Magyarország gazdasága hogy áll Németországéhoz képest? Mikor fogjuk utol érni és lehagyni?
1. A rendszerváltáskor Magyarország sokkal durvább lemaradásban volt az NSZK-hoz képest, mint a jelenlegi lemaradás Németországhoz képest. Tehát a felzárkózás valós.
2. Ugyanakkor nem érdemes túlzott várakozásokat táplálni. Az, hogy az alacsonyabb GDP-vel rendelkező országok felzárkóznak a fejlettebbekhez, az egy globális tendencia. Ennek az oka, hogy a legfejlettebb országoknak nagyon komoly összegekbe kerül új technológiákat kikutatni. Míg a hátul kullogók már csak lemásolják és átveszik a legjobban működő technikákat. Tehát ha nem egy rakás szerencsétlenség egy ország vezetése, amire azért pl: Afrikában bőven találni példát, a gazdasági folyamatok a felzárkózást segítik elő. Viszont az élbolyba történő felzárkózást követően a növekedés üteme is lelassul. Éves 1-2%-os GDP növekedés már jelentősnek tekinthető. Épp ezért esik vissza pl: Kína teljesítménye és jön fel India, mert egyre költségesebbé válik a továbblépés.
3. Magyarország jelenlegi helyzete valóban bizakodásra adhat okot. Rendszeresen teljesítjük túl az elemzők várakozásait, befektetésre egyre ajánlottabb a besorolásunk, javul a munkaerő minősége és magas a foglalkoztatottság. Az ellenzék persze ezt cáfolni szeretné, de a kormány sem követett el gazdasági baklövéseket és a sokat emlegetett korrupció növekedése is elhanyagolható az egyéb területeken tapasztalható javulásához képest. Ami negatívan hathat az a EU-s támogatások csökkenése. Ugyanakkor a legutóbbi költségvetési vitában a válság miatt minden EU tagnak csökkentették a támogatását, egyedül Magyarország és Észtország tudta kibulizni, hogy nem, hogy csökkentsék, de még jelentősen növeljék is a támogatásukat. Valószínűleg tehát ha lesz is csökkentés, most már, hogy kezd a válságból kilábalni az EU, nem lesz olyan brutális mértékű mint amivel legutóbb a többi tagállamot megvágták és a régió általános magára találása csökkenti a támogatások jelentőségét is.
4. Ennek fényében én teljesen reálisnak, sőt a gazdasági folyamatokból fakadóan determinisztikusnak tekintem, hogy Magyarország előbb vagy utóbb, de felzárkózzon az európai élbolyba, még attól is függetlenül, hogy mely kormányok nyerik a jövő választásait. (Persze mindent ellehet cseszni) Ugyanakkor a germán népek megelőzésére nem látok reális esélyt. Ennek oka, hogy egy ponton túl, már a nemzetek munkához való viszonya és mentalitása az, ami különbséget tesz az azonos fejlettségű országok teljesítménye között. Pl: egy Spanyolország, ahol minden délben szieszta van, soha sem fog Japánhoz mérhető egy főre jutó teljesítménnyel rendelkezni, ahol a napi 10-12 órás aktív munkavégzés a természetes. Ilyen formán, ha Magyarország felzárkózni képes is lehet akár a közeljövőben is a németekhez és akár franciákat/angolokat/olaszokat meg is előzhetjük az egy főre jutó teljesítményben, ahhoz, hogy a németek vagy a japánokat lekörözzük, mentalitásban való fejlődést igényel, ami hosszas, gyakran száz években mérhető folyamat.
#22: Nah azért majd meglátjuk a Brexit levezénylése után, hogy fog kinézni az angol gazdaság. A pénz szektor meddig ad elsőbbséget Londonnak, Berlinnel szemben.
Valszeg az 1200-as években hozzád hasonlóan hördült fel akárki, aki meghallotta, hogy talán nem örökre lesz Velence a világ pénzügyi központja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!