Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a véleményetek Platón...

Mi a véleményetek Platón demokrácia kritikájáról? Csak én érzem úgy, hogy ez a mai Magyarországon is mennyire aktuális?

Figyelt kérdés
Platón azon a véleményen volt – és ebben más antik szerzők is követték –, hogy a demokrácia a csőcselék uralma (oklokrácia), azoké, akik a szabadságot megfelelő erények (például mértékletesség) hiányában a szélsőségességig fokozzák, s így a szabadságból szabadosság lesz. Állam című államelméleti műve nyolcadik könyvében megjegyezte, hogy a demokráciában mindenki a gazdagságot és a gyönyört keresi, ami káoszhoz, majd türanniszhoz(zsarnoksághoz) vezethet. „A szertelen szabadság, úgy látszik, szertelen szolgaságba csap át, magán-, és állami életben egyaránt. […] Hihetőleg a türannisz nem más alkotmányból, de épp a demokráciából születik, a szertelen szabadságból támad a legvégső, legbőszebb szolgaság.

2018. márc. 30. 11:47
 1/10 anonim ***** válasza:
58%
Hát azt látjuk, hogy zsarnoksághoz vezet (és hogy milyen hülye/tájékozatlan a szavazók többsége), szóval alapvetően igaza lehet.
2018. márc. 30. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Arisztotelész államformatana is megszívlelendő a 6 államformáról:


A három a helyes államforma:


-a királyság (basileia), melyben egyetlenegy ember gyakorolja a közjó érdekében a legfőbb hatalmat;

-az arisztokrácia, melyben egynél többen ugyan, de azért mégis kevesen szintén a közjó érdekében gyakorolják a legfőbb hatalmat;

-a politeia, vagyis a cenzusra alapított köztársaság; melyben a tömeg, a sokaság gyakorolja a közjó érdekében a legfőbb hatalmat;


A három helytelen államforma pedig – ez utóbbiak rendre az előbbiek elfajulásai:


-a tyranneia elfajulása a királyságnak, ugyancsak egyetlenegy ember gyakorolja, de nem a közjó érdekében, hanem a saját maga előnyére a legfőbb hatalmat;

-az oligarchia elfajulása az arisztokráciának, ebben egynél többen ugyan, de azért mégis kevesen a saját magánelőnyűk érdekében gyakorolják a legfőbb hatalmat;

-a demokrácia pedig elfajulása a politeiának , ebben a sokaság, a plebs a saját magánelőnyére gyakorolja azt.

2018. márc. 30. 12:03
 3/10 anonim ***** válasza:
Van benne valami, lényegében leírta előre a kommunizmust s annak bukását. A modern demokráciák (beleértve Mayarországot is) azoban valahol átmenetet képeznek a platoni oklokrácia és az arisztokárcia között, mert valójában egy szűk poltikai elit végzi az irányítást, nem követlen demokrácia van. Így a csőcselék negatív hatásait mérsékelni lehet.
2018. márc. 30. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
42%
Jah, még jó, hogy már kevesebb a liberális szavazó így nem a csőcselék uralma van
2018. márc. 30. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%
Szeritem is mindenki hülye aki nem ért egyet velem és el kéne venni a szavazatát ez a demokrácia baloldalon teljesen jó. A legjobb rendszer a demokrácia csak mikor a nép is beleszól az a kínos hát jah.
2018. márc. 30. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
77%

Igaza van, az átlagember szellemileg és erkölcsileg alkalmatlan arra, hogy egy állam vezetőinek személyéről döntsön. Üveggyöngyökkel, rezsicsökkentéssel megvásárolható a szavazata a legnagyobb gazemberek által is. Az egyik legdurvább eset Károlyi Mihály megválasztása volt az ún. forradalom idején. Azonnal feloszlatta a hadsereget a háború előtt, így a szomszédos államok elcsatolták az ország 2/3-át.

Viszont nehéz kérdés, hogy ki mondja meg, hogy kik azok, akik valóban a közjó érdekében kormányoznak? Hiszen akkor nekik is jól kellene ítélniük. És őket ki választja meg? Nekik is helyesen kellene ítélniük, mindig. De rengeteg a rossz ember, aki azt hiszi magáról, hogy ő a jó. Gyurcsány, Orbán, Rákosi, Ted Bundy, Dzsingisz kán, Dániel Péter, Thürmer Gyula, stb. a magukfajtákat választaná vezetőnek... (ezek közül is szinte mindenki jó embernek tartaná valamelyiket) Hogy mi a jó és rossz, azt nem lehet pontosan megmondani, ill. objektíven lemérni.

2018. márc. 30. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
A királyságban, akármilyen királyunk is volt, a közjó neki is fontos volt, mert a saját utódainak adta tovább az országot.
2018. márc. 30. 14:42
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Volt, akinek fontosabbak voltak más célok, mint hogy az utódja milyen országot vesz át... elszegényítette az országot, eladta, vagy csak buta volt, és lehet, hogy nem született utódja.
2018. márc. 30. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

De 1000 éven át többé kevésbé jól működött. Az Osztrák-Magyar Monarchiában nyugati színvonalon éltünk.


A demokrácia csak pár évtizede tart, de már most nem működik.

A jelenlegi Magyarország egy rosszul sikerült demokrácia és oligarchia keveréke, már csak a türannisz hiányzik a rossz államformák közül, de annak se kell sok idő, hogy megkapjuk.

2018. márc. 30. 14:55
 10/10 anonim válasza:
Platón azt is mondta,hogy a túlzott szabadság hajszolása által kiüresedik a közösség és a társadalom minden addigi formája és anarchia jellemzi az így kialakult közösséget, amit végül egy rendet hozó türanisz igénye vált fel.
2019. aug. 17. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!