Mi alapján mennrk ezek a “közvélemémykutatások”, hogy melyik pártnak milyen a népszerűsége?
Vannak fent,diagrammok a neten,hogy ebben a körzetben xy pártnak ennyi a támogatottsága stb..
Engem pl.senki nem kérdezett meg,hogy kire fogok szavazni.Akkor mégis mi alapján rakják ezt össze?
Én pont ma töltöttem ki egy ilyen netes kérdőívet, hogy kire szavazok, ha ő nem lenne akkor kire szavaznék, stb. Listásat is, és irányítószámot illetve körzetet kellett megadni, és ott is bejelölgetni, kire szavazok biztosan, ki az akire lehet, és így tovább.
Vicces volt, bejelöltem a fideszt mindenhol aztán jónapot, pedig az lenne az utolsó amire ikszelnék. Kb. ennyire hitelesek ezek a kutatások :D
Egyébként elvileg telefonos megkérdezés alapján van, a 8 millióból megkérdeznek ezer embert, akiből nem is mindenki válaszol, a negyede meg baromságot mond, és ebből megmondják, hogy a másik 7999000 ember hogyan fog szavazni.
többféle "minta" van
100-500-1000 főt megkérdeznek és levetítik a "környékre"
pl Hódmezővásárhelyen a fidesz pártiroda előtt mértek lett is 60% támogatottságuk belőle a valóságban pedig tudjuk mekkorát zakózott a fidesz
Az is érdekes egyébként, hogy mindenki 3%-os hibahatárral dolgozik, de ugyan azon a napon készült felmérések között néha van 10% különbség is a különböző mérések között.
Szóval ahogy az előbb említettem, kb. ennyire hitelesek.
#1-es voltam
Sokan igen jól megélnek a közvélemény-kutatásokból.
Ezek a cégek viszont nem csak kutatnak, inkább befolyásolni igyekeznek!
Egyre kisebb a jelentősége ezeknek a kutatásoknak, mert már alig nyilatkoznak az emberek - ráadásul nem is őszinték!
Így születhetnek olyan melléfogások, mint pl. a hódmezővásárhelyi pol. mester választáson...
Nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonítani neki!
Fenn van a módszertan a kutatók honlapján. A statisztika tudomány, nem a hasukra csapva mondanak be valamit.
Ahogy előző említette, bizonyított tény, hogy az ország lakosságára kivetített reprezentatív csoportokat képviselő embereket felhívva kb. 1000 fő válaszaiból be lehet lőni a többiek vélhető válaszát is.
Ezeket az embereket gondosan választják ki és minden társadalmi csoportot lefednek arányosan. Elvileg 3% a hibahatár, de elő szoktak fordulni olyan tényezők, amik ennél nagyobb eltérést okoznak.
Ettől függetleneül egyik közvéleménykutató se hozta ki, hogy a Fidesz 0%-on áll, az MLP meg mundjuk 99%-os, és a választásokon is hasonló eredmények szoktak kijönni.
"Egyébként elvileg telefonos megkérdezés alapján van, a 8 millióból megkérdeznek ezer embert, akiből nem is mindenki válaszol, a negyede meg baromságot mond, és ebből megmondják, hogy a másik 7999000 ember hogyan fog szavazni."
- Érdekes módon elég pontos adatokat szoktak mindig közölni. Fogalmad sincs a valószínűségszámításról, de kiröhögöd, aki érti ezt az összetett és bonyolult rendszert, mert számodra felfoghatatlan magasságban van.
Ha nem lennél ilyen fiatal, választásról választásra megtapasztalnád, hogy az ilyen becslések nagyságrendileg mindig pontosak. Még a lehetséges statisztikai hibahatárt is közlik.
Megj.: Engem már hívtak fel rádiós hallgatottság kapcsán is, és az olimpia támogatottsága kapcsán is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!