Magyarországon miért szüntették meg Csanád és Hajdú vármegyét?
Trianon után Csanád vármegye 90%-a Magyarországon maradt, mégis felosztották Csongrád és Békés megye között, holott önálló megye is lehetett volna Makó központtal. Nógrádot is meghagyták önálló megyének.
A történelmi Hajdú vármegyét szintén eltörölték, amikor hozzácsapták Bihar megye Magyarországon maradt részét, pedig Hajdú vármegye nagy történelmi múltra tekint vissza.
Mi alapján döntötték el, hogy ez a két történelmi vármegye megy a levesbe, míg más megyéket meghagytak vagy kibővítettek?
A kicsi, önmagában jelentéktelen egykori vármegyéket ésszerű volt megszüntetni, mert csak a közigazgatást és a bürokráciát bonyolították volna.
Csanád megye egykori megyeszékhelye, Makó, konkrétan lakosságszám alapján több, mint 10-szer kisebb Szegednél, és 3-szor kisebb Békéscsabánál. Az egykori Csanád vármegyében kevesebben laktak, mint Szeged városában egyedül. A kis mérete, és az elhelyezkedése miatt egyszerűen nem volt értelme fenntartani a közigazgatást, ezért szétosztották Békés és Csongrád megye között.
Békés vármegye egykori határai elég idiótán voltak kialakítva:
Ezt célszerű volt megszüntetni úgy, hogy területeket csatoltak ide-oda. A Magyarországon maradt Bihar megye déli és nyugati területei Békés megyéhez kerültek, a maradék meg szintén kicsi és jelentéktelen volt, ezért ezeket a területeket Hajdú vármegyéhez csatolták (és nem Hajdú vármegyét csatolták Biharhoz), ekkor jön létre Hajdú-Bihar megye.
Ugyanúgy önálló Győr megye, Komárom megye, Esztergom megye, stb. sincs már, mert mind önmagában túl kicsi és jelentéktelen volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!