Akik több évig éltek/élnek külföldön, és a kint töltött évek után Magyarországra visszatértek (akár csak néhány napra, akár hosszabb időre), azok milyen változásokat tapasztaltak Magyarországon (ha tapasztaltak)?
Jobb lett szerintetek az ország, vagy rosszabb?
Élhetőbbnek tűnik most Magyarország, mint amikor elhagytátok?
Én se ellenzéki, se kormánypárti nem vagyok, de azok a dolgok, amelyeket kb. a '90.-es évektől kezdve tapasztalok hazajöveteleimkor, elborzasztanak és elszomorítanak.
És ne gondolja senki, hogy a szocializmust sírom vissza, mert abból jöttem ki, azt hagytam ott.
Nem véletlen.
Èn 11 éve élek külföldön, habár már 19 évesen elkezdtem utazgatni és több kontinensen éltem már rövidebb hosszab ideje.
Most autóval járok haza évente 1-2x.
Dunántúlon laknak a szüleim ez azért szerintem mindig is egy jobbmodu környék volt.
De én igazán csak kicsi fejlödést látok, és inkább toldozás foltozást.
Pl gyönyörü játszóterek vannak még a kis falukban is. Sokszor a városháza vagy az orvosi fel van újítva.
Sok csillogo bevásárló központ.
DE ennyi.
Ha végig mész a 81-es föúton akkor elsírod magad Györ és Székesfehér között. Miért? Az út ugyan olyan mint 10 éve. Söt még rosszabb, mert toldozzák foltozzák. Iszonyatosan kellene a faluknak egy elkerülö út, mert minden teherautó ott megy keresztül. Söt egy minimum gyorsforgalmi út is kelle, szinte állandó a háláso vagy nagy balesetek.
Ahogy mész a falvakon keresztül, 15 házból 1 van felújítva, 1-3 ami már lakhatatlan és kb 7 ami 6-es évek óta hozzá sem nyultak. De ez beljebb a falvakban is így van, max van néhány újépítési rész ahol egy 60m2-es házak sorakoznak. Ez azt jelenti, hogy egy átlag 50-60 éves (vagy még öregebb) nem képes az ingatlanját felújjítani, szigetelni, tetötcserélni... Egész életét ledolgozta de képtelen az ingatlanjára költeni évente rendszeresen.
Ugyan ez elmondható a városi ingatlanokra is. Még Székesfehér belvárosában is iszonyat sok felújjítatlan ingatlan van.
Németországban élek és itt az a külömbség, hogy egy átlag ember aki megengedhet egy ingatlan magának az költ rá, nincsenek az ingatlanok lepusztulva...
Aztán pl járdák a kisvárosokban, városokba, arra már igazán senki nem költ, gyerekkorom összes hupplija ott van még mindig ugyan azokon a járdákon.
Aztán bemegyek az unokahugom iskolájában. Okostábla van de a csapból rozsdás víz jön.
Vagy is én azt gondolom az egyetlen dolgok amik fejlödnek az amire az Eu támogatást ad. Amire az Eu nem ad támogatást azt egy város, egy falu ön eröböl nem tud megoldani. Ès ugyan ez van a privát életben. Egy átlag ember nem képes saját ingatlanját fejleszteni és újítgatni.
"Aki ellenzéki, az szerint rosszabb. Aki kormánypárti, az szerint jobb."
Ellenzéki vagyok, rühellem a cigánypártot. Lakóhelyem és környékéke a kilencvenes években volt a mélyponton, utána szép lassan emelkedni kezdett az életszínvonal egészen 2010-ig. A fidesz kormányrakerülésével a bérek lecsökkentek. A dolgozókat elbocsátották és közmunkásként vették vissza az eredeti munkahelyükre, mert így elég havi 47 ezerrel is kiszúrhatták a szemüket. A tömeges elvándorlás eredményeként, mára újra javulni kezdett a helyzet, lett néhány üres állás és talán a bérek is emelkedni kezdtek kicsit, bár csak számokban, vásárlóerő tekintetében még mindig nem éri a fidesz előtti szintet.
3 éve élek és dolgozom külföldön, rendszeresen hazalátogatok. Ja és nem vagyok MSZP-s, a felbomlása előtt a Jobbikra szavaztam.
Aki életvitelszerűen külföldön él, az nagy ívben tesz az "oldalak harcára", nem igazán érdekli hogy ki van hatalmon: kívülről nézve nem sok különbség van köztük!
Gyurcsány alatt is lepusztultság volt, és Orbán alatt is az van.
Amerre én jártam legutóbb: a vidék és az utak állapota egyszerűen riasztó! Vidéken már kocsmák sincsenek, nem hogy iskola, posta, élelmiszerbolt! Szegedről Debrecenbe az út mellett volt vagy 10 csárda, étterem, panzió. Egyet kivéve mind bezárva - holott Szegeden is de főleg Debrecenben valóban van pozitív változás. (Debrecenben a repülőtér nagyon bejött)
Békés, Borsod nagyon le van maradva, mert semmi biztatót nem láttam. Miskolc fénye elveszett!
Olyan utakért kérnek pénzt, amiért inkább elnézést kéne kérni (pl: 4-es út Szolnok megyében, 51-es út Pest megyében) Pécs gyönyörű (és az is volt) a főtér új lett, aztán elbontották a szellemházat és ennyi - és ez nagyon kevés!
Az emberek bánatosak, ellenségesek, mosolytalanok, elhanyagoltak. A parkolás totál lenyúlás szinte minden városban (Dunaújváros kivételével!)
Azt lehet érezni, hogy minden olyan "félkész", olyan befejezetlen, átgondolatlan.
Norvégia után sem olcsó ország, de szemetes, koszos és szervezetlen. Sajnos egy pár autópályán és egy pár "siker-városon" kívül sok előrelépést nem látni.
Hogy hova lett 30 év a rendszerváltás óta, azt nem tudom. És azt sem, hogy minek?
5.
Hát igen.Egyáltalán, HOVÁ LETT A RENDSZERVÁLTÁS? Elvitték nyugatra. Amit=akit meg nem nem vittek el, azok meg mentek utánuk a több pénzért.
Amit kicsaltak MO-ról, abból lehetett volna utakat építeni, közintézményeket renoválni.
Bocs a kitérőért.
#3
"Ez azt jelenti, hogy egy átlag 50-60 éves (vagy még öregebb) nem képes az ingatlanját felújjítani, szigetelni, tetötcserélni... Egész életét ledolgozta de képtelen az ingatlanjára költeni évente rendszeresen."
Ez nem igaz, csupán ember függvénye.
Idős rokonaim, akik egyike minimálbéren dolgozott mezőgazdaságban, majd útépítéseken még nyugdíjas kora után is alig valamivel több pénzért, a felesége a rendszerváltás után a nagy munkanélküliség miatt kényszernyugdíjas lett idő előtt, agy az amúgy is kevés nyugdíjának is csak egy részét kapta meg, a 40 éve saját maguk által épített házat majdnem olyan szép, rendezett formában adták el tavaly, mint amikor beleköltöztek. A pici pénzükből mindig tettek félre rá és néhány évente vagy belül festették, tapétáztatták ki vagy kívülről "kőporoztatták" a házat. Rendszeresen festették maguk a kerítésüket, melléképületeket és mindig gondozott kertjük volt sok virággal. A szomszéd idős embereknek szintén. Míg ugyanabban az utcában lakó népesebb családoknál, ahol sok fiatal semmit nem dolgozott csak otthon volt, a szemét és trágya gyűlt csak az udvaron, egyre romosabb lett a sokkal fiatalabb, szocpolból épített házuk.
Nem pénz hanem hozzáállás kérdése. Nagyon szép magyar falvak éppen úgy vannak, mint nagyon rondák, rendezetlenek. A nagyon szép falvak között is van ahol szokás - és nekem nagyon visszatetsző - hogy a szomszéd háza felé néző oldalát a házának senki nem vakolja, festi le rendesen, csak a nyers vakolat marad.
Ahol az emberek adnak a környezetükre, ott rendezett, ahol igénytelenek, ott meg nem az. Mindegy, hogy merre mész.
Na, itt van már a "főokos" Takács, aki megmondja a valódit!
Ez mindenbe beleköp.
3-as vagyok és a 7-es -re reagálnék.
Ez azt jelenti amit írtál, hogy a magyarok 70% azért él felújjításra szoruló házban mert igénytelen?
Nekem a szülei dolgoztak megállás nélkül soha nem emlékszem, hogy akár egy pár hónapra is munkanélküliek lettek volna. Iszonyat sporolosan is éltek mindig is.Söt azt mondhatom, hogy jó közép réteg szintjén voltak mindig is. Örököltek 3 házat, de egyiket sem voltak képesek felújjítani. Sajátjukat míg dolgoztak ment nekik. De aztán nyugdíjasok lettek és már a 3 másik ingatlan betapasztása sem ment nekik. Ahhoz, hogy a családi házukat amiben laktak tugyanak rajta tetöt cserélni, izolálni, ablak cserét csinálni, ahhoz el kellett adni az összes többi ingatlanjukat.
Szomorú, hogy egy utcában jó ha 2 ház van felújjítva.
Persze rendezett mindegyik, de nem a rendezetségröl beszélek. Nagyanyám parasztháza szuper rendezett volt, de teljesen más renoválni, modernizálni valamit, tetöt cserélni, ablakot cserélni.
Kérdezö ezek szerint a 7-es azt mondja, hogy Magyarország fejlett csak az emberek böségükben igénytelenek és nem akarják a házaikat felújítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!