Magyarország egészégügyi miniszterei miért voltak mind általános orvos végzettségűek szinte? Más egészségügyi területről érkező szakember nem alkalmas erre?
Ez valami ìratlan szabály? Az utóbbi 3 évtizedben szinte csak általános orvos végzettséggel rendelkező szakemberek kapták meg ezeket a posztokat. Más eü-s szakemberek Pl. Gyógyszerészek, akik azonosan képzettek miért nem voltak eddig ebben a pozìcíóban?
Nyilván most nem a tisztifőorvos és tisztifőgyógyszerész összehasonlìtasáról van szó. Abban az esetben egyértelmű ki hova tartozik.
2
Nem szívsebész, onkológus, nem is akármilyen. És utána még kiegészítésként plasztikai sebész is lett, ha jól tudom.
Részben azért mert akik ma Eü. miniszterek szoktak lenni azok annyi idősek, hogy az ő fiatalkorukban még nem volt divat a ráépített szakvizsga. Pl.: egy orvos az egyetem után 5 évvel leszakvizsgázott belgyógyászatból és A-Z-ig gyógyította a betegségeket. Ma már annyi a tudnivaló, hogy muszáj nekik szakosodni (nem kötelezőó), így lesznek nefrológusok, kardiológusok, diabetológusok, gasztrológusok, stb. Vannak akik nem szakosodnak hanem kutatók lesznek vagy a gyógyító munka egyéb területein keresnek feladatot.
Hogy miért nem szerencsész gyógyszerészt tenni Eü. miniszternek? Mert teljesen más szemszögből lát rá a rendszerre.
Ma az egészségügyi vezetésnek 3 fő szakmából tevődnek össze a feladatai. Egyik sem nélkülözhető: 1. az orvoslás: gyógyítás, oktatás, kutatás. 2. Közgazdász: miután az anyagi korlátozottság miatt tervezésre is szükség van (tehát nem elég csak összeadni és kivonni), a gazdasági hozzáértés feltétlenül szükséges. 3. A jogi hozzáértés. Akkor amikor úgy megszaporodtak a műhibaperek ahogyan manapság akkor ezt a szakmát sem lehet hanyagolni. Gondolom nem véletlen, hogy az orvosok között többen is vannak akik vagy a közgázt vagy a jogot pluszban még elvégezték.
Miután mindhárom szakma annyi tudnivalót ölel fel, hogy ezeket egy ember csak felszínesen tudná múvelni, ha engem kérdezne valaki akkor azt mondanám, hogy e három nevezett szakma egy- egy kiváló képviselője legyen mimiszter egymás mellé rendelve. A több biztosítós rendszert azért tartottam volna jobbnak ennél a mai sz.rakodásnál mert ők a jogi és a gazdasági részét vitték volna, az orvosoknak csak a gyógyítással kellett volna törődni. Németországban ilyen rendszer van, úgy tudom működik.
A magyar helyzet annyiban más, hogy itt a befizetés oldalán mindenki sporolni szeretne, a szolgáltatás oldalán pedig a maximumot várja el. A biztosítók ezt is megoldják. Fehéren feketén kiszámolják mi mennyibe kerül és azt a pénzt begyűjtik.
Nálunk óriási tőkevesztés volt a 90-es években a tömeges munkanélküliség. Betegellátás akkor is volt csak a befizetések ezt nem fedezték. Sőt utána még hosszú évekig engedték a "minuszos" könyvelésű vállalkozásokat virágozni. A mai helyzet az, hogy a tudomány kínálata nagyobb mint a gazdasági kapacitás. Ezért vannak a korlátozások is, csak a kihasználatlan gépek, eszközök így nagyon drágákká válnak. Erre is kellene a kormánynak valami ötlete legyen Ez speciel közg. ismeretet is igényel)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!