Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nálunk miért lehet csakúgy...

Nálunk miért lehet csakúgy kidobni az alkotmányt?

Figyelt kérdés

Magyarország: ha a 2/3-os többség úgy dönt, mindenkit figyelme kívül hagyva új alkotmányt írhat. Beszüntetheti a többpártrendszert, királyságot, diktatúrát vezethet be, de akár kötelezővé teheti azt is hogy férfi csak férfival, nő csak nővel házasodhat, stb. Tudom, szélsőséges példák, de megteheti, hisz az egyetlen dolog ami kell a 2/3-os többség. Ezek után nem kell megkérdezni az alkotmánybíróságot, hisz új alkotmány írásáról van szó, nem kell megkérdezni a köztársasági elnököt, hisz akár meg is szüntethetik a pozícióját, nem kell megkérdezni a népet, hisz a magyar felfogás szerint a választásokon minden eldőlt, 4 évre mini királyokat választottunk, akiknek nem kell velünk foglalkozni.


Ehhez képest az USA-ban ( pfuj a mocskos libsi Amerika ) nem lehet ezt megtenni. Az Egyesült Államok alkotmányát nem lehet átírni, csak törölni, csak kiegészíteni, így ha egyszer valami belekerült, az örökké benne marad. A mai napig az 1787-es alkotmány van érvényben, mintegy 27 kiegészítéssel. A módosítását az alkotmány ötödik cikkelye szabályozza. Eszerint az alkotmánymódosításokat vagy a Kongresszus mindkét házának kétharmados többsége, vagy az államok legalább kétharmada által összehívott alkotmányozó nemzetgyűlés kezdeményezheti. A gyakorlatban nem volt még példa alkotmányozó nemzetgyűlés összehívására, hanem valamennyi alkotmánymódosítási indítvány a Kongresszustól eredt. Az ilyen módon indítványozott alkotmánymódosítás akkor lép életbe, ha azt az államok háromnegyedének (jelenleg 38 államnak) a törvényhozása vagy külön erre a célra összehívott alkotmányozó gyűlése jóváhagyja.


Az alkotmány maga nem korlátozza, hogy mennyi idő alatt kell az államok háromnegyedének a jóváhagyást megadnia. A huszonhetedik alkotmánymódosítást 1789-ben indítványozták, és végül több mint 200 évvel később, 1992-ben hagyták csak jóvá.


2018. szept. 3. 16:49
 1/9 anonim ***** válasza:
36%
Az egyesült államok egy teljesen más államforma nem is véletlenül a nevében benne van hogy miért is. Bár szerintem neked kár lenne magyarázni is
2018. szept. 3. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
81%

Az, hogy alkotmányt módosítani csak 2/3-os parlamenti többséggel lehet, önmagában nem probléma. Elméletileg ez azt jelentené, hogy a törvényhozás képviselőinek nagy része egyetért az új alkotmánnyal, ők pedig a társadalom jelentős részét képviselik. Az már sokkal nagyobb baj, hogy ezt a 2/3-ot egy teljes mértékben egy ember kézivezérlése alatt álló párt akármikor meg tudja szerezni és onnantól a Magasságos Vezénylő Tábornok Úr valamennyi őrületét szolgaian hajbókolva megszavazzák. Az pedig még nagyobb gond, hogy ehhez széleskörű társadalmi támogatást is kapnak, nem csak a szavazólapokon.

A rendszer jó, a nép viszont még nem nőtt fel eléggé. Nekik Kádár atyácska babusgató keze kell, ezért számolják fel önként azt a keveset is, ami valahogy kialakult a demokráciából a rendszerváltásnak csúfolt hatalomátmentés után.

2018. szept. 3. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
20%
Nem lett csak úgy kidobva. A régi, elavult, ócska, komcsi örökség alkotmányt jogszerűen felváltották egy korszerűvel. És nem kellett a beleegyezésed. (No persze az enyém sem.)
2018. szept. 3. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
67%

orbánék teljesen jogszerütlenül írták át az alkotmányt.

Arra hivatkoznak hogy a kétharmad hatalmazta fel őket erre, van egy rossz hírem a kétharmaduk csak pár százezer ember, de akiket érint az alkotmány átírása azok száma milliókra rúg, vagyis a kissebség jogtalanúl döntött a többség feje felett. És még ezek híresztelik hogy Magyarországon demokrácia van.Sunyi alattomos kártékony banda ez a fideszes banda.

2018. szept. 3. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
21%

"Magyarország: ha a 2/3-os többség úgy dönt, mindenkit figyelme kívül hagyva új alkotmányt írhat"

Nem hagyja figyelmen kívül mert akik megválasztották (a többség) azt akarja


Azért mert neked nem tetszik nem érdekel senkit sem

2018. szept. 3. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
72%
Csak hogy világos legyen a fideszes kétharmad nem az ország lakosságának a kétharmada, innentől kezdve az a fonák helyzet állt elő hogy a kisebbség döntött a többség feje felett.
2018. szept. 3. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
97%
Természetesen jó lenne, ha egy-egy kiugró választási eredmény nem befolyásolná az ország alap berendezkedését. Most úgy állunk, hogy ha egy kormány orbitálisan elcsesz mindent, akkor az utána következő kormány feltehetőleg jó nagy többséget szerezve teljhatalommal megváltoztathat mindent. 90-ben kellett volna az első magyar demokratikus alkotmányt összerakni, tényleg csak a legalapabb dolgokkal, amit utána maximum forradalommal lehetne megváltoztatni.
2018. szept. 3. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
4%

" Csak hogy világos legyen a fideszes kétharmad nem az ország lakosságának a kétharmada, innentől kezdve az a fonák helyzet állt elő hogy a kisebbség döntött a többség feje felett"


Ez egy részben igaz de ha így működne a dolog ahogy te leírtad akkor még olyan sem álhatna elő hogy kormánytöbbségbe kerülne bármellik párt és óriás koalíciókra lenne szükség egy sima kormánytöbbséghez

2018. szept. 3. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
74%
Jaj ne, és akkor kompromisszumos kormányzás lenne. Isten mentsen tőle.
2018. szept. 3. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!