Tényleg 1000 telefonon megkérdezett ember véleménye képviselné egész Magyarország véleményét a Sargentini-jelentés megítélésében?
Szerintük igen, ennyi ember véleménye elegendő hogy képviseljen egy országot:
"A Publicus Intézet a Vasárnapi Hírek megbízásából szeptember 12. és 19. között 1001 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta a magyar választókorúak Sargentini-jelentéssel kapcsolatos véleményeit."
Vajon kik lehetnek ezek az emberek, mi alapján sorsolják ki kiket hívnak fel egy ilyen fontos kérdés megítélésében?
Gyanítom hogy olyanok lehettek, akik véletlen nem ikszelték ki valami netes vásárlásnál stb, hogy hozzájárulnak a személyes adataik kezeléséhez.
Természetesen az index azonnal le is hozta ennek az 1001 embernek a véleményét hangzatos főcím keretében:
"Publicus: A magyarok többsége megszavazta volna a Sargentini-jelentést"
Ezek után ha valaki azt mondja, hogy nem ballib propagandát terjesztenek ezek a hírportálok, azok saját magukat is becsapják.
Szerezz nőt vagy rendes munkát: nem tudom, melyik hiánya okozza a béna spin doktorkodásodat az oldalon.
A kérdéshez: a jobb- és baloldaliság, valamint az ezekhez tartozó sajtóorgánumok működésének inkorrektsége huszadrangú probléma. Megjelent egy jelentés, hogy a kormány korrupt. Nyílt titok, hogy az ellenzék is az. Válasz: elszámoltatás, gyurcsány-orbán hamis dilemma felszámolása, az elszámoltatás után új, 21. századi ellenzék létrehozása.
Röviden: Igen!
Már elég régóta nálunk ilyen 1000-es véletlenszerű mintával dolgoznak a kutató cégek, és bár van néhány százalékos hibahatár, de eddig szinte mindig eltalálták a népszavazások, választások eredményét, ott ahol fej-fej mellett álltak a pártok vagy jelöltek ott nyilván nem sokat ér.
és ezeket a kutatásokat is 1000 fős mintán készítik persze gondolom az nem zavar, mert azon mindig az jön ki, hogy a Fidesz vezet...
Ez a szokásos eljárás egy közvélemény kutatásnál. Minél nagyobb számban kérdeznek meg embereket annál többe kerül a kutatás, ezért inkább az ezer fős vizsgálatokból van több és jelzik a hibahatárt.
Azért ha nagy szórással is, de képesek vele képet alkotni a folyamatokról. A választások előtt és azóta is hasonló mintákon mérik a pártok támogatottságát, a különböző intézetek persze más módon. Nem is egyforma a találati arányuk - a Publicusé kifejezetten rossz a többiéhez viszonyítva.
De ettől még nem hazudtak, ezt kérdezték (olvastam a kérdésüket, egyértelmű volt) és ezt a választ kapták. Hogy a válaszadók mennyire voltak tisztában azzal mire válaszolnak, az nem az ő dolguk. Az is sokat mond ha rossz választ ad az emberek többsége, mert azt mutatja, hogy nincs elég információjuk. De lehet, hogy tényleg így gondolják. Ennyi.
A varázsszót nem mondta ki senki: reprezentatív.
Vagyis nem szempontjából, életkorban, végzettségben stb az arányok az 1000 embernél meg kell feleljenek a 10 milliósnak. Természetesen erre vonatkozó kérdéseket is tesznek fel ezért.
Ez így - bármilyen meglepő - már ilyen alig pár ezrelékes mintánál is elég pontos jóslást ad az egészre, feltéve persze, hogy pl nem 2000 választás lehetőség van 1-1 kérdésre, hanem max 4-5.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!