Lehetséges, hogy a Fidesz a választások előtt hirtelen a határontúli szavazatokat is teljes értékűvé teszi?
A határon túli szavazók csak az országos listákra szavazhatnak.
Tehát sem megyei listákra, sem egyéni választókerületi jelöltekre nem szavazhatnak.
A szavazatok értékét illetően a sorrend:
1. az egyéni választókerületben induló leadott szavazat
2. a megyei, pártlistára leadott szavazat
3. az országos pártlistára leadott szavazat. (De azt az itthoni magyarok csak az egyéni és a megyei pártjelöltekre leadott, és töredékszavazattá vált szavazataikkal segítik. Azaz közvetve. Tehát mi NEM szavazunk közvetlenül országos pártlistára!!)
Azaz: a "legkevesebb" szavazattal az országgyűlésbe az egyéni választókerületből lehet bekerülni. Egy választókerületben ugyanis ~ 10 ezer alatt van a szavazati joggal rendelkezők száma. Az 50% + 1 szavazat a nyerő, ahol a 100 % = a szavazáson megjelentek számával.
A megyei listáról bekerülni - értelemszerűen - ennél több szavazattal lehet, az országos listáról nem is beszélve.
Mert ott a töredékszavazatok összesítéséből áll össze egy-egy pártra leadott szavazatszám. Csak annak a pártnak a töredékszavazata számít, amelyik elér egy ún. parlamentbe kerülési, belépési küszöböt. Így kapnak egy csökkenő számsorozatot. Annyi tagja van ennek a számsornak, ahány párt elérte a bejutási küszöböt.
E számsorból kiindulva osztják ki az országos listáról bekerült helyeket.
Nem gondolnám, hogy a határon túliakra vonatkozó szavazási törvényrészt hirtelen megmásítanák.
Amúgy az eredeti elképzelés vagy javaslat (pl. az MVSZ-é, azaz a Magyarok Világszövetségéé) az volt, hogy az önhibájukon KÍVÜL (I. vháború ->Trianon, II. vháború -> Párizs) határon túlra került egykori állampolgáraink kapják meg a magyar állampolgárságukat, ha azt ők kérik. (És ebben - azt hiszem - semmi de semmi kivetnivaló nem lehet.)
Az önhibájukon kívül állampolgárságát elvesztő azt jelenti, hogy az illető mindvégig ugyanazon a lakóhelyen él, élt, csak az országhatárokat ide-oda helyezték át, a feje fölött, a nagyhatalmak .
Vannak olyanok, akik életük során többször is más-más ország polgáraivá váltak.
Pl. aki Rahón éli vagy élte le az életét 1920-ban Csehszlovákia, 1939-ban (újra) Magyarország, 1947-től a Szovjetúnió, és 1991-től Ukrajna állampolgára lett.
Királyhelmec lakossága 1920-tól Csehszlovákia, 1938-tól (újra) Magyarország, 1947-től Csehszlovákia és 1993-tól Szlovákia állampolgára lett.
Fiume lakosai 1920-tól Jugoszlávia, 1941-től Olaszország, 1947-től Jugoszlávia, 1991-től Horvátország állampolgárai.
Ami pedig azt a megjegyzést illeti, hogy a magyar állampolgárságukat megtarthatták, hát annak igazságtartalmát meg kellene beszélned a Szlovákiában élőkkel. pl. a ~102 évesen elhunyt Ilonka néni leszármazottjaival, vagy pl. Csíkzsögödön, azaz a székelyföldiekkel. Az 1920 születettek már nem élnek, de az 1940 és 1947 közöttiek igen.
Az eredeti szándék (MVSZ) és a későbbi törvény tartalma eltért egymástól.
Szintén # 14-es gondolataira - egy székely ember háborgását küldöm, lentebb olvasható....De előtte még engedj meg egy megjegyzést tőlem:
#14-es ezt írod:
"OLYANOK KAPTÁK MEG AZ ÁLLAMPOLGÁRSÁGOT, AKIK KÜLFÖLDÖN SZÜLETTEK", ( akik 1940 -1947 között születtek azok magyar állampolgárként születtek Észak-Erdélyben, már ebben is tévedéseben él az, aki így gondolkodik vagy nem gondolja végig a XX. Századi történelmünket.. - "IDEGEN ÁLLAM POLGÁRAIKÉNT RÉSZBEN OLYAN TERÜLETEN, AMI EGYKORON MAGYARORSZÁGHOZ TARTOZOTT."
Válasz Szakács Bélától, Sepsiszentgyörgyről:
"- a magyarországi vasutakat, utakat, a parlamentet csak a magyarok használják, pedig benne van az őseink pénze is. Erdélyből, Felvidékről, Kárpátaljáról, Délvidékről.
Sokszor és elég sokan vádolnak minket, erdélyi magyarokat, hogy érdemtelenül kaptunk magyar állampolgárságot, szavazati jogot, úgy szólunk bele a magyar belügyekbe, hogy nem vagyunk közvetlenül érintettek, nem oda fizetünk adót, félretájékoztatott Fidesz-bérencek vagyunk.
Tisztázzunk, hát néhány dolgot:
1. Magyar állampolgárság: csak visszakaptuk, és nem ajándékba. Erről sem mi, sem az elődeink nem mondtak le soha. Nem hagytuk el a hazánkat, most is ott élünk magyarként. Hogy a határ átment a fejünk fölött, egyformán lehet bűnbakot keresni a kialakult határ mindkét oldalán, ebben nincs különbség közöttünk. Mindegyikünk magyar nyelven beszél, a magyar kultúrán egyformán osztozunk, és egyformán is gyarapítjuk.
2. Szavazati jog, szavazás: igen, voksoltam és voksolni is fogok. Egyáltalán nem mindegy nekem, hogy ki van kormányon Magyarországon. És nem is tartom tájékozatlanabbnak magam csak azért, mert a határ másik oldalán élek. Ugyanazok a tájékozódási lehetőségeim, mint a határon belül élőknek.
3. Nem járulunk hozzá a költségvetéshez, nem adózunk a magyar államnak: nagyon sok jelenleg használatban levő vagyontárgyhoz őseink egyformán járultak hozzá, akkor miért is ne használhatnánk közösen? Nagyon sok erdélyi vendégmunkás dolgozik Magyarországon, ott fizetve az adót.
De a legnagyobb adót akkor fizetjük, amikor az itt felnevelt, iskoláztatott gyerekeink Magyarországon letelepedve – hogy a minket „nagyon szeretők” szavával éljek – az ottani költségvetést gyarapítják. Ha kiszámolná valaki, hogy mennyit fizettünk a kiköltözött orvosok, nővérek, tanárok, szakmunkások felnevelésére, képzésére, lehet, a magukat „nettó adófizetőknek” nevező személyek nagyon meglepődnének.
4. Tessék már megmondani: az utolsó választáson kire is szavazhattunk volna?
A „23 millió bevándorlóval” riogató baloldalra, a román nemzeti ünnep alkalmával a román miniszterelnökkel Budapesten koccintó SZDSZ-re vagy a magyarországi választók által is mellőzött többi törpe pártra?
Maradt a Jobbik és a Fidesz, akikről úgy éreztük, hogy partnerként kezelnek. .... Hogy ezek „lopnak, csalnak, hazudnak” vagy „jobboldali szélsőségesek”? Mégis: a magyarországi lakosok túlnyomó része is rájuk szavazott.
Akkor miért is vagyunk mi inkább „Fidesz-bérencek”? Azért, mert „üveggolyóként” „kettős állampolgárságot kaptunk”?
Végezetül ne felejtsük:
a külhoniak csak listára szavazhatnak..... 2014-ben is csak EGY(!!!) mandátum múlott rajtunk. 2018-ban max. KÉT(!!!) mandátum sorsát befolyásoljuk
A mi szavazatunk csupán csak szimbolikus
De, a határon túliaknak egy évszázadnyi konok kitartásért, a magyarnak való megmaradásért vissza jár az állampolgárság, amelytől felmenőiket , vagy akár bennünket is megfosztottak és jár nekik, nekünk szimbolikus szavazati jog, mert ez igy tisztességes"
Szakács Béla, Sepsiszentgyörgy
Szintén még a #14-es válaszolónak erre a megjegyzésére:
"A kivándoroltak leszármazottjait is megilleti a szavazati jog a narancs színű ködben. Csak Amerikábam 1,5 millió a magyar leszármazott, többségük nem is tud magyarul, reméljük szavazni sem akarnak."
Nem véletlenül írtam le kétszer is azt, hogy az MVSZ és az országgyűlés által elfogadott törvény KÜLÖNBÖZIK egymástól. Megjegyzem még, hogy az MVSZ-nek külföldi, más földrészen élő tagozatai is léteznek, MÉGIS ez volt az eredeti szándéka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!