Ha a Fidesz jobboldali pártnak mondja magát, akkor miért nem csökkenti az állami befolyást?
A jobboldal legfőképpen attól jobboldal, hogy a minimális állami szerepvállalás mellett tör pálcát.
Ezzel szemben a Fidesz egyre inkább központosítja egész Magyarországot. Amit nem államosítanak direkt, azt haveri kézbe játsszák át, tehát közvetetten, de mégis államosítják.
Az adókat sem igazán csökkentették, mert egyes adók csökkentése mellett újabbakat vezettek be vagy már meglévő adókat emeltek, tehát adóékben ugyanott tartunk.
De akkor mire fel ez az egész?
#1
Mi az, hogy nem jelent semmit a jobboldaliság?
Maximum a Fidesznek nem jelent semmit, ahogy elnézem.
Tulajdonképpen már rég nem a hagyományos jobboldal-baloldal megnevezés alapján hívják magukat jobb vagy baloldalinak a pártok. Valódi jobboldali párt jelenleg nincs az országban (alapvetően a liberális pártok képviselik a klasszikus értelembe vett jobboldalt, nálunk pedig hiteles liberális párt sincsen). Épp ezért nincs is párt amelyikre szavazhatnék, mert én tényleg valódi jobboldali vagyok, alapvetően alacsony adókat és kisebb állami befolyást támogatnék.
A fidesz igazából ilyen szempontból se nem jobboldali, se nem baloldali, mivel államosít ugyan, de emellett egykulcsos adó van(ami egy liberális gondolat), szóval ilyen kevert az egész.
"A jobboldal legfőképpen attól jobboldal, hogy a minimális állami szerepvállalás mellett tör pálcát."
Téves. A neoliberális közgazdasági szemlélet törekszik az állami szerepvállalás minimalizálására, s azt mondja, hogy a piac megold majd magától mindent. Ezzel szemben a konzervatívabb Keynes-i közgazdaságtan amellett érvel, hogy az államnak igenis be kell avatkoznia bizonyos kérdésekben nem csak az állampolgárok jóléte - de a gazdaság helyes működése érdekében is. Ezek nem jobb vagy baloldali ideológiák (bár Európában inkább a baloldal volt neoliberális, s a jobb Keynesiánus), hanem gazdasági modellek.
#3
A jobboldalnak szerves részét képzi a gazdaság területén az állam minimális szerepvállalása. A szabadpiacra, a szabad versenyre és az egyén öngondoskodására épít, elfogadja a nagyobb társadalmi különbségeket.
A kérdező a gazdasági értelembe vett klasszikus jobboldalról beszél (alacsony adók, kisebb állami szerep, magántulajdon szentsége).
Amit sokan összekevernek a politikai értelembe vett jobboldallal (erős nemzeti öntudat stb.)
Én pl. gazdaságilag jobboldali vagyok, de a fidesz tőlem elég távol áll, mivel az politikailag jobboldali.
Na igen... Magyarországon a jobboldaliság azon múlik hogy RETORIKÁJÁBAN a "nemzet" és "keresztyén" szavakat használja-e vagy sem amikor a társdalomról van szó (az hogy a gazdaságban végképp eltűnt már nálunk a jobb- és baloldaliság, az már régóta ismert tény)...
Volt pár konzervatívnak nevezhető lépése mint a határon túli magyaroknak az állampolgárság megadása, vagy a családok támogatása. Bár ezek a lépések ideológiailag egy szociáldemokrata kormány politikájába is simán beleférhetnének.
A migráció ugye amiben a "szélsőjobboldali" kommunikációt folytatnak. Tulajdonképpen Brüsszel ezer valahányszáz migránst küldött volna vissza ELBÍRÁLÁSRA, ők meg ugyanannyit BE IS FOGADTAK sunyiban (plusz még tízezer (!) letelepedési kötvényest), úgyhogy ez is elég nagy szemfényvesztés mondjuk.
Talán annyi jobboldaliság is lehet bennük hogy némelyik baloldali párt megemlíti időnként a homoszexuálisok házasságát vagy a női kvótát időnként felvetik, a Fidesznek meg ez meg se fordul a fejében. Bár amikor MSzP-SzDSz kormányok voltak akkor valahogy mégsem jutott eszükbe a homoszexuálisok házassága...
De mindenesetre igazad van, a jobb- és baloldaliság nem igazán állja már meg a helyét Magyarországon, és ha megállja akkor is LEGFELJEBB társadalmi értékeket tekintve.
Az erőteljes egészségügyi feljesztések és béremelések amúgy nehezen lennének kivitelezhetőek erőteljes állami viszahúzódás mellett. A következő ciklusban amúgy várható az adócentralizáció csökkenése (további SZJA-csökkentés útján), amit lehetővé fog tenni a tartósan magas GDP-növekedés is.
"A legutóbbi konvergencia program szerint jövőre a kormány 37,5%-ra szeretné leszorítani az adócentralizációt, majd a 2018-2021 közötti időszakban további 2 százalékpontot szeretne faragni.
Izer Norbert, az NGM helyettes államtitkára előadásaiban rendszeresen hangsúlyozza az adóelvonás mértékének csökkentését. Lentebb is kiemelt ábrája azt mutatja, hogy 2021-re (ha a többi ország adata nem változik) a magyar adócentralizáció régiós léptékűre csökkenhet"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!