Hova tűntek a fiatal magyar nacionalisták?
10-15 éve még minden második tizenéves gyerek Kárpátiás pólóban flangált (igazából ők és az emósok voltak a két legnagyobb tábor a 13-25 éves korosztályban), a fiatalok közbeszédében élesen jelen volt Trianon, az Euro-szkepticizmus, a baloldal-ellenesség a kocsmaasztaloknál éppúgy, mint az internetes fórumokon. Tomcat és Zagyva ikonikus figurák voltak, rendszeres szereplőiként a magyar nyilvánosságnak.
Mára ez szinte teljesen köddé vált. A fiatalok kis töredéke vall jobbos nézeteket, és még az egykori legmarkánsabb nacionalista topic, Trianon témája sem hoz már tömegeket lázba közülük.
Csak egy apró hányadukat érdekli a politika, de érdekes módon az ő esetükben az egykori jobboldali fölényt átvette a mainstream kultúrbal: az LMBTQ, a genderizmus (lásd: metoo!), a kulturális relativizmus stb. témája.
Aki ma Magyarországon nacionalista az egyre inkább a 30-40 pluszos korosztályhoz tartozik. A jobboldaliak egyszerűen öregszenek, a fiatalok pedig teljesen ideológiák nélkül maradtak.
Nem akarom sem negatívan, sem pozitívan megítélni ezt a helyzetet, csak szeretnék egy tárgyilagos magyarázatot kapni arra a kérdésemre, hogy minek köszönhető ez a folyamat?
A 8-as nagyon jól kifejti az okokat.
Én még - ami az apolitikusságot illeti - hozzátenném azt, hogy 10-15 éve nem voltak sem okostelefonok, sem Facebook (iwiw, myvip, és msn volt, de azok közel sem okoztak akkora függőséget, mint a Facebook és az okosmobilok).
Az akkori kamaszok az idejük nagy részét nem a virtuális, hanem a hús-vér valóságban töltötték (egy-két cs-és, codos, és warkraftot kockát leszámítva).
Ebből adódott, hogy sokkal több érdeklődést tanúsítottak a külvilág felé, sokkal érzékibbek, sokkal szenvedélyesebbek voltak.
A digitalizáció elsatnyított minket minden téren. Kiemelném itt a szexuális szokásokat is, ugyanis a 2000-es években még vért és epét köptek az akkori "öregek", hogy milyen korán érnek ezen a téren a gyerekek, ma már éppen az ellenkezője a gond: nem csak apolitikussá, de aszexuálissá is váltak a tizenévesek, ami egyre nagyobb társadalmi probléma a világban.
És mindez az utóbbi röpke 5-10 évben zajlott le.
Jaj még én is emlékszem az ilyenekre :DD
Mind ilyen nyomi gyerek volt (hagyták magukat, nem voltak barátaik, csúnyák volt stb) aztán ledurták a hajukat stb és “kemény” magyarok lettek.
Én leginkább azt vettem észre ,hogy egyre jobban figyelnek ilyen szempontból a gyerekekre, kevésbé fajulhatnak el ezek a szekálások és szerintem ezért nincs már annyi ilyen fiatal mert nem jutnak el arra a pontra a kirekesztés miatt.
Legalábbis azokban a sulikban ahova én jártam, így alakultak a dolgok.
# 11 Teljesen hülyeség, mi az, hogy húsvér világban éltünk akkor? Akkor is gyerekek voltunk, akkor sem foglalkoztatott minket az, hogy "Rosszabbul élünk, mint négy éve", mikor itt volt a jó idő és lehetett menni focizni, bicajozni. Egyszerűen átvettük azokat a dolgokat amiket a szüleinktől és más felnőttektől láttunk.
"ma már éppen az ellenkezője a gond: nem csak apolitikussá, de aszexuálissá is váltak a tizenévesek, ami egyre nagyobb társadalmi probléma a világban. "
Lehet nem egy társadalomban élünk, mert én ennek a nyomát sem látom.
"A digitalizáció elsatnyított minket minden téren."
Szerintem egyesszám első személy sokkal megfelelőbb lenne. Nem kell általánosítani, mert téged hátrányosan ért. Előttem például olyan ajtókat nyitott meg, amikről előtte nem is álmodtam. Feleolyan gyorsan többször annyi információhoz jutok a való világról, mint 10-15 éve és nem csak én, hanem a szüleim is. Ez csak egy előnye a sok közül, másik jelentős szerintem a családi kapcsolatok fejlesztése, hiszen attól, hogy nagybátyám Németországban él és dolgozik nem jelent gondot, hogy hetente-kéthetente felhívjuk skype-on és beszéljünk vele több, mint egy órát, 10 éve csak akkor beszélgettünk vele, ha hazajött, ami 2-3 havonta volt.
Az pedig, hogy valaki mi iránt nyitott teljesen egyénfüggő, saját korosztályomból is van, akit egyáltalán nem érdekel például a politika, engem viszont igen. Gyerekként is különböztünk, valaki focizni akar, mások inkább BMX-es trükköket csinálni, harmadik csoport inkább zenélni.
A radikalizmus mindig nehéz időkben erősödik fel. A Gárda és a Jobbik népszerűsödése, a Kárpátia ismeretségének növekedése, a nagymagyarság divattá válása, mind-mind nagyjából a válság idejére tehető. Amikor bizonytalanság, szorongás és félelem van, az ember valamilyen biztonságos menedéket keres, legyen az vallás, valamilyen ideológia, eszme, stb. Ezért is van az, hogy a fejletlenebb, gazdaságilag elmaradottabb vidékeken sokkal gyakoribbak a vallásháborúk, vagy pl. a proletárdiktatúra is a szegények közt népszerű.
Elmúlt a válság, és vele együtt múlt el a nagymagyarság ideológiája, mert most nincs rá szükség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!