A gyengélkedő forint természetesen nem mindenkinek jó. Ha vki külföldi árut akar vásárolni, kifejezetten hátrányos, külföldi nyaralás szempontjából pedig egyenesen katasztrofális. Viszont az, hogy összességében negatív vagy pozitív-e a gyengülő valuta az ország számára az a export/import aránya határozza meg. Tehát persze, lehetnek negatív oldalai, de összességében az export ország haszonélvezője a gyenge valutának, egészen addig amíg az exportja erősebb mint a behozatala. Ennek az előnyei pedig áttételesen a teljes lakosságnál megjelennek.
A kamat árfolyam ideális szintjének megállapítása is sokféle szempont függvénye. Tehát ha egyszerűen a bankban akarjuk tartani a pénzünket, akkor nagyon rossz ha alacsony a kamat. De épp ezért megéri inkább (akár hitel felvétellel is ) vállalkozást alapítani, ahol nagyobb hasznot remélünk, mint a banktól. Vagy ha mi nem is alapítunk vállalkozást, lehet hogy épp egy olyan vállalkozásban vállalunk munkát, ami magasabb kamat szint esetén létre se jött volna. Azaz ha a bankok kevés kamatot fizetnek az egyben azt is jelenti, hogy a hiteleknek is alacsony a kamatja tehát, könnyen lehet forráshoz jutni. Persze az ideális kamatszint meghatározása már nem ilyen egyszerűen eldönthető, mint az, hogy a gyenge valuta előnyös az export országoknak, de semmiképpen se érdemes a magas/alacsony kamatszinteket egyszerűen jó vagy rossznak értelmezni. Pl: Egyes országok a "negatív kamat" bevezetését fontolgatják, mivel még a 0 kamattal sem képesek a lakosságot befektetésekre ösztönözni, ahelyett, hogy csak üljenek a pénzükön. (Japán)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!