Egyetértetek Dr. Zacher Gáborral, aki szerint a jelenlegi EÜ rendszernek be kell dőlnie, hogy utána új alapokon jól működjön?
Amikor még egyetemre jártam, volt ott egy öreg és szenvedélyes közgazdászprofesszor, aki előadásokon, szeretett hétköznapi témákat felvetni, ilyen volt, az EÜ helyzete, amikor többször elemzett.
Ő egyik fő problémának a rossz hatékonyságot nevezte.Ezt még a szociban rontották el,ugyanis akkoriban minden "szilvafához" nagy kórházakat építettek, teljesen indokolatlanul és feleslegesen.
Ami nem megyeszékhely, megyejogú város, hanem kisebb város, bőven elég lenne színvonalas járóbeteg ellátás, egynapos sebészet.Felesleges órási épületeket fenntartani.
A megyeszékhelyeken, megyejogú városokban meg lehetnének nagy kórházak.
Továbbá, ami sokaknak mumus és egyik kormány sem meri meglépni,az az EÜ fizetőssé tétele.
Erre olyan rendszer kellene, mint ami a gyógyszereknél is van.Ha rendben van a TB akkor a receptfelírás 400 forint, ha nincs akkor 2000.
Vizsgálatoknál, ugyanígy.
Ezzel javulna a kórházak gazdálkodása és mondjuk nem lenne kérdés, van-e WC papír vagy van-e steril gézlap.
Szerintem ezt a bedőlést úgy értette, hogy amiért egyik kormány sem mert jelentősebb változtatást eszközölni (és/vagy nem sikerült nekik), ezért itt csak akkor lesz új reform, ha az már elkerülhetetlen a rendszer becsődölése miatt. De mind1 is.
Nekem esküszöm nagy elvárásaim voltak Kásler Miklóssal szemben. Szemben Baloggal, aki teológus volt, Kásler legalább érti a minisztériumának a felét. Sajnos eddig nem történt sok minden, még terv szintjén sem :/
Meg kellene szüntetni a TB-járulékot, mint megcímkézett külön adót. És a befolyt adóból fenntartani az egészségügyet, ahogy az régen is volt. Mert attól hogy valami drágább, nem jelenti azt hogy jobb is. Írtad hogy:
"Ha rendben van a TB akkor a receptfelírás 400 forint, ha nincs akkor 2000."
Ez sem lenne garancia a jobb színvonalú ellátásra. Attól hogy fizetsz pluszban 400 vagy 2000 Ft-ot, még ugyanúgy megmaradnak a hosszú várólisták, vagy ugyanúgy omlani fog a vakolat egyes kórházakban.
Egy extrém hasonlat: Bizonyára hallottál a tévében arról hogy előfordult szórakozóhelyen olyan eset hogy egy pohár egyszerű italért 100-200 000 Ft-ot számláztak ki a gyanútlan külföldinek. Ettől a víz borrá változott? Dehogy változott. Ugyanígy az egészségügyben is vissza kell állítani azt ami a régi rendszerben is volt, hogy ne legyen TB-járulék. És kevesebb adóból jobban fog működni mint jelenleg.
"Ezt még a szociban rontották el,ugyanis akkoriban minden "szilvafához" nagy kórházakat építettek, teljesen indokolatlanul és feleslegesen."
De az a feleslegesen sok kórház is működött, pedig nem szedtek hozzá egy megcímkézett plusz adót. Akkor meg a szükséges mennyiségű kórház is működne.
Az eü rendszert működtető öreg főorvosok akkora pénzt kaszálnak a hálapénzből, hogy nincs az a fizetés amiért lemondanának erről a jövedelemről. Ráadásul kinevelik az utódokat. A fiatal orvosok akiknek nem tetszik a rendszer elmennek.
Az egyetlen megoldás az lenne, ha a hálapénzzel megegyező összegért minőségi ellátást kapna a beteg számlázva korrekten és a hálapénz adását elfogadását szigorúan büntetnék. Innentől kezdve a főorvos urak éhen halnának és kénytelenek lennének tisztességesen dolgozni.
"Ezt még a szociban rontották el,ugyanis akkoriban minden "szilvafához" nagy kórházakat építettek, teljesen indokolatlanul és feleslegesen."
Jó nagy tévedés, egyáltalán te láttál már kórházat? Milyen stílusban épült szinte mind, szocreál középület vagy romantikus neoklasszikus? Mert ez utóbbi a kórházak többsége ugyanis a 19. század végén a 20. század elején épült, ennek pedig természetesen megvolt az oka is, burkolt út alig volt, a betegeket csak szekérrel vagy vonattal lehetett szállítani vidéken, értelemszerűen több kórházra volt szükség, hogy ne kelljen napokat utaznia a betegeknek. Csak elég legyen a legközelebbi városba eljutni.
Szóval nem a "szociban" rontották el, és nem is rontották el.
Az eü extrán fizetőssé tétele most is folyik. Ha nem akarsz meghalni, vagy hónapokat várni a diagnózisra, fizetned kelll.
Pl én 1 hónapos időpontot kaptam térd mri-re. Fizetősben viszont másnapra volt időpont, UGYAN OTT ahol a TB-s is ment volna, ahol nem ám 24/7-ben megy a gép...
Igaza van, és ez sok más egyéb, rosszul, hybrid magyar módszerekkel működő xarokra is érvényes lenne.
Format C:/S.
Egyszer mindennek össze kell dőlni, hogy új dolog szülessen belőle. Így működik a világ, a politika. Egyszer mindennek vége.
"A megyeszékhelyeken, megyejogú városokban meg lehetnének nagy kórházak."? Aki pedig a megyehatárnál lakik, legyen számtalanszor kisebb esélye a túlélésre a távolság miatt egy sürgős beavatkozás esetén.
300-400ezer emberenként egy kórház? Biztos nem kisvárosban vagy faluban élt.
Így Budapesten is csak kb 4 kórház lehetne...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!