Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi az a kereszténydemokrácia?...

Mi az a kereszténydemokrácia? Mitől különbözik a sima demokráciától?

Figyelt kérdés
[link]
2018. máj. 4. 08:56
 1/10 A kérdező kommentje:

Egyáltalán nem igazán értem,hogy miért keverik a vallást a politikával.

Szekularizáció van,ha jól tudom,másrészt Európában egyre jobban csökken a hívők száma.

Tehát számomra érthetetlen ez.

2018. máj. 4. 08:57
 2/10 anonim ***** válasza:
25%

Tessék: [link]

A kérdés inkább úgy lenne jó, hogy miben különbözik a kereszténydemokrácia pl. a szociáldemokráciától, vagy a liberális demokráciától vagy a népi demokráciától. Mivel a demokrácia egy politikai rendszer, egy hatalomgyakorlási forma, míg a kereszténydemokrácia, vagy a szocializmus vagy a liberalizmus egy eszmerendszer.


"Szekularizáció van,ha jól tudom" - a szekularizáció eredetileg azt jelentené, hogy az állam nem avatkozik bele a vallások működésébe, nem támogatja, de nem is hátráltatja. Ennek igazából nem sok köze van ahhoz, hogy milyen pártok működhetnek.

2018. máj. 4. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
80%

Orbánról inkább nem mondok véleményt, de Európának voltak kiváló kereszténydenorkata pokitikusai, mint Helnut Kohl vagy Adenauer, csak hogy ismertebb neveket mondjak.


A kereszténydemokrata a hagyományos társadalmi modellt szereti / politikailag a nyugati demokráciákat tartja példának és támogatja az "európai összetartozást", tehát habár konzervatív de mérsékelt konzervatív és nem kifejezetten nacionalista / piacgazdaságot támogatja, de szociálisan érzékeny.

2018. máj. 4. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Látod,pont ezt mondom,hogy ezt aztán bárhogyan lehet értelmezni.


Pl Németországban,Angela Merkel pártja is elvileg ennek nevezi magát,aztán teljesen ellentétes gondolkodásvilág az Orbáni rendszerrel.


Tehát ez nem egy gazdasági rendszer,hanem egy hitrendszer,bármit rá lehet húzni.


Na,igen Németországban pl elég erős a szociális érzékenység.Nekik ezt jelenti a hitrendszerük.


De a vallás nálunk egy oldalon van a szélsőséges nacionalizmussal,a szélsőséges nacionalizmusból lesz a nácizmus.

És a nácizmus hol van a szociális érzékenységtől?


Szóval igazából a vallást nem is értem miért használják politikai értelmezésben,amikor bármire lehet használni,ki is lehet forgatni,bármit lehet bárhogyan benne értelmezni.

2018. máj. 4. 10:37
 5/10 anonim ***** válasza:
48%
Magyarországon ez a Horthy féle nacionalista, mélykeresztény tekintélyelvű rendszert jelenti. Modernebb változata a Putyini Oroszország.
2018. máj. 4. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Vagy lásd pl az arab országokat,ahol a mai napig nem vált szét az állam és az egyház,ott elég erős a nacionalizmus szintén.


És ugye pont ezektől az emberektől "féltenek minket"

Az most igazából lényegtelen,hogy egy másik vallásról van szó.

Ott pl arra is használják a vallást,hogy fanatizálnak vele embereket,erőszakos cselekedetekre kényszerítik általa őket.

2018. máj. 4. 10:39
 7/10 A kérdező kommentje:

Hát,jó példa Oroszország is,ahol pl nagyon sok a vallásos ember,mégis rengeteg az alkoholista,agresszív ember.


Aztán,hogy mennyire demokratikus ország,arról már vitatkozhatnánk.

2018. máj. 4. 10:41
 8/10 anonim ***** válasza:

"Látod,pont ezt mondom,hogy ezt aztán bárhogyan lehet értelmezni."


Nem! Ha szabadon akarod értelmezni akkor igen, de attól még ez egy politikai irányvonal, amit korábban felvázoltam. Az hogy a KDNP és Merkel is keresztyéndemokratának hívja magát, de csinálnak olyan dolgokat ami nem összeegyezthető a kereszténydemokráciával, az nem a kereszténydemokrácia hibája.

2018. máj. 4. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

8-assal egyetértek, és még annyit hozzátennék, hogy ha nem csak lepontoznád, hanem el is olvasnád a 2. válaszomban linkelt lexikoni szócikket, akkor nem írnál ilyeneket, hogy "bárhogy lehet értelmezni".

Ott a definíció, tessék.

Hozzáteszem, a KDNP vagy a Fidesz nem biztos, hogy megfelel majd a definíció szerinti kereszténydemokráciának.

2018. máj. 5. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Én nem pontoztam le.
2018. máj. 5. 15:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!