Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Téves-e a magyar holokausztért...

Téves-e a magyar holokausztértelmezés?

Figyelt kérdés

Sokat beszéltek az utóbbi időben a holokausztról, emlékközpont építéséről, mégis a megemlékezésekben és természetesen a maradéktalanul tiszteletteljes gondolatokban is én egy alapvető értelmezési hiányosságot, és lényegi hibát vettem észre: úgy beszélnek az áldozatokról, mintha ők valami tőlünk idegen valakik lennének, mintha a zsidó honfitársaink tőlünk magyaroktól valami idegen valakik lennének, így ebben a fajta megemlékezésben is tovább éltetjük az őket a halálba küldő kirekesztettségüket. Úgy beszélünk a zsidó áldozatokról, mintha még mindig a második világháború lenne, és abban a tudatban lennénk, hogy ők nem mi vagyunk, nem ugyanolyan magyarok, mint mi. Mintha ők valami tőlünk idegen valakik lennének, akikre (helyesen) kegyelettel és megdöbbenéssel gondolunk.

Viszont az elidegenítés nem helyes. Vannak zsidó származású ismerőseim, barátaim, nemzeti gondolkodásúak és liberálisok is, soha nem gondolnám, hogy ők bármiben mások mint én.

Miért van ez az emlékezésben? Szerintem két hibája is van a jelenkori holokausztértelmezésnek, azt neveli az emberek tudatába, hogy a zsidóságnak (mégja csak a megemlékezésben is), de a társadalomtól való elkülönítése helyes, és a társadalmat megfosztja attól, hogy sajátjaként élje át, és gyászolja meg, emlékezzen meg a 600.000 meggyilkolt ártatlanról.

Helyesen gondolom-e?

Lehetne-e egy olyan, helyesebb holokausztról való gondolkodást kialakítani, amely a zsidó származású honfitársaink kegyeleti érzéseit maradéktalanul tiszteletben tartja, nem bántja, mégis megnyitja a teljes társadalom előtt annak a lehetőségét, hogy a meggyilkoltakra 600.000 magyarként gondoljunk, olyan emberekre, akik akár mi is, barátaink is lehettek volna, hogy őket nem valami tőlünk idegenként, hanem magyarként is el tudjuk gyászolni?



2018. okt. 2. 10:00
 1/7 anonim ***** válasza:
64%
Ez szinte teljes egészében a történelemtanárok sara. A huszadik század oktatását majdnem az összes középiskolában elbliccelik, a II. világháború tárgyalásakor jellemzően csak a nagypolitikai játszmákról, meg a frontvonalak változásáról van szó. Emiatt a mai társadalom zöme politikusok, politikailag színezett értelmezéséből szerezte az ismereteit erről a korszakról. A történelemtanárok tehetnek arról, hogy érettségizett emberek tömegeinek nem szúr szemet az, hogy pont a magukat nemzetinek hívó politikusok terjesztenek ilyen, a nemzet alapjait támadó nézeteket.
2018. okt. 2. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Konkrétan mit szeretnél? Nem világos.
2018. okt. 2. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Szerintem a mai társadalom minden szereplőjének úgy lenne jobb a holokauszt értelmezése, mint írod. Viszont valamiért ezt egyik fél se nagyon akarja.
2018. okt. 2. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem ilyen egyszerű a helyzet. A zsidók közül sokan maguk maguk nem akartak a magyarok közé tartozni. A kisebb városokban pl. uzsorások voltak, kihasználták mások kényszerű helyzeteit, a kereskedők meg a termelőket. Persze biztos voltak jóindulatú, rendes emberek is köztük, de nem az volt az általános.

Ma biztos nem ennyire élesen válnak el a nem zsidóktól, mert jelentős részük külföldre távozott a sorsfordulókon -Trianon,háború,államosítás,56,szocializmus-, és külföldön éltek. De az utódaik sokuknak Mo-ra jöttek 90 után, különböző bizniszekkel, és sokan bár nem beszélnek magyarul, de annak -is- tartják magukat. Mert jól keresnek Mo-on.

Szerintem ne a holokauszttal foglalkozzunk, hanem a saját nemzeti tragédiáinkkal. Van elég. Az amerikai zsidók foglalkozzanak a holokauszttal, rájuk tartozik.

2018. okt. 6. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

4: Ilyen mértékű rosszindulattal vegyített tudatlan megnyilvánulást nagyon ritkán látni, pedig erős a mezőny nagyon...

Jelentős részük a gázkamrákba, meg a Dunába távozott, és közülük mindannyian beszéltek magyarul, és összességében az átlagnál sokkal többet tettek le ennek a nemzetnek az asztalára. Sokuk életműve tananyag a mai napig, neked sem ártott volna megismerkedni velük.

Ami pedig a vidéki nyomorúságot illeti, szemenszedett hazugság, amit írsz. A falusi lakosság nyomorát a torz birtokszerkezet okozta, de föld többsége nem a zsidóknál, hanem a nagybirtokosoknál, a nemesi származásúaknál, meg a Katolikus Egyháznál volt. Az ő magyarságukat vajon miért nem firtatod? Őket érdekes módon nem kéred számon, hogy miért nem adtak. Pedig volt miből, jóval több, mint a zsidóknál.

Aki szerint a holokauszt nem nemzeti trauma, az nincs tisztában a nemzet fogalmával, és a magyar nemzet történetével. Még akkor is így van, ha naphosszat piros-fehér-zöldbe öltözve veri a mellét a "nemzetre", a Nobel-díjakra, olimpikonokra, az Aranycsapatra, építészetre, meg a korai magyar filmgyártásra.

2018. okt. 8. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

5

Nem tudom, hogy mi volt "rosszindulat" abban, amit írtam. A saját tapasztalataim, ismerősök és a környezet tapasztalatait, helyi tényeket foglaltam össze.

Utána lehet nézni a kivándorlásokkal kapcsolatosan írtaknak is. Meg a mai helyzetnek is, a privatizálások óta is.

Egyáltalán nem mondanám magamat tájékozatlannak, sőt.

2018. okt. 8. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Kerdezo, miert fontos neked egy " helyesebb holokausztról való gondolkodást kialakítani " ?
2018. okt. 8. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!