Ha nem akarok részt venni a választáson (pl. a következő eu-s), akkor van mód arra, hogy kihúzzanak a listáról, és ne kapjak levélben értesítőt? Vagy van lehetőség személyesen átvenni?
A választói listára kerülés, a választók többségénél, automatikus. Aki megfelel a feltételeknek (nagykorú, magyar állampolgár, magyarországi lakcíme vagy tartózkodási helye van) és nincs korlátozva (bírósági határozattal: közügyektől eltiltás, vagy belátási képességei korlátozottsága miatt), az automatikusan, nyilvántartásokból kerül névjegyzékbe. (Sőt, már nagykorúsága előtt egy évvel, azaz 17 éves korában előzetes nyilvántartásba veszik.)
Aki a fenti feltételeknek általában megfelel, de külföldi lakcíme van, vagy sehol sincs semmilyen lakcíme, az regisztrációs kérelme alapján kerülhet a választói névjegyzékbe.
Te, bár nem közöltél adatokat, vélhetően, automatikusan kerülsz a választói névjegyzékbe. Ott vagy, ennyi. Ha nem veszel részt a választáson, nem is látod a jegyzéket.
A választásról az értesítést is automatikusan küldik. Átvétel elutasításra nincs módod. Egyébként, ha aláírással kéne átvenni – ez elképzelhetetlen 8 millió választópolgárnál -, akkor is legfeljebb a kézbesítő postás számára rendezhetnél jelenetet.
Eldobhatod, nem kell vele foglalkoznod. Még csak nem is jogosít semmire; a választáson való részvételhez nem elegendő, sőt, nem is kell hozzá. (Régebben rajta volt a sorszám, hogy a választói íven milyen sorszámon volt az illető, emiatt kérték elvinni; gyorsabb volt a kikeresés. Múlt évben, az országgyűlési képviselő választáson már nem volt rajta ilyen szám, és nem is szerepelt rajta a kérés, hogy vigyék el. Legalábbis, a fiamék értesítőin, nem volt; gondolom, országosan egységes formátum volt.)
Személyes tapasztalatom, hogy mióta adatletiltást kértem (9 éve), azóta nem kapok választási értesítőt. Ez ugyan nem szerepel az adatletiltás ismertetőjében, de így van. A lakcímem 28 éve változatlan, többgenerációs családi házban élek a fiamékkal; ők nem tiltották le az adataikat, és kapják, én pedig, a letiltás óta, nem. Több mást sem kapok; például, ők kaptak konzultációs leveleket, én nem.
Szavazásra buzdító gépi telefonhívásokat kapok, de azok bizonyára nem a nyilvántartóból kapott adatok alapján történnek (ott nincs is telefonszám), hanem, gondolom, sorra hívnak minden számot; ami talál, talál, ami nem, nem.
Lehet, elhamarkodtam az „igen”-t. (# 7)
Közben eszembe jutott, hogy én az adatletiltást írásban, személyesen kértem a jegyzőnél. Úgy emlékszem, akkor még nem is volt lehetőség elektronikusan megtenni. Ő később írásban értesített a határozatról, hogy elfogadta a kérésem. Csak adatletiltás szerepel a határozatban, nincs kivétel írva, hogy pl. politikai pártoknak kiadható. Olyan törvényi helyre hivatkozik, amely törvény sincs már hatályban.
Úgy emlékszem, hogy a 2014-es országgyűlési képviselő választások előtt, jogszabályi módosítással szűkítették a kört, amire a letiltás vonatkozik. Azt nem tudom, hogy az ügyfélkapus tiltásnál most mit ígérnek.
Nem tudom, hogy az új törvény életbelépésekor, illetve a módosításakor egységesítették-e a nyilvántartásokban a bejegyzést, vagy sem. Lehet, hogy az enyém megmaradt „kemény” tiltásnak, és az újabbak, amelyeket már más feltételekkel lehetett, lehet megtenni, már nem olyanok.
Ha valakinek kéne ez a segítség, megtaláltam, itt (is?) le kell tiltani:
Itt van a
>> személyes adatok kiadásának tiltása <<
rész, ügyfélkapuval interneten keresztül is meg lehet csinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!