszes a javaslat, akkor előbb a fideszen belül veti fel, mondja el a véleményét és csak akkor terjeszti a parlament elé ha a többiek is támogatják, hiszen egyébként semmi értelme. Ezért nem látni kifelé egy kormánypártnál ha vita van, mert mivel kormányon vannak, övék a többség is ami megszavazhatja, és ha eleve nem támogatják a módosítást a párton/kormány koalíción belül, akkor nem is lesz belőle javaslat. Az ellenzéknek eleve nincs meg a szavazatszáma ahhoz, hogy elfogadhassák, így mindenképpen csak akkor derül ki, hogy a parlament elfogadja-e, ha ténylegesen benyújtották a javaslatot. Ezért látni azt, hogy a legtöbb ellenzéki javaslatot elutasítja a parlament, mert ők mindent benyújtanak, akkor is ha előre tudják, hogy nem lesz belőle semmi.
Ez így volt akkor is amikor a fidesz volt ellenzékben és az ő több száz javaslatuk lett elutasítva.
A kormánypártokon belül sem értenek egyet a dolgokban, csak elfogadják a közös döntést. Ettől még van olyan hogy a frakció ellenében nem szavaznak meg valamit egyes képviselők vagy tartózkodnak. Csak ritka.
Mivel nem vagyok sem politikus, sem frakció tag, így nem tudom azt írni neked, hogy ott márpedig pontosan az történik amit leírtam. csak az mondhatom, hogy az elmúlt évtizedek alatt az összes kifelé érkezett információ szerint ez történik a fidesznél. Sokszor elhangzott a képviselők megszólalásaiban, a riportokban, interjúkban vagy lakossági fórumokon, hogy amikor...., meg akkor, amint...és itt jöttek a morzsák, ki mikor kivel vitázott, milyen ötletelések voltak vagy ki kivel nem értett egyet, mikor szavaztak stb. És ezek alapján az történik amit korábban leírtam neked.
A parlamenti felszólalások szövegét előre le kell adni a képviselőknek - kivéve ha azonnali kérdésekről van szó. Mivel sokszor a tévé adja le élő egyenes adásban, nyilván aki nem sokszor szólal fel, nincs nagy gyakorlata, az inkább olvassa, mintsem kifelejtsen valamit vagy ne férjen bele az időbe. Ugyanis percre meg van szabva mikor ki mennyit beszélhet, hogy ne legyen üres fecsegés a parlamenti munka.
Mit nevezel amúgy szürkeségnek? Hogy nem káromkodnak, nem fenyegetőznek, nem mocskolódnak és nem rikácsolnak, mint most sok ellenzéki? Amúgy valóban van "rotáció", nyilván előre megbeszélik kinek mi lesz a témája amit felvet vagy képvisel a vitában. Arra is figyelni kell, hogy ne csak 1-2 képviselő szerepeljen állandóan, hiszen mindet a választóknak kell újra megszavazni és ha nem is hallják a parlamentben felszólalni (vagy ezt mondja az ellenzék, hogy lám-lám, neki csak 1 felszólalása volt az évben) akkor minek választanák meg újra?
Tudom, hogy az ellenzéktől az a szöveg jön állandóan, hogy a politikusok nem csinálnak semmit, hogy mindenben Orbán dönt és a többiek csak végrehajtják, de ez nincs így. Akkor sem ha nehéz elfogadni, hogy nincs egyszemélyi vezetés sem és döntés sem a fideszben.
Szavazati joga van. Éppen olyan hatalommal rendelkezik az adott testületben, mint amilyenben te a saját szavazati jogoddal. Nem dönthet egyedül és nem is akadályozhat meg semmit egyedül. Ellenben van rá lehetősége hogy elmondja a véleményét és társakat találjon a maga véleményének támogatására. Annak a véleménye fog dönteni, aki több támogatót talál és így ők lesznek többen a szavazásnál.
Mi más hatalmat vársz egy demokráciában?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!