A kormány miért nem segíti a fiatal párokat bérlakás építéssel?
Vannak barátaim akik nem jöttek magas szintről és próbálkoznak mindig sok dologgal hogy végre össze tudjanak házasodni.
Eleve hátrányos a térség ahol laknak.
Már megterhelhető hitelkártyán is gondolkoztak illetve személyi kölcsönön de nem kaptak mert új munkahelye van a fiúnak a lány meg közfoglalkoztatott egy intézményben.
Mennének fel Pestre de én úgy gondolom, hogy hiába. Ott sem lesz jobb nekik. Azt hiszik h ott ha megkeresnek 3kilot az elég mindenre és meg gyűjthetnek is. Na de albérlet rezsi kaja utazás stb....
#9
A mi városunkban az első Orbán kormány indította bérlakásépítési programban készültek önkormányzati bérlakások, ahol kezdetben tényleg nagyon alacsony bérleti díjért lakhattak a családok. A feltétel az alacsony bérleti díj mellett az volt, hogy havonta X összeget tegyenek félre - amennyivel kevesebb a bérleti díjuk mint egy átlagos bérlakásé, és max 5 évig lakhatnak benne. Sok lakó azonban nem tett félre semmit és az 5 év után is ugyanott volt anyagilag. Aztán ment a huzakodás, hogy hosszabbítsák meg a kedvezményes bérletüket mert gyerekek vannak stb. stb., nem lehet őket kirakni csak úgy, mert nem tudják fizetni a bérleti díjat máshol. A kezdetben jól indult program, hogy kapnak 5 évet az alacsony keresetű családok, hogy takarékoskodhassanak, az sokaknál kudarcba fulladt. Megszokták hogy havi 20000-ért lakhatnak egy 2 szobás új lakásban és utána sem akartak elmenni onnan, hogy legalább új családnak legyen lehetősége 5 évre.
Amúgy az önkormányzatunk már tervezi több új bérlakás építését ennél magasabb bérleti díjér, mint most a költségelvű bérleteket (a 2 szobás lakás már 40 000 így, de szintén csak a kisebb jövedelműeknek, de nem a legszegényebbeknek), ez nem is az állam feladata - korábban sem az volt, csak segítséget adott hozzá az önkormányzatoknak.
Mert itt nem az a lényeg, hogy valóban segítsék a fiatalok életét.
A pár millió Orbán fan nyugdíjas elhiszi, hogy itt Kánaán van a fiataloknak és milyen jó nekik.
Aki meg benne van, az tudja, hogy mi az igazság.. Mi pl szépen gyűjtögettünk saját házra. Fizettünk folyamatosan lakàstakarékot illetve ezen felül is tettünk félre havonta. Erre bejott a csok és gyakorlatilag 3x annyiba kerülnek az ingatlanok. Mi viszont nem tudunk többet félre rakni. Még a nyavalyás lakàstakarékos támogatást is elvettèk, pedig az se volt túl sok.. Most az új 10 misis hitellel még jobban drágulni fognak az ingatlanok..
Elkeserito szerintem. Albérletben vagyunk, rengeteg pénzt elvisz és totál megbízhatatlan. Gyereket ide nem is vállalhatunk..
Szóval gyűjtünk házra már évek óta, de a folyamatos drágulást nem tudjuk követni. Hitelt meg nem akarnánk felvenni, főleg nem 10-20 milliót. Szerintem a hitel nem segítség, inkább csapda.
A bérlakások építése jó ötlet lenne, illetve ha normális fizetések lennének és jobban félre tudna tenni az ember.
Én tényleg nem várom el, hogy a seggem alá rakjon az állam egy lakást. Összegyűjtök rá, de ne hàtràltassanak azzal, hogy mesterségesen az egekbe nyomják az árakat és elveszik az egyetlen értelmes megtakarítási formát is (ltp)...
Akik savazzák a bérlakást természetesen mindig azok, akik saját ingatlanban élnek és/vagy tősgyökeres budapestiek és/vagy segítették a szüleik őket pénzzel és/vagy befutottak a karrierjükben, és/vagy nem kell 200-250ezret keresniük, mint pályakezdőknek Budapesten.
Aztán itt vagyunk mi huszonéves frissdiplomások, akik Kelet-Magyarországról jövünk, és szeretnénk gondolni a jövőnkre és ahhoz, hogy érdemit tudjunk félrerakni és elég pénzünk legyen ha 5 év mulva gyermeket vállalunk még gyakran a szendvicsünkről is lespóroljuk olykor a sajtot és átéljük a valóságot. Engem mindig azok az ismerőseim szólnak le, akiknek közük sincs az én élethelyzetemhez.
#14
Általánosítasz miközben éppen ezt kéred számon másokon. Te sem ismered a többiek élethelyzetét, csak feltételezed.
Mi is alacsony keresettel indultunk, ráadásul az egyetemet követő munkakezdésünk után másfél évvel már megszületett első gyerekünk is. Nem gazdagok a szüleink és nem vettek nekünk lakást. Nem is volt sok pénzünk, mert évekig az ösztöndíjunkból kellett félretennünk a kezdéshez és rövid idő után már csak 1 kereset volt és a gyed.
Ettől még "savazom" a bérlakást, mert kidobott pénznek tartom ha valaki abban látja a jövőjét. Tényleg nem egyszerű pénzt félre tenni, de ne hidd azt, hogy neked most nehezebb, mint a nálad idősebbeknek. Csak másképpen bántunk a pénzzel - igaz mások is voltak a lehetőségeink a pénz elköltésére. Te jártál dolgozni az egyetem mellett? Kezdtél gyűjteni, megtakarítani már korábban kisebb összegekkel? Mert mi igen. Korrepetálás, építkezés, költöztetés, takarítás. Miközben tudtuk hogy ha hitelt akarnánk felvenni lakásra akkor nem 5-10% közötti lesz a kamat, hanem 30% feletti. Hogy a szocpol (csok régi neve) használt lakáshoz alig adna valamennyit, építkezésbe kezdeni akkor szinte lehetetlennek tűnt egy fiatalnak. Még nem volt gyed, akkor vezették be mikor gyerekünk már megszületett, tervezni csak a gyes-re lehetett. Senki nem mondja hogy könnyű, de nem nehezebb most sem mint régen.
A hitel pedig sokkal jobb, mint a bérleti díj. Hiszen összemérhető nagyságúak ma már, havi 100-130 ezer közötti egy olyan lakás bérleti díja abban a városban ahol első lakásunkat vettük, és egy 7 évre felvett 8 milliós hitel törlesztője is ebben a sávban mozog. De míg a bérleti díjat örökké kell fizetned, a hitel egyszer letelik és onnantól tiéd a lakás, tulajdonod lett a pénzedből.
Pontosan ez az amit nem akarnak azok, akik a bérlakás építéseket erőltetik nagy számban, hogy ne legyen saját lakásod a pénzedből, fizesd az ki mindig másoknak, hogy legyen hol laknod.
Kedves utolsó, a mi véleményünk eleve nem fog egyezni, mivel én úgy gondolom, hogy az embernek van három alapvető igénye az életben maradáshoz:
-evés, ivás
-alvás
-biztonság/lakhatáshoz való jog
Ilyenformán az én szememben már az megdőlt, hogy az ingatlan/albérlet luxusáruként tetszeleg a piacon. Ha rajtam múlna csak építési költség+munkadíjat lehetne fizetni egy ingatlanért, senki sem nyerészkedhetne rajta, mert úgy gondolom, hogy ez egy elemi dolog, és ahogy a kenyér ára sem mehetne fel megfizethetetlenig, úgy az ingatlan és albérlet sem.
Én nem hogy egyetem, de gimi alatt is dolgoztam már. A bérlakás igenis segítene, nem kidobott pénz, mert önerőt össze kell gyűjteni, ami egy több milliós tétel, ami nem szempillantásnyi idő alatt jön össze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!