Most tényleg hasonló nálunk a helyzet mint az 1950-es években volt?
Tényleg hasonló, de nem úgy. Az ötvenes években is egy "család" tagja voltunk, ma is. Csakhogy abban a családban a családfő kedvenc módszere az ellenfél meggyilkolása volt. Aki pusztán az éhenhalás elől menekült, kevéssé volt érdekes. És ezt a családfőt volt kötelező követni. Rákosi pajtás e szempontból éltanuló volt. Ez 1954-ig tartott, utána finomodtak kissé a módszerek. Nálunk 1956 miatt néhány száz embert meggyilkoltak, sokakat pedig meghatározott munkára kényszerítettek. De több politikai gyilkosság nem volt. Elmúlt a népszerűsége.
Ma egy olyan családba tartozunk, ahol a "családfő" a politikai gyilkosságot durván rossz néven veszi. Még az ellehetetlenítést is. Ezért ma ugyanezek sokkal kifinomultabban történnek. Megváltozott a korszellem. És emiatt azt és ezt egy kalap alá venni nem lehet.
Azonban a kivándorlás oka nagy vonalakban azonos. Politikai okokból nagyon kevesen mentek akkor is, ma is. A zöme gazdasági okokból megy. A gazdaság akkor viszont más okból volt rossz, és más okból rossz most. Az emberek többségét nem az ok érdekli, hanem az eredmény. Az (majdnem) azonos. Teljesen soha nem lehet, mert más kor, más fejlődési szint, más szemlélet más formákat is eredményez. Néha annyira, hogy elfedik a lényeget. A rossz oka mindig az önkény. Viszont sokféle önkény van.
A helyzet hasonlósága abban nyilvánul meg, hogy mindkettőben erős önkény volt (van). És ezzel a hasonlóság meg is szűnt, az majd az eredményben (a kivándorlás okában, mértékében) lesz ismét hasonló.
" nézni h mi csak egy 9 milliós kis ország vagyunk és többen mennek ki mint romániából, ami 25 milliós"
Románia már 19 milliós...
Svájcból meg Nagy-Britanniából is többen vándorolnak, mint tőlünk.
Ezt nem olvastad Rákosi pajtásod kéziratában?
A kivándorlást nem Orbán okozza, hanem a csatlakozáskor Gyurcsányék által kialkudott bérszintek.
Ez egy NAGYON hosszútávú csapda, mert Gyurcsány el is árasztotta az országot a multikkal akik úgy jöttek az olcsó munkaerőre, mint döglégy a friss húsra és 2008-ra az ország GDP-jének 92%-át külföldi cégek adták... azaz vették és vitték...
Ezért nagyon nehéz fizetéseket emelni, mert ha túl gyorsan emelkednek a bérek, akkor a multik elmennek, és itt marad egy csomó munkanélküli. Ezért csak lassan lehet a béreket emelni, azt is inkább adókedvezményekkel, juttatásokkal.
A magyarnál egyébként jóval nagyobb a kivándorlás a környező országokban...
A másik oldal, hogy a fényes Nyugat gyarmatnak tekinti a keleti országokat, és nem lát benne semmi kivetnivalót, hogy elszipkázza a munkaerő javát ezekből az országokból.
Sőt... Már a szakemberek képzését is abbahagyta...
Sokkal kevesebb orvost képez például, mint amennyire szükség lenne, de tudja, hogy keletről pótolni tudja a hiányt szinte bármilyen szakmából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!