Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Át lehetne alakítani Magyarors...

Át lehetne alakítani Magyarországot svájci minta szerint?

Figyelt kérdés

A svájci félig-közvetlen demokrácia alapelve, hogy a hatalom a néptől származik. A kormányok, és a törvényhozók feladatát nem a hatalom gyakorlójaként határozzák meg, hanem a közügyek működtetőjeként. Ők a közösséget a nép alkalmazottjaiként szolgálják, hogy ezzel is könnyítsék azok minden napi munkáját.


Az 1999. évi alkotmány szerint a kantonokat mindazok a hatáskörök megilletik, amelyeket nem utaltak tételesen a szövetség hatáskörébe. A kétkamarás svájci parlament – a Szövetségi Gyűlés – a legfőbb államhatalmi szerv. Az egyik kamara az Államtanács, ennek 46 tagját (minden kantonból 2 tag, minden „fél-kantonból” 1) minden kantonban közvetlenül választják, míg a másik kamarát a 200 tagú Nemzeti Tanácsot arányos képviseleti rendszerben, közvetlenül választják. Így érvényesülnek a konszociális demokrácia térségi és nemzeti / etnikai alapelvei ( ebből a nemzeti rész nem érint minket, ugyanis Magyarországon a lakosság több mint 99%-a magyar anyanyelvű ). Mindkét ház képviselőinek mandátuma 4 évre szól. A Parlament mindkét házának, a Svájci Államtanácsnak és a Svájci Nemzeti Tanácsnak azonos jogköre van minden tekintetben, beleértve a jogalkotást.


Svájcban a népszavazás a félig közvetlen demokrácia alapintézménye a főhatalom gyakran alkalmazott eszköze. 1848. és 2006. év között szövetségi szinten összesen 543 népszavazás volt. A nagy gyakorisággal bekövetkező voksolások, parlament által hozott bármilyet törvényt felülbírálatának a lehetősége, valamint felesleges részvételi küszöbök és más hatalmi eszközök hiánya, amellyel a népszavazást a politikai hatalom megakadályozhatnák, élénkítik a pártok és a közvélemény kapcsolatát. Ugyanakkor arra készteti a parlamenti erőket, hogy a reformokat közösen, mindenki által elfogadható kompromisszumokkal dolgozzák ki. A népszavazás erős mivolta teszi Svájcot az ún. kompromisszumos demokrácia mintaországává.


Svájcban a fő végrehajtó testület a Szövetségi Tanács, mely hét tagot számlál. Tagjait a jelentősebb politikai pártok adják, ami megfelel a politikai ideológián alapuló konszociális demokrácia alapelvének. Bár az alkotmány szerint a Szövetségi Gyűlés választja és felügyeli a Tanács tagjait. A Svájci Konföderáció elnökét a Tanács tagjai közül választják. Megbízása egy évre szól, reprezentatív funkciót lát el, ő az állam- és kormányfő egyszemélyben.


A Szövetségi Legfelsőbb Bíróságok feladata a kantonok bíróságai által hozott ítéletek és a szövetségi közigazgatási szervek igazgatási rendelkezéseinek felülvizsgálata. A bírákat a Szövetségi Gyűlés választja 6 évre.


2018. dec. 9. 15:10
 1/9 anonim ***** válasza:
5%
Azt elfelejtetted hozzátenni, hogy a fél világ a svájci bankokon keresztül mossa tisztára a pénzét.
2018. dec. 9. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
65%

Nem lehet. Ehhez kell egy minimum svájci vagy osztrák lakosság is, nálunk ez nem működne.


Furcsa, hogy mindenki csak "politikai" oldalról közelíti meg Svájcot pedig egy államszövetségnél legalább ilyen fontos a területi/gazdaági/szervezeti megközelítés is. A svájci kantonok önálló területi egységek, mind közigazgatásilag mind gazdaságilag, ugyanúgy ahogy a kantonokon belül a Gemeinde-k is.


Az adókat például nem állami, hanem kantonális szinten szedik be, kantononként eltérő adózás van! Az a pénz ott marad, csak egy része megy tovább az "állam" felé. Ezeknek a felhasználásáról saját hatáskörben rendelkeznek.


A "pénzek elosztása" teljesen más módon megy, mint otthon.


Ezt azért fontos megemlíteni, mert ez a fajta területi függetlenség és önrendelkezési szabadság az alapja az egésznek. Ha önmagában elküldesz megyénként két bugrist a parlamentbe akkor mi fog változni? Semmi :D

A képviselőknél működik a visszahívhatóság, ha nincsenek megelégedve a munkájával akkor a saját kantonja visszahívhatja és választhatnak helyette mást. Itthon? Szót emelt bárki is azért, hogy a sok naplopó alszik vagy újságot olvas az ülésteremben? Esetleg azért , hogy be sem mennek az ülésre? :D


Teljesen mindegy hogy fogjuk itt reszelni a fingot, amíg a lakosság oldaláról nincs igény normális képviseletre, számonkérhetőségre, nyilvánosságra és össznemzeti korrupciómentességre addig tökmindegy milyen rendszert fogunk bevezetni, mindegyik rosszul fog működni.

2018. dec. 9. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
68%

A kettesnél a pont.

Lehet itt mindent másolni, de ahhoz a lakosságnak is úgy kellene hozzáállni.

2018. dec. 9. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
7%
Nem.
2018. dec. 9. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%
Lehetne kerekesszékkel indulni a Tour de Franceon? Technikailag persze.
2018. dec. 9. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem lehet kerekes székkel indulni. Nagyon komoly szabályok vannak a verseny eszközre. De nem rossz hasonlat.
2018. dec. 10. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Minden szót elolvastál?


Inkább legyen norvég mintás, célszerűen mondjuk egy kacsintó rénszarvasfejjel.

2018. dec. 10. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Legális Technocol ***** válasza:
Svájci mintára? Szerintem a magyarországi jogvédő szervezetek vörös riasztásra kapcsolnának, ha megtudnák, hogy újra bevezetik a sorkatonaságot kötelező lövészettel és fegyvertartással, minden településen óvóhelyet kell kialakítani és hoznánk még egy tucat újabb migrációellenes intézkedést.
2019. febr. 16. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

#8: ne haragudj, de ez így nettó butaság. Nem a baj a (néhai) magyar sorkatonai szolgálattal, hogy van, hanem az hogy sz@rt sem ér, időpocsékolás.


Svájcban a sorkatonai szolgálat nem arról szól, hogy az idősebbek szívatják a fiatalabbakat, hogy az otthonuktól 2-300km-re elvigyék és alkoholista, gyepes parasztok megpróbálják "betörni őket". Ott normális, "szakmai" képzés van csapatgyakorlattal és felkészítik őket arra, hogy ha gáz van akkor azonnal legyen alapképzett, felszerelt mozgósítható haderő.


El tudnád azt képzelni, hogy Magyarországon 1,5-2 millió AK pihen a lakásokban mindenkinek egy egyéni felszerelése mellett? Ettől szerintem mi fejben kicsit messze vagyunk.


Azt is tegyük hozzá, hogy a svájci kiképzésnél nem csak imitálják a gránátdobást illetve nem 7 lőszert kapnak a karabélyhoz, hanem ennek a többszörösét. Itt a gyakorin is leírták akik a vége felé voltak sorkatonák, hogy 7-5 lőszert kaptak az AKhoz a lövészeten... :D


Egy ilyen megfelelő, rövid, tömör, szakmai "alapkiképzés" itthon sem lenne hülyeség, de itthon erre egyszerűen nincs pénz és akarat.


Az óvóhely kérdés is érdekes felvetés. Nettó baromság a világbékére készülni, nekünk is oda kellene figyelni erre... Svájcban minden közintézményben,nagyobb intézményben,gyárban, lakóházban van óvóhely. Sok helyen a teremgarázs van úgy kialakítva, hogy óvóhelyként is funkcionál. Mondjuk ha már teremgarázst építünk akkor az a kis plusz beton már mindegy. A drága telek árak miatt Svájcban viszonylag kevés a kültéri parkoló és szinte minden társasház rendelkezik mélygarázzsal ( amiket nálunk elfelejtettek megépíteni, pedig már a panelok idejében is lehetett volna... ). A telekárak miatt - hasonlóan az amerikaiakhoz - kénytelenek függőlegesen építkezni, nem ritka a raktárakban, gyárakban a -2 vagy a -3 szint sem. Ez már önmagában alkalmas óvóhelynek, sokszor itt vannak megerősített szekciók kialakítva. Erősebb alap, erősebb alsó szintek, nem fog dúlni és süllyedni a ház.. ( mert nálunk előfordult olyan panel is amit a süllyedés miatt vissza kellett bontani :D ).


A migrációellenes intézkedések sem hülyeségek, nem kellenek utcán sétálgató elítélt külföldi bűnözők oda sem :D


Ezek olyan dolgok amik jól kitalálva és megvalósítva az előnyünkre szolgálnak. Mi általában minden ilyet elbszni szoktunk... :D

2019. febr. 16. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!