Magyarország miért termel annyi GDP-t, mint egy banánköztársaság, amikor elvileg keményebben dolgozik a magyar mint a német?
"sokkal keményebb a munkatempó mint a német gyártósorokon."
Ezt mond azoknak akik itt évtizedeket ellötyögtek gyári melókkal aztán kimentek külföldre és két hónap alatt megrokkantak. Az a nagy büdi helyzet hogy itthon még nagyon a rendszerváltás előtti mentalitás van, csinálgatjuk csinálgatjuk ha néha jó amit csinálunk az se baj. A multik pont emiatt nem a nagy volumenű termelést hozzák ide hanem a kis pepecselőst.
Dolgoztam otthon, most dolgozok Nemetorszagban.
Amit en latok, hogy itt a munkaszervezes sokkal jobb. Illetve azt se mondanam, hogy a magyarok kemenyebben dolgoznak. Inkabb csak tobb ido toltenek munkaban, de kevesebbet termelnek.
De egyszeruseg kedveert pelda:
Magyarorszagon egy oktatasi intezmenyben dolgozik egy adminisztracios munkatars. A feladat, hogy excelben megsorszamozza a nevsort. A megoldas: kezzel vegigirja a 300 szamot. Ez sokaig tart es idegolo, igy valsz ugy tartja, hogy o kemenyen dolgozik. A valosagban amit csinalt fel perc alatt megvalosithato egyszerubben.
Masik feladata, hogy begyujtse az ebed penzt: szigoruan kp-ban. Minden befizetest dokumental, mindrol igazolast ad. Ha az emberek banki atutalassal fizetnenek az o munkaja konnyen automatizalhato lenne.
Ugyanitt az informatikus: tobb intezmenyert felel. Barmi van szemelyesen kimegy. Ez elkepeszto ido es penz. Ehhez kepest siman telepithetne tavfelugyeletet es az irodajabol megoldhatna minden problemat.
Hadd ne folytassam a listat...
Az a baj, hogy sok helyen megmaradt a regi rendszer beidegzodese: mindenki erezze azt, hogy dolgozik, az, hogy mennyi hasznot termel az mindegy.
Magyarországon sok a munkavállaló és kevés a maszek és a nagytőke jellemző.
Nyugaton fordítva, ott sok a maszek, így az egyéni érdekeltség is nagyobb.
Mezőgazdasági példa: Egy hazai faluban látsz egy mezőgazdasági nagyvállalkozót, a többi alkalmazott vagy közmunkás. (Na jó, van maszek kocsmáros is :)).
Míg egy nyugati faluban meg sem lehet mondani hányan élnek mezőgazdaságból.
Ipari példa ugyanez: Idehaza alkalmazottak ingáznak a multik gyáraiba. Nyugaton meglepően sok a maszek bedolgozó aki otthon végzi a tevékenységét.
Idehaza valamiért nagy a népszerűsége a tőke koncentrálásának. Régen állami kézben, ma milliárdosok kezében. Mi a különbség a két tőkekoncentrálás közt? Semmi, mert mindkettő a feudalizmusra emlékeztet.
A 70-es években idehaza is virágzott a maszekvilág és a háztáji, így az ország is. Nehéz elképzelni hogy ismét visszatér a meszekvilág. Az iskolában sem azt tanítják hogy hogyan éljen meg valaki otthon önállóan. Meg a nép fejében sem az van hogy önállósodni szeretne. Közmunkásként vagy alkalmazottként meg elég nehezen lesz itt nyugat, már 30 éve azzal kísérletezünk. Persze a multik és a nagytőkések viszont jól járnak, akár régen a bárók, grófok és nemesek.
Magyarországon manager kapitalizmus van. Vannak a jól fizetett vezetők ( BMW, iPhone, céges bankkártya, havi 1-2 milla nettó ) és a minimálbér körül robotoló operátorok.
Nyugaton nincs ekkora bérolló.
A magyar manager kb. lesz..rja hogy mekkora a hatékonyság ameddig megkapja az éves bónuszt. És megkapja, mert az alacsonyabb hatékonysággal is megtermeli a gyár a profitot az alacsony bérköltség miatt. A valóságban senki sem érdekelt a hatékonyság növelésében csak papíron. Papíron meg Magyarországon azt mutatunk ki a számokból amit akarunk. Ehhez nagyon értünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!