Szerintetek mennyi lenne az ideális adókulcs a munkajövedelmekre és mennyi a tőkejövedelmekre?
#5
Nem 1%-t csökkentettek a 7 év alatt, ez csak a legalsó kulcs csökkenése volt. A magasabb kulcsok helyett is ekkora lett, 15%.
Már most is alacsony az szja, sokkal alacsonyabb, mint korábban bármikor. Tudom, hogy szeretnétek ha nektek semmit nem kellene adóba fizetni, ellenben az államnak meg mindent meg kellene nektek adnia, de ez nem így működik.
#12
Már amelyik bevétele után adózik. Én azért nem vagyok erről teljesen meggyőződve. A nyereségei egy részét is a tao által visszautalja a haveri körnek, az se adóba megy.
Ennek így semmi értelme. Ideális adó mértéke? 0%
Csakhogy az állam működéséhez szükséges a költségvetés, keletkező kiesést pedig valamivel pótolni kell és fogják is. SZJA még mindig csak egyetlen adónem a tucatnyiból. Csökkentésével a többi kerül emelésre, vagy újak kerülnek bevezetésre. Persze szép parasztvakítás, hogy fizetésednek csak a 15%-a adózik, de a "másik zsebedből" közvetve/közvetlenül fizetsz.
Persze lehet találni ideális egyensúlyt, ami habár csökkenti a bevételt, de megnöveli a vállalkozási kedvet. Mely nem is azonnal, de idővel a gazdaságra is pozitív hatással van. De ez a mérték a legkevésbé se egy hasraütésre bemondott szám.
A valóságot kellene figyelembe venni először. Az államnak - így nekünk mindannyiunknak - van egy hatalmas adóssága. Amíg az nincs kifizetve, addig bizony olyan mértékű adót kell beszednie a költségvetésnek, amiből az állam működtetésén kívül ezt az adósságot is fizetni lehet.
Vagyis ha csökken egy adónem, akkor valahonnan több pénznek kell bejönnie.
Azért csökkenhetett egykulcsosra az SZJA, mert sokkal több a legális munkahely és magasabbak lettek a bérek. Így a kisebb adókulccsal is bejött ugyanannyi pénz vagy több az államkasszába. Ha nagyon megemelik a tőkejövedelmek adóját, akkor azt egyszerűen elviszi vagy eltitkolja a tulajdonosa. Tehát meg kell találni az egyensúlyt, ahol még jobban megéri legálisan bevallani és befizetni az adót, de már ne is legyen túl alacsony.
Az SZJA-t hosszú távon lehet csökkenteni, de szerintem inkább átrendezni kellene először. Ha az első 1%-os adócsökkenéssel egyszerre 1%-os TB járulék emelés párosulna, akkor senki nem érezne belőle semmit a fizetésében. Az adóból ennyi elengedhető volt, hiszen azért akarták (a jövőben, pár év múlva amikor erről döntenek) megcsinálni, ellenben a TB járulék emelése sokat számítana az egészségbiztosítási kasszának. Mi meg nem fizetünk többet a jövedelmünkből, mint előtte.
A következő adócsökkentési lehetőségnél meg már lehet az SZJA-t csökkenteni, vagy egy lépcsőben, a 2%-os SZJA csökkentéssel egyszerre 1%-os TB-járulék emelés lenne.
Az nem megy, hogy egyszerre szeretnénk kevesebb adót is fizetni, meg többet is kapni azokból, amiket éppen az adónkból kell finanszíroznia az államnak.
Ilyenkor sosem olvasom a balliberális véleményeket, ahol a skandinávokat dicsőítenék, mert náluk extra magasak az adók. Érdekes, hogy mindig csak akkor példaértékűek, ha arról van szó, hogy ott miket tud megadni az állam a polgárainak.
SZJA ugyan 15%, de mellette van az államnak fizetett és az állam által kezelt nyugdíj befizetésed és TB-d, amit az állam arra költ amire akar ( régen az alkotmányba volt írva hogy a nyugdíjat nyugdíjra, a TB-t az egészségügyre lehet költeni, de ne aggódj, az új alkotmányból kivették ). Tehát kapásból ugrott a fizetésed 33%-a, erre jön a rekord ÁFA a maga 27%-ával ( kivéve néhány esetet ). Tehát ugrott a fizetésed fele.
Mellesleg kitörölheted a 15%-os SZJA-val, mivel Magyarországon 60 fajta adónem van*. Azért is fizet valaki ha levegőt veszel ( ha te nem, a munkáltatód ).
Ráadásul ha valami csökken, más valami nő, kiváló példa erre a munkáltató által fizetett szociális hozzájárulási adó csökkenése, ami 2019-ben csökkenni fog, de cserébe a minden ember által fizetett népegészségügyi adó növekszik majd:
"A népegészségügyi termékadó 2011. szeptember 1. óta hatályos adónem Magyarországon. Az adót az Áfához hasonlóan az eladó fizeti be a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, ám a fogyasztói árba van beépítve, tehát a fogyasztó fizeti meg a törvény hatálya alá eső termékek megvásárlásával. Az adó mértéke üdítőitaloknál 5 forint/liter, energiaitaloknál 250 forint/liter, előrecsomagolt cukrozott készítmény esetén 100 forint/kg, sós snack esetén 200 forint/kg, ételízesítő esetén 200 forint/kg. A népegészségügyi termékadó rátája 2019-től átlagosan 20 százalékkal emelkedik."
* [link]
#11: Igen, a gazdagok jól jártak vele, nem x millió forintot, hanem x millió y százezret rakhatnak zsebre, hurrá. De a kevesebbet kereső réteg rosszul járt, nekik bizony 15-20 ezer forint plusz is sokat jelentene, tehát az egykulcsos szja rosszabb, mint a többkulcsos.
Nem, nem azt akarom hogy ne kelljen adót fizetni, ne magadból induljál ki. Én azt akarom, hogy mindenki a képességeinek, lehetőségeinek megfelelően fizessen, és ne vegyük már el a minimálbérestől a fizetése 15%-át, meg utána a világrekord áfával még egy jelentős részét (ami a gazdagabb réteget kevésbé érinti, ők többet vásárolnak külföldön/külföldről), amikor úgyis nehezen jön ki a fizetéséből, hanem inkább a többet keresőket terheljük kicsit jobban. Mindegy, hiába magyarázok egy agymosott fideszesnek, úgyis azt fogod bégetni hogy amit a Fidesz csinál az a jó, már megfigyeltem más kérdéseknél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!