Magyarország miért nem próbál számítástechnikai nagyhatalom lenni?
Az informatikában az a jó, hogy csak tudás kell hozzá meg számítógépek. Nem kell hozzá se nagy terület, se ritka ásványkincsek, se gyárak.
Észtország például erre az útra lépett már a Rendszerváltáskor, most már ott tartanak, hogy 4 éves óvodás kislányok tudnak programozni, és a kormányzati ügyintézés nagyrésze számítógépes rendszerekben folyik.
Még arra is van tervük, hogyha pl. az oroszok megszállnák őket, akkor a világ különböző pontjaira elmenekült észt politikusok az interneten keresztül fenntartsanak egy virtuális emigráns kormányt, ami webkamerás konferenciabeszélgetésekkel és chatszobákkal "ülésezik".
A neten bárki kiválthat egy úgynevezett "virtuális észt állampolgárságot" amivel észtországi céget alapíthat és kereskedhet, úgy hogy ki sem kell tennie a lábát a lakásából mondjuk Mexikóban vagy Ausztráliában.
Orbánnak szerintem sajnos van egy kis technofób beütése pl. valamikor 4-5 éve szinte büszkén kijelentette, hogy semmit sem tud a számítógépekről, nem ért hozzájuk.
“4 éves óvodás kislányok tudnak programozni”
Most komolyan, ez az oldal színvonala már? Csak azért mert hülye Orbán, ekkora baromságokat engednek el szó nélkül?
Most már tényleg csak Puzsér apu rendezvényét lehet hallgatni. Olyan amilyen a stílusuk, de ott még tényleg minőségi kritikák vannak megfogalmazva a kormánnyal szemben.
Itt nem megy semmi más, csak a demagógia meg az ész nélküli fröcsögés.
Kár, pedig ez a hely (minden hibája ellenére) értékes volt.
'Most komolyan, ez az oldal színvonala már?'
Én mondom, fog ez még lejjebb is menni.
Ez azt írja, hogy 1. osztálytól kezdve elkezdik “kódolásra” tanítani a gyerekeket (szóval 7 éves kortól).
Ez a cikk jobban leírja hogy ezalatt mit értenek (mivel angol cikket linkeltél, feltételezem hogy tudsz angolul):
A cikk írja, hogy a program nem kódírással, meg alkalmazás fejlesztéssel kezdené el az elsősők taníttatását, hanem a logika, az algoritmikus gondolkozás elsajátítására. Ezáltal jobban menne nekik a matek, meg a robotika is.
A 3 linkedben szó sincs “4 éves programozó kislányokról”. Az enyémben igen (és gondolom innen vetted ezt a baromságot):
“Lauringson started the project not long after completing three years of maternity leave, and has a son in kindergarden. "He is four years old, and I am thinking of ways to start [him] programming," she says.”
Lényegében, a nő azt nyilatkozta, hogy a fia még csak 4 éves, de gondolkodik azon hogy ő is nekiálljon a programozásnak.
Szóval eddig csak hazudni tudtál. Ez nem jó kezdés barátom.
Nem "hazudtam" csak nem jól emlékeztem a dologra, mert nem mostanában olvastam, de ez mit sem számít a kérdés témáját tekintve, és még úgy ahogy a cikket megnézve valójában megy a dolog, még akkor is jobb, mint az itthoni felhozatal a gyerekek informatikai oktatásában.
Azt is érdemes megnézni, hogy 1990-ig Észtország a Szovjetunió része volt és sokkal alacsonyabb volt az életszínvonal és a technikai fejlettség, mint akkoriban nálunk, most meg már itt tartanak.
"Magyarország miért nem próbál számítástechnikai nagyhatalom lenni?"
De, próbál. Épp most erősítjük a hadsereget. Amikor ezzel készen vagyunk megyünk, és elfoglaljuk Szilíciumvölgyet, és mi leszünk A számítástechnikai nagyhatalom.
Nem emlékszel jól, ennek ellenére tényként írtad le, hogy Észtországban már ilyen csodagyerekek vannak. És amikor valaki rádborítja a bilit, elkezdesz defenzíven linkelgetni.
Tény hogy jobb, de azt is lássuk be, hogy az észtek 1.3 millióan vannak, ezért sokkal könnyebb ilyen volumenű projecteket finanszírozni / belevinni az oktatásba, mint máshol (amit a forbes cikkben meg is említenek).
Az külön vicces hogy hirtelen felhozod az észteknél a szovjet elnyomást, amikor mi ugyanezen mentünk át. Ha az észteknél ez már faktor, nálunk miért nem?
De én már befejeztem, így is túl sokat vitatkoztam egy trollal / fanatikus észt-fanboyyal.
"Ha az észteknél ez már faktor, nálunk miért nem?"
Mert mi nem voltunk a Szovjetunió részei, hanem kizárólag szovjet érdekszférában lévő ország voltunk. Nekünk volt saját kormányunk, vezetőink pl. Kádár, a nemzetközi kapcsolatokban külön diplomatáink voltak, külön idegen nagyvárosokban magyar és szovjet nagykövetség stb.
Tehát részleges függetlenségünk volt.
Észtország azonban akkoriban nem létezett, csak egyszerűen a Szovjetunió része, egyik területe volt. Ahogy pl. Pennsylvania sem egy ország, hanem az USA egyik tagállama.
Ebből lehet látni, hogy az észt helyzet sokkal elnyomóbb légkör volt, mint a korabeli magyar.
Kettő, a Szovjetunió sokkal kevésbé fejlett ország volt, mint Magyarország. Alacsonyabb volt az életszínvonal, primitívebb volt a technika stb. és "gulyáskommunizmus" helyett is egy sokkal diktatórikusabb, elnyomóbb rendszer volt.
1990-ben tehát Észtország minden tekintetben rosszabb hely volt, mint Magyarország.
Mostanra azonban leelőztek minket, és ezzel az informatikára való ráfekvésükkel egyediek az egész világon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!