Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kádár tényleg át akart térni...

Kádár tényleg át akart térni a kapitalizmusra?

Figyelt kérdés

Találtam erről egy érdekes írást:

[link]


Konkrétan ezt állítja Bogár Lászlónak ez az írása:


"Larosière arra számított, hogy feszült és drámai diskurzusban lesz része, ám a fejlemények egészen más irányt vettek. Kádár nemcsak hogy nem ellenkezett, hanem örömmel üdvözölte mindezt. Világossá tette, hogy nincs semmi meglepő abban, ami most bekövetkezik, hiszen ez már régen várható volt, és ő is azon lesz, hogy az átmenet zökkenőmentes legyen. Eddig egy másik birodalmat szolgáltunk odaadóan, most pedig ezt fogjuk, van már benne gyakorlatunk, tette hozzá némi öniróniával. Hogy jelezze, mindez nem egyszerűen udvariassági gesztus vagy taktikai húzás, elmondta, hogy már zajlik is a kapitalizmus bevezetését megalapozó jogi struktúrák kiépítésének megtervezése"


Nekem ez mégis hihetetlen, sokat olvastam Kádárról különbőző forrásokból, és szerintem Kádár elkötelezett kommunista volt a végsőkig.


Szerintem ebben a videóban is amit mond, kb azt is gondolhatja:

https://www.youtube.com/watch?v=fZldpgrh_RM



2018. nov. 30. 17:29
 1/6 anonim ***** válasza:
44%

Kádár elkötelezett kommunista volt, és ebből fakadóan jólétet akart teremteni az emberek számára, ami végül is nemsikerült neki, de egész életében ezért dolgozott.


Szerintem nemakart volna kapitalizmust Magyarországon, de ő egy kompromisszumokra nyitott ember volt.

Úgy gondolom hogy ő megbarátkozott volna azzal hogy a kapitalisták mellett a szocializmus is érvényesüljön, vagyis ha nem bántották volna a kapitalisták ő sem bántotta volna a kapitalistákat.

2018. nov. 30. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
22%

Könnyen lehet. A 2. világháború után kétféle diktatúrát építettek ki Európában. Keleten a jól ismert szocialista, megfélemlítésre alapuló diktatúrát. Habár itt elégedetlenek voltak az emberek, nem sokan mertek ellenkezni, mert azt keményen büntették. Nyugaton az agymosásra épülő, a demokrácia látszatára jobban adó diktatúra volt jellemző. 1990 környékén felismerték a világ vezetői, hogy a tömegkommunikáció rohamos fejlődésével a nyugati típusú diktatúra jóval hatékonyabban tud működni, ezért nálunk keleten rendszerváltásnak hazudott módszerváltást színleltek. Ha a tömegkommunikáció jelentőségét nem ismerik fel, a mai napig szocialista ország lennénk, erre mérget vehetünk.

Az internet széles körű elterjedésével viszont megszűnt a teljes kontroll az emberekhez eljutó információk felett, ezért az elkövetkező években az internet egyre erősebb cenzúrája várható a világ nagy részében. Többek között ezt szolgálja az EU által most szeptemberben elfogadott törvény is.

2018. nov. 30. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 nemaRendőrség ***** válasza:

Nekünk annk azt tanították, hogy kezdett felvenni kapitalista eszméket a szocialista gazdaságunk, amitől erősödött, majd ezt látva Moszkva leállította az egészet.

Kereslet kínálat alapján termeltünk pár évig, nem pedig úgyis megveszik az oroszok elv alapján

2018. nov. 30. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Alex Fly ***** válasza:

Nem. Kádár őszinte és meggyőződéses kommunista volt és esze ágában nem volt áttérni a kapitalizmusra.

Ami viszont valóban igaz, hogy a gazdaságot részben a kapitalizmus alapján reformálta volna meg. Ha az 1968-as "új gazdasági mechanizmus" nem lett volna elkaszálva, akkor 1986-ra a vállalatok egyharmada maradt volna állami kézben, harmada magánkézben és a maradék egyharmad külföldi tulajdonban. Jelenleg a kínai gazdaság működik ehhez hasonlóan -ami nem meglepő, mert a magyar elképzelések alapján lett kialakítva...

2018. dec. 2. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Hát ha ezt így akarta akkor nem tudom mitől kommunista, mivel Kína az államkapitalista rendszerével ahol rabszolgaként dolgoznak a gyárakba, az messzebb van az eredetileg elképzelt kommunizmustól mint a fejlett nyugati kapitalista országok.
2018. dec. 4. 08:04
 6/6 Alex Fly ***** válasza:

@5: akkor kapaszkodj meg: a magyar szocializmus gazdaságilag államkapitalizmus volt. Avagy a termelőeszközök nagyrészt az állam, mint monopoltőke kezében voltak, nem társadalmi tulajdonban -ezen utóbbiakra a szövetkezetek szolgáltak. És a magánszektr is jelen volt.

A jelenlegi kínai modell ehhez csak gazdaságilag hasonlít; társadalmi és politikai szinten viszont lényeges különbségek vannak.

2018. dec. 4. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!