Az 1980-as években Magyarországon mennyire lehetett nyugati árucikkeket vásárolni az üzletekben?
Élelmiszerekre, könyvekre, újságokra, ruhákra, műszaki cikekkre stb. gondolok.
Vagy inkább csak hazai meg más szocialista országokból származó árucikkek alkották a választékot?
Zömmel akkor még hazai és más szocialista árucikkek voltak a jellemzőek.
Voltak úgynevezett dollár boltok. Ezek olyan boltok voltak, ahol kemény(nyugati) valutáért lehetett vásárolni, itt prémium hazai és nyugati árucikkek is voltak. Például, itt volt látható először LEGO. A nálunk nyaraló nyugati turistáknak készült.(Mert neked nem volt dollárod-hivatalosan) A nyolcvanas években már kezdtek műszaki cikkek is megjelenni, Matchboxot(a kisautót) már vehettél itthon is nagyobb áruházakban. Voltak már szórakoztató cikkek is, például elsők között a SONY.(Senki nem tudta, hogy Szoni-nak kell ejteni, sony volt nyövel:))
A Flex, mint sarokköszörű egy márkanév volt ugye, olyan gyorsan elterjedt, hogy azóta is csak flex a sarokköszörű. A hiltifúró pedig az elsőként forgalmazott Hilti gyártmányú kombinált fúrókalapács neve után terjedt el. Pepsi és Coca cola is volt már gyerekkoromban.(1979-ben születtem)
A magyar iparban és mezőgazdaságban rengeteg nyugati gép is dolgozott. A komoly állami gazdaságok már ekkor John Deere traktorokat kaptak, más hasonló nyugati traki nem is igen volt. A CLAAS kombájnok is gyakoriak voltak, eleve zömüket itt tesztelték a hetvenes években!
Központilag határozták meg, hogy a népgazdaság melyik ágának az igényeit nem tudja a hazai és a baráti ipar kielégíteni, így döntöttek arról, hogy egy-egy nyugati céget beengednek. Szóval, ezért volt Hilti, de Bosch fúró meg nem nagyon.
Illetve, a liszencet vették meg nyugaton, de már nálunk gyártották. Pl. Rába Man kamion, vagy a Rába-Steiger traktor, de V43 villanymozdony meg francia technikára épült. Elektronikát is gyártottunk ugyanígy. Voltak Nyugatról hozott személyautók is. Kezdetben a VW bogár, illetve a Fiat 500-750 típusok. Később talán I-es Golf. Már mint az átlagembernek. A pártvezetőkenek Mercedes járt, de voltak autóbérlő helyek is. Itt volt Volgától a Merciig minden(Alfa, Simca is), asszem, te mint hazai polgár talán csak Volgát bérelhettél. Nyugati újság és könyv csak a dollárboltokban, menő szállodákban volt. Nagyon megnézték, mit vetítenek és fordítanak le! Rambo film, persze, ahol Rambo halomra öli a baráti szovjet elvtársakat. Becsempészték németből/osztrákból, aztán hangalámondással röhögtél rajta. Értsd ugyanaz az egy csávó volt a férfi/női hang...Illetve ugyanő volt Darth Vader illetve Helga a pornófilmben. Másolt kazettákon...Élvezetes volt...
Nyugati csokit, konzervet, dobozos sütit, tejárút stb. nem igazán láttam átlag magyar boltok polcain. Akkor a nyugatot is mi etettük, nem kellett élelmet behozni. Kivéve talán a déligyümölcs, bár akkor az is volt a baráti államokban.
Ruházat-zömmel magyar, nem voltunk benne rosszak. Az Adidas, Puma már kezdett feltűnni. Eleve, Martfűn a Tisza cipőgyár gyártott cipőt az Adidasnak. Gondolom, fazont is átvettek a saját termékeikhez. Bakker, mi sem voltunk hülyébbek, mint a Kínaiak!
Döntően a szocialista országokból származó árucikkeket hozták be (pl. Wartburg, Moszkvics, Trabant,Lada évekig tartó várakozás után). Még a Diplomáciai Testület kocsijai is ilyenek voltak.
Idegen nyelvű újságot Budapesten 4-5 helyen lehetett venni. Könyvet: államilag megvették a kiadás jogát (ezt viszont nemcsak a szoc. országokból!).
Ruhát, műszaki cikket magunk hoztunk be többnyire, 3 évente kiutazhattunk nagyon szűk és ellenőrzött valutával.
Nyugati élelmiszerek nem nagyon voltak kaphatóak az átlagos ABC áruházakban. Néha felbukkant ez vagy az, de csak rövid időre. A menőbb fővárosi áruházakban (pl. Skála-Metró) az 1980-as évek második felében talán már rendszeresebben lehetett nyugati cuccokhoz hozzájutni. Nem vagyok budapesti, ezért ezt nem tudom.
Nyugati ruha nem nagyon volt (néha kisebb butikokban találhattál), Pesten ugyan az 1980-as években volt már Adidas márkabolt, de ott mindig kilométeres sor állt az üzlet előtt a Váci utcán, erre emlékszem :D Sosem volt türelmünk beállni a sorba.
Könyv elvileg volt. Nálunk Szegeden volt idegennyelvű könyvesbolt is, persze főleg szovjet meg NDK-beli könyvek képezték a külföldi választékot, de pár nyugatnémet, angol, francia könyv is volt, illetve elvileg lehetett rendelni is.
Nyugati műszaki cikk a dollárboltokban volt elérhető, ahogy előttem is írták. Az itthoni boltokban (Keravill, Centrum áruház, Skála stb.) főleg Videoton, Orion márkájú termékek voltak. A videomagnót meg mindenki Bécsből hozta be a nyolcvanas évek második felében.
Nekünk Szegeden jó volt, mert kishatárforgalmi engedéllyel gyakran járhattunk át Szabadkára, Jugoszláviába és ott be tudtunk mindenféle nyugati cuccot is szerezni :)
Ja, hát igen, autó az külön történet.
Csak a Merkúrtól lehetett új autót venni. Várni kellett rá, 2-3 évet is a befizetés után.
Az általam említett nyugati autók is esetlegesek voltak, úgy kerültek be, hogy üzletelt az állam valamit a németekkel vagy az olaszokkal, és cserébe kaptunk x darab autót. Anno apám pl. azért vett Zaporozsecet, mert nem kellet rá várni-1976-ot írtunk.
A használt autó piac mondhatni virágzott. Ma megveszel egy autót, kihozod a kereskedésből, máris kevesebbet ér több százezer vagy nagy gépeknél millió forinttal. Akkor viszont egy kevés kilométeres használt autó drágább volt, mint egy új. Mert nem kellett rá várni, egyből elvihetted.
A Volga igen gyakori állami és vállalati autó volt, kezdetben nem is vehetted meg új autóként, mint magánszemély.
A nyolcvanas években már magánszemély is vehetett teherautót,(ez régebben tiltva volt, termelő eszköze-traktor, teherautó-nem lehetett a maszeknek, így aztán barkácsolták a "csettegőket"!)
Opel Kadettet és Golfot pedig 88-tól forgalmazott rendszeresen a Merkúr.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!