Valaki segítene megmagyarázni ezt a térképet? (GDP/fő térkép, Európa)
Nem tartom magam hülyének, de nem értem és el sem tudom képzelni, hogy lehet az, hogy egyes EU-s országokban ilyen magas legyen az átlagfizetés.
Értem én, hogy a termelékenység és az előállított érték szabja meg, hogy mennyi a jövedelmed. Továbbá a kereslet/kínálat a munkaerő piacon. Tehát ha van olyan aki elvállalja helyetted olcsóbba is, akkor minek fizessenek neked többet. A fizetéseknek meg felső korlátot szab az, amennyi értéket előállítottál a munkáddal, minimumot pedig a törvényes minimálbér. Eddig értem.
De hogy lehet az, hogy olyan ország, mint pl. Dánia, már 3000 Euro-nál is magasabb az átlagbér? Az majdnem 1 millió forint. Mit dolgozik ott egy átlagember, amivel ennyi hasznot, ennyi GDP-t előállít? Mert ha nem állítaná elő, nem is kapna ennyit. De mégis kap.
Ekkora eltérésnek mi lehet a magyarázata? Ennyivel jobb az oktatás, ennyivel okosabbak és sokkal gyorsabban is dolgoznak, vagy mi?
Egyrészt magasabb mindennek az ára, így nyílván a fizetések is szorzódnak (Pl egy bolti eladóra némi ferdítéssel mondhatjuk, hogy az előállított értéke a bolt forgalma. Tehát ha egy liter tej 1,5-szer drágább, akkor az ő előállított értéke is 1,5 több, hiába csinálja pontosan ugyan azt, mint magyar társa).
Másodrészt nem csak a személyes előállított érték számít, hanem a teljes országé is. Hiszen a bolti eladó hiába állít elő kevés értéket, informatikus társa nagyon sokat termel. Valamint bolti eladóra midnenképpen szükség van, így a bérek valamennyire (persze nem teljesen) kiegyenlítődnek.
Harmadrészt elképesztő különbségek vannak a tőkében. A befektetések, cégek, esetében gyakran a tőkearányos haszon a fontos, ebben mérnek. Ha ez itthon és ott is kb 3%, de nekik 5-ször annyi pénzük van befektetni, akkor a hasznuk is 5-ször akkora lesz, ami az országos GDP által hat a fizetésekre.
Negyedrészt az előbb említett tőkebeli különbségek azt jelentik, hogy az általános gyártási, technológiai színvonal magasabb náluk, ami által az emberi munka is hatékonyabb tud lenni.
A bérek tekintetében 3 dolog meghatározó, mas-más súllyal, bár mindegyik közgazdász más súlyozással gondolkozik.
1.Munkaerő kereslet-kínálat, Itt a legjobb példa Magyarország. Hiába van munkaerőhiány és nőnek a bérek, csak ettől a tényezőtől nem fogunk Dániához felérni soha.
2. Hozzáadott értek. Erre a legjobb példa az USA. A legmagasabb hozzádott értékű munka a menedzsment és a kutatás, és ezekben a legtöbb foglalkoztatott az USA-ban van az egész világon! Az ő bérük nagyon magas és milliomosok-milliárdosok ezen emberek tömegei, de az átlag amerikai nem el jobban mint egy nyugat magyarországi ember. Tehát csak ez a tényező sem elég az átlag fizetés növelésére.
3. Szakszervezetek. Az En véleményem az hogy ez a legfontosabb tényező. Ha van egy jól működő nagyon magas alkupozíciónak rendelkező szakszervezet akkor ki tudja kényszeríteni a magas munkabért, Ár-bér spirál nélkül is! Ha gátolják a működést a szakszervezetek akkor a cégek rákényszerülnek a hatékonyság növelésére, ami által képesek lesznek magasabb bért adni, a végső ár növelése nélkül is. Érre a legjobb példa Svédország, Dánia stb.. sőt Dánia tovább lépett erőről a szintről is mivel ott a szakszervezet nagyon sok esetben az állam maga, Dániában a legnagyobb foglalkoztató is az állam!!! Magyarországon az utóbbi években léptek fel hatékonyan a szakszervezet ami nem kapott média felületet, pedig valami elindult itthon is!!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!