Miért csökkentette Orbán a parlamenti képviselők számát?
"#3: Mi a fene van? Ha az összes fideszes képviselő bemegy, akkor az ellenzék a feje tetejére állhat, akkor is fidesz 2/3 van. De hát nem baj, látom az agymosott fideszesek igyekeznek feloldani valahogy a kognitív disszonanciát."
Általában viszont hiányzik annyi képviselő, hogyha az ellenzék megjelent volna, akkor elég sok 2/3-os törvényt meg tudott volna akadályozni :)
Ez a te kognitív disszonanciád, hogy a saját önbecsapásod rabja vagy.
...akkor tovább...:
A benyújtott törvény- és határozati javaslatok, valamint az elfogadott törvények és határozatok száma:
Mindazonáltal fejtsd ki légyszíves hogy 2/3-os törvény szavazást hogyan akadályozhatná meg az ellenzék?
(Margit...Nóóóórmááális...?) :)
1990-ben az első parlament létrehozásakor úgy gondolták az akkoriak, hogy 386 fős legyen a létszám. Azonban az első ciklus óta folyamatosan azt hangoztatták sokan, hogy ez túl sokba kerül, túl nagy létszámú a parlamentünk a 10 milliós lakossághoz képest, miközben más országokban sokkal kisebb. Pl. a britek 66 millióan vannak és nekik van 650 egyéni képviselőjük a parlamentjük alsó házában (listás nincsen), vagy a németeknek a Bundestag-ban 709 képviselő ül a 82 milliós lakossággal.
Állandó téma volt a parlamenti létszám csökkentése, csak soha nem volt meg hozzá a szükséges döntéshozói létszám ami egyetértett volna abban hogy hogyan. Szerintem tévedés volt, mert a kevesebb képviselő nem jelent megtakarítást, hiszen az államapparátus ettől nem lesz kisebb, viszont sokkal kevésbé érvényesül a kis ember szava, de mindegy, akkor is ez volt az emberek között a duma 20 éven át hogy kell. Hát amikor volt rá 2/3-uk akkor megtették.
A 386 képviselő helyett (176 egyéni+210 listás) most 199 ül a parlamentben (91 egyéni+nemzetiségi szószólók+106 listás). A szisztéma maradt, van egyéni körzet és listás mandátum is. Az EBESZ, a nemzetközi megfigyelők már ha jól emlékszem a 2000-es évek óta jelezték, hogy torzult a választók képviselete, mert pl. egyes budapesti körzetekből olyan sokan költöztek el, hogy ott majd fele annyi szavazóra jutott parlamenti képviselő mint más vidéki körzetekben. Azt kérték rendszeresen, hogy mivel ezzel sérülnek a választók azonos képviselethez fűződő jogai, változtassák meg a körzethatárokat. A parlamenti létszám csökkentésével ez megoldódott, hiszen a 176 helyett 91 körzetet kellett kialakítani. Most az EBESZ szerint is rendkívül kiegyensúlyozott lett a körzetek elosztása.
A jelenlegi választási rendszerben aki az egyéni helyek többségét meg tudja szerezni az nagy valószínűséggel kormányt is tud alakítani. Ehhez elég a legtöbb szavazatot megszereznie, vagyis nem kell összefogni az aktuális kormány leváltásához, csak jobbat kell felkínálni a jelöltjénél és 1 szavazattal többet kell megszerezni a választóktól. Most nagyon könnyű a kormányváltás és a győztes elegendő mandátumot szerezhet a stabil kormányalakításhoz. Nem a fidesz, hanem aki a legtöbb egyéni körzetben győzni tud.
Ez a rendszer éppen veszélyes az aktuális kormányra, hiszen most sokkal könnyebb leváltani. Egyszerűen stabil kormány alakítását teszi lehetővé és 1 fordulós választással dönthetnek az emberek. Ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!