A Fidesz miért nem liberális párt?
Én egyáltalán nem hiszem, hogy az a kultúra- és társadalomkép, amit a Fidesz négy év kormányzás alatt meg fog teremteni túlságosan konzervatív lenne.
Csak én vagyok így vele?
Legalábbis én azt vettem észre, hogy az évtizedek során a konzervatívizmus kezdet elsorvadni, így már lényegében a mostani fideszes konzervatívok olyan elveket vallanak, amiket 30 évvel ezelőtt az USA-ban (a szabadság hazájában) magától érthetődően leliberálisoztak volna.
Szerintem nem jogos, hogy konzervatívoknak tartják magukat.
egyetértek a kérdezővel, a fidesz eleinte liberálisként indult később se lett más csak a nevében. a liberalizmusnak is rengeteg fajtája van utolsó. nem mindenki azért liberális mert hogy drogok meg ateizmus világpolgárság húdejó. vannak akik még tényleg hisznek ebben az eszmében...
az biztos hogy forradalomról, forradalmi változásról beszélni nem éppen konzervatív dolog
Azért mondom ezt, mert konzervatívnak lenni a hagyományos értelemben feltételez egy bizonyos mértékű royalizmust is, és itt van a "fontolva haladás" gondolata, ami szerint a konzervatívok nagyon kis mértékben változtatnak az elveiken a liberálisokhoz képest, akik a minél gyorsabb "haladást, modernizálást" sürgetik.
Most úgy érzem, hogy a mai konzervatívok (Fidesz) nemcsak hogy gyorsabban liberalizálódnak a hagyományos, konzervatív fontolva haladni elvhez képest, hanem rohanásban, haladásban ott loholnak a valódi liberálisok sarkában és nagyon kevés választja el őket.
Sok konzervatív ismerősöm is ezt mondja, akiket megbotránkoztat az, hogy a Fidesz annak nevezi magát.
Másrészt itt van a köztársaság gondolata, aminek említésétől egy igazi konzervatívnan feláll a szőr a hátán, a Fidesz mégis csodás demokráciákról, köztársaságról és jogokról beszél, amik alapvetően baloldali elvek.
Most felhozok itt egy képzeletbeli példát:
2002-ben a 100%-os liberalizmus képest Magyarországon 2010-ben már 160%-os volt a liberalizmus, vagyis 60%-kal nagyobb lett a liberalizáció például a fiataloknál, akik mostanában már ott tartanak a züllöttségben, elidegenedésben egymástól, ahogy azt el sem tudták volna azt képzelni mondjuk azok, akik 20 évvel ezelőtt éltek, mert akkor még sokkal több korlát volt és jobbak voltak a közösségek.
És most jön a Fidesz 2010-ben és olyan intézkedéseket hoz, amivel ezt a 160%-os liberalizmust lecsökkenti 145-150%-osra, és egyből világgákürtöli, hogy ő a nagy konzervatív, miközben a kereskedelmi TV-k továbbra is ugyanúgy ontják magukból a kultúrapusztítást, amik ellen mondjuk egy melegházasság elleni törvény igazán nem sok vizet zavar.
Remélem érthető voltam, mert ha nem, akkor megpróbálom magam majd átfogalmazni.
Ez a neokonzervatív tetszik, én is annak mondanám őket.
Engem az zavar, hogy ők konzervatívizmust vallanak, miközben narancssárgák (nekem mindig a homokosok jutnak róla eszembe, hiába, ilyen színű ruhát egy férfi fel nem vesz), fiatalok és demokraták.
Egy dologgal vitatkoznék. A konzervatív álláspont nem egyenlő a köztársaságellenességgel. Jól látod, hogy a megfontolt haladást jelenti a konzervativizmus. Haladás radikalizmusa és gyorsasága szempontjából úgy állítható be kb. a sorrend (leggyengébbtől kezdve), hogy: konzervativizmus - liberalizmus - szocializmus. Ezért mondják neokonzervatívnak a Fideszt, mert valahol a konzervatív és a liberalista között áll, csak egyrészt ha ezt elkezdik mondani a népnek, akkor sem a konzervatív, sem a liberális nem fog rászavazni, mert valami új, amit nem értenek, másrészt meg így, hogy konzervatívnak vallja magát, így sok konzervatív rászavaz, a liberális meg hajlamos úgy dönteni, hogy azért utánanéz vagy gondolkodik a két oldal között, tehát őt felesleges győzködni.
16:50 voltam
Itt egy szó szerinti idézet Bibó Istvántól, akit a fidesz eszmei példaképnek tart:
"A nyugati stílusú demokráciánál a hangsúly a játékszabályokon van: gondos, precíz jogalkalmazáson, a szerzett jogok tiszteletén s a többségi elv fenntartás nélküli és zokszó nélküli elfogadásán; ezzel szemben a keleti, a kommunista atmoszférájú demokráciában a demokrácia mindenféle ellenfeleivel szemben való keménységen, ezeknek a demokrácia előnyeiből való kizárásán, továbbá közelebbről meg nem határozott, széles hatáskörrel bíró demokratikus ősszerveknek, pl. nemzeti bizottságoknak, termelési bizottságoknak, földigénylő bizottságoknak az életre hívásán, végül a demokratikus tömegakciók, sztrájkok és tüntetések jelentőségének a hangsúlyozásán. Az első beállítás szerint a demokrácia mindenekelőtt bizonyos eljárási módok összessége, a második beállítás szerint harci állapot."
Akárhogy nézzük, a fideszre tökéletesen illik a kommunista jelző, csak ezt a szót ők mindig az aktuális ellenségeikre használják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!