Akármennyi.
Mert most is van kormánya.
Ha nem nevez meg új minisztreket, akkor marad ez a felosztás amíg meg nem változtatja.
Ha új kormán alakulna a régi helyett más pártokkal, annak meg van szabva az ideje az alaptörvényben van a parlament házszabályában.
Nem marad a jelenlegi felosztás, mert az újonnan választott országgyűlés alakuló ülésének időpontjában (ez legkésőbb május 8-án lehet) a miniszterelnök és a kormány megbízatása megszűnik. Lásd: Magyarország Alaptörvénye 20. cikk (1) és (2) bekezdések.
Az más kérdés, hogy bizonyára újraválasztott miniszterelnökként, újra megbízhatja ugyanazokat a személyeket is.
Magyarország Alaptörvénye (2011. április 25.)
Elolvasható, például, itt: [link] ; vagy itt [link]
3. cikk
(1) Az Országgyűlés megbízatása az alakuló ülésével kezdődik, és a következő Országgyűlés alakuló üléséig tart. Az alakuló ülést - a választást követő harminc napon belüli időpontra - a köztársasági elnök hívja össze.
↑
• Meg kell várni, míg a választási eredmény hatályos lesz (egyelőre még végeredmény sincs; aztán jogerősen el kell bírálni a kifogásokat).
A 2014. április 6-i választás után, az újonnan választott országgyűlés alakuló ülése május 6-án volt.
20. cikk
(1) A miniszterelnök megbízatásának megszűnésével a Kormány megbízatása megszűnik.
(2) A miniszterelnök megbízatása megszűnik
a) az újonnan megválasztott Országgyűlés megalakulásával;
↑
• Tehát a jelenlegi miniszterelnök és a kormány megbízása az újonnan választott országgyűlés alakuló ülésének időpontjában megszűnik.
16. cikk
3) A miniszterelnököt az Országgyűlés a köztársasági elnök javaslatára választja meg.
(5) A köztársasági elnök a javaslatát,
a) ha a miniszterelnök megbízatása az újonnan megválasztott Országgyűlés megalakulásával szűnt meg, az új Országgyűlés alakuló ülésén teszi meg;
(4) A miniszterelnök megválasztásához az országgyűlési képviselők több mint a felének szavazata szükséges. A miniszterelnök a megválasztásával hivatalba lép.
↑
• Tehát a megbízatást megszüntető alakuló ülésen meg is választhatják a miniszterelnököt.
A várható végeredmény alapján a köztársasági elnök bizonyára a FIDESZ-KDNP miniszterelnök-jelöltjét fogja javasolni, és bőven meglesz az a legalább 100 képviselő, aki megszavazza.
Az is szabályozva van, mi történik, ha adott időn belül nem választanak miniszterelnököt, de ez nem várható.
16. cikk
(7) A minisztert a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki. A miniszter a kinevezésében megjelölt időpontban, ennek hiányában a kinevezésével hivatalba lép.
(2) A miniszterelnök rendeletben a miniszterek közül egy vagy több miniszterelnök-helyettest jelöl ki.
(8) A Kormány a miniszterek kinevezésével alakul meg.
(9) A Kormány tagja az Országgyűlés előtt esküt tesz.
↑
A kormánytagok kinevezésére nincs határidő megadva.
Bizonyára mielőbb meg fogja tenni a megválasztott miniszterelnök, hiszen az új országgyűlés alakuló ülésén a miniszterek megbízatása is lejár. ← Már előbb volt, 20. cikk (1) és (2)
Ha nem alakulna meg a kormány (gyakorlatban lehetetlen, hogy senkit se nevezzen ki a miniszterelnök, illetve, hogy mindenki visszautasítsa a kinevezést), a képviselők egyötöde (40 képviselő) írásban, a miniszterelnöki tisztségre javasolt személy megjelölésével, bizalmatlansági indítványt kezdeményezhet a miniszterelnökkel szemben. Érvényre jutásához az országgyűlés többségének (legalább 100 képviselő) támogató szavazata szükséges. ← 21. cikk (1) és (2) bekezdés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!