Jövőre valóban nem lesz minimálbér és garantált bérminimum emelés vagy csak 3-4%-os?
A minimálbér hasznosságáról a közgaszdászok véleménye is megoszlik.
Egyes iskolák mellette vannak, egyesek nem.
Hagyományosan az olyan országokban, ahol erős a szakszervezet érdekérvényesítő képessége, a munkavállaló és a munkáltató egyenrangú feleknek tekintik egymást, a munkáltató nem akarja a dolgozót kizsákmányolni, az állampolgárok is jogkövetőek és befizetik az adót, ott működik a minimálbérmentes modell.
Erre a legjobb példa Svédország.
De Magyarországon ezt nem tudom elképzelni, hogy jobb lenne ha nem lenne minimálbér, mert szerintem egyik évről a másikra több százezer ember bérét vágnák meg. Idővel biztos beállna valamilyen egyensúly, de az átmenet kemény lenne.
"a munkavállaló és a munkáltató egyenrangú feleknek tekintik egymást"
Teljesen mindegy minek tekintik egymást, hiszen eleve egyenlőek azon oknál fogva, hogy a szerződés önkéntes és bárki elállhat tőle.
A bérek ott esnek le, ahol az állam a rossz törvényekkel, rossz adókkal és túlméretezett bürokráciával akadályozza a vállalkozások létrejöttét és működését, ezáltal kevesebb lesz a munkahely ugyanannyi munkavállalóra.
Minimálbér:
1. Erőszakkal kényszeríti az egyik embert, hogy többet fizessen valamiért, ami neki kevesebbet ér. Ha nem fizeti ki nem lesz ember aki megcsinálja a munkát. Ha kifizeti, akkor máshonnan kell pénzt átcsoportosítania, vagy át kell hárítania a plusz költségeket a vásárlóira. Utóbbinál hiába nő a minimálbér, ha a boltban a termékek ára is vele együtt növekszik.
2. Erőszakkal eltiltja a munkavállalót, hogy olcsón elvállaljon egy munkát, hiába van neki nagy szüksége arra a pénzre (pl éhezik, vagy a gyerekei éheznek). Vagyis a minimálbér nem tesz mást, mint munkanélküliséget és szegénységet teremt.
3. Érdekeltté teszi a cégeket, hogy automatizáljanak, vagyis a túl drága alkalmazottakat leváltsák gépekre. Megint csak munkanélküliség, mivel a munkavállaló erőszakkal el van tiltva attól, hogy versenyezzen a gépekkel.
4. Évekkel hátráltatja az alacsony képességű munkavállalót a piacra lépéstől, ezáltal élete egész hátralevő részében mindig kevesebbet fog keresni, mintha pár évvel nagyobb munkatapasztalata lenne. Ugye ez fiatalként a legnagyobb probléma. Sok dolgozni akaró fiatalnak tapasztalat híján kevesebbet ér a tudása, mint a minimálbér, ezáltal el van vágva attól a lehetőségtől, hogy dolgozzon. 1-2 évig dolgozna ő kevesebb bérért is, hiszen az is pénz és közben gyűjtene annyi tudást, hogy később már nagyobb fizetést is kiérdemelhessen.
Persze a fentiek adaptálásához érteni kell azt is, hogy a felelős munkavállaló nem akar 40 évig diákmunkát végezni, hanem életpályamodellben gondolkodik. Aki 40 évig diákmunkát csinál annak nem jár magas fizetés. És itt diákmunkának számít minden, amit 2 hétnél rövidebb idő megtanulni (takarító, árufeltöltő, pénztáros ... stb). Ha nagy értéket akarsz kapni, ahhoz nagy értéket kell előállítanod cserébe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!