Marxnak végül is igaza volt, csak elsiette a dolgokat 150-200 évvel?
Ugye ő azt mondta, hogy a technikai fejlődésnek hála egyre kevesebbet kell majd dolgozni és általános lesz a jólét a társadalomban. Nagyon úgy néz ki, hogy ez lassan tényleg megvalósulni látszik a közeljövőben, csak éppen ő a 19. század közepén és második felében foglalkozott ezekkel a dolgokkal, amikor még bőven nem volt itt az ideje, hogy bekövetkezzen ez a történelmi korszak, a negyedik ipari forradalom ideje.
Szóval alapvetően jól látta a dolgokat, csak időben nézte el, nem?
Attól, hogy fejlődik a technológia, még nem fogjuk ugyan azt a gagyit gyártani, mert várhatóan csődbe megyünk. Egyszerűen kifut a fizetőképes kereslet a termék alól, ráadásul a munkások is elmennek egy olyan gyárba ahol többet fizetnek.
A technikai fejlődés hatékonyabbá teszi a munkát, jobb terméket tudunk ugyanannyi munkaerővel előállítani.
A szocialista tervgazdaságokban megpróbálták, hogy na akkor innentől csak trabantot wartburgot ladát zastavát és daciat fogunk gyártani, és akkor egyszer majd csak mindenkinek lesz autója. Az eredmény az lett, hogy egyrészt nem lett mindenkinek autója a rendszer összeomlásáig, másrészt a piacgazdaság messze elhúzott.
Marxnak nem igazán volt igaza, és a marxizmus light, a szocialistákkal és a szociáldemokratákkal a mai napig nem tudta megoldani, hogyan is néz ki az a szociális rendszer, ami nem nevel lumpen társadalmat, és végső soron nem teszi a nemzetgazdaságot versenyképtelenné.
A kommunizmus valószínűleg sosem lesz működőképes, csak egy olyan fajon belül, ahol majdnem teljes az összhang, együttműködés, önzetlenség az egyedek között (pl. hangyák).
Nem tudom, általános lehet-e a jólét. Kevesebbet lehet dolgozni, azt is inkább csak a világ fejlettebb felén, de a jólétünk attól van, hogy elveszünk másoktól vagy a természettől. Azért gazdag valaki, mert mások odaadják neki a pénzüket. Talán ha elég fejlettek leszünk, és felhasználhatjuk csillagok, bolygók erőforrásait.
Katasztrofális lesz ha nem kell majd dolgozni. Borzasztó következményei lesznek.
Dehogy lesz jólét. Kapsz valamennyi alapjövedelmet amit majd mások, az automatákat és robotokat tulajdonlók meghatároznak, hogy mennyi legyen.
Lesz egy réteg aki a felszabaduló szabadidőt kihasználva tanul, képzi magát és felverekszi magát a magasan képzettek közé, akikre még szükség van, hiszen a robotokat is irányítani kell.
És sok millió ember nem csinál semmit. Kaja, pia, cigi, vacak műsorok és él máról holnapra. Gyerekeik, unokáik már nem fogják tudni mi az, hogy kötelesség, felelősség, pontosság, végleg leszakadnak. Érdekérvényesítő képességük nulla. Mitől élnének jól? A felső réteg jóindulatából?
Kiragadsz pár gondolatot, mondatot Marx művéből és azt kérdezed igaza volt-e? Bármelyik elmebetegnek vagy hatalmasat tévedő embernek vannak értelmes megnyilvánulásai is, de ettől még nem lesz neki magának igaza.
Elgondolkodtató felvetései, talán valamikor majd valahol majdnem úgy megvalósuló elgondolásai lehet, hogy voltak, de igaza nem.Ugyanis ő mindezeket nem önmagukban gondolta, hanem az általa kifejtett környezetben. Az pedig nem csak tévedés, hanem a megvalósulása már maga bűn lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!