Jelenleg Magyarországon hogy működik a választási rendszer?
Sehogy. A hatalom eldönti az arányokat, majd megnézi az eredményeket, és megtalálja hozzá a magyarázatot, hogy tudniillik a tényleges eredményekből miért következik az általa elhatározott arány.
Kérdező, a választási rendszer egy törvény, több helyen olvasható. Ha összeveted egy tetszőleges nem diktatórikus országgal, rögtön észreveszed, mitől van úgy, ahogy írtam, és mitől megy ez másképp azokban az országokban.
199 képviselőt választunk. 106-ot egyéni körzetekben, 93-at listán. Az egyéni körzetekben nagyságrendileg ugyanannyian kell lakjanak. (az egyéni és listás helyek aránya régen pont fordítva volt, kb. 45% egyéni és 55% listás)
Megpróbálom egyszerűen elmagyarázni
8 millio szavazásra jogosult személy van ebben az országban ebből valamivel több mint a fele él ezzel a jogával lásd 2014 ben 61,24%-os volt a részvétel azaz kb olyan 5 millió ember szavazott és ennek az 5 millió na ebből levannak vonva azok a pártok amelyek nem jutottak be a parlamentbe 5% alatt szerepeltek és a maradék van szétosztva arányailag így lehetett hogy a fidesz két harmadot szerzett 2014 ben.
Bővebben a választási törvényről (2011. évi CCIII. tv.) cím alatt lehet olvasni vagy megtekinthető ezen az oldalon
"Arra lennék kíváncsi tehát akkor, ha a fidesz tételezzük fel alig szerez mondjuk egy versenyző pártnál többet, neadj isten jobbik szerez 30%-ot, a fidesz meg 31-et akkor pld milyen arányba fognak szerepelni a parlamentbe?"
Ez nagyban függ attól, hogy ki mennyi egyéni körzetet hoz el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!