Magyarországon valóban elenyésző a születések száma? Mi lehet ennek az oka?
Nemcsak Magyarországon, hanem az összes fejlett országban jellemző. Ott is, ahol a miénknél jóval magasabb az átlag életszínvonal. Az okok elég összetettek, itt van egy elég jó összefoglaló:
Lehet, hogy nehéz elhinni, de a matematikával kár vitatkozni.
Egyébként nem Japán miatt linkeltem be a cikket, hanem ezért:
"A születések csökkenő száma világszerte hasonló okokra vezethető vissza, melyek napjainkban meghaladják a demográfiai átmenet modelljének alapvetően gazdasági jellegű magyarázatait. Ezen modell szerint a termékenységi rátának a népesség újratermelődéséhez szükséges 2,1-es szint körüli stabilizálódását jelezte előre, azonban a fejlett országok döntő többségében az 1960-as–1970-es évektől kezdve a születésszámok folyamatosan ezen szint alatt maradtak.
A második demográfiai átmenet modellje a jelenlegi tendenciákat a társadalmon belüli értékrendváltozással, és az ennek következtében átalakult családmodellekkel magyarázza. Ezen teória szerint az 1960-as–1970-es évek normaváltozásai
következtében a fiatalok levetették magukról a korábbi korok
tradicionális szokásait: az egyéni szabadság és az önmegvalósítás vált
fő életcéljukká, mellyel párhuzamosan többé-kevésbé lebomlottak a
hagyományos nemi szerepek is, s ezen életmódbeli változások
következtében a házasságkötés és a gyermekvállalás fontossága háttérbe
szorult. Az elmúlt évtizedekben egyre kevesebben és egyre magasabb életkorban döntenek a házasság és a gyermekvállalás mellett. A születésszámok jelentős csökkenéséhez emellett nagyban hozzájárult a világháborút követő évtizedek szexuális forradalma, illetve a fogamzásgátlási módszerek egyszerűsödése és széleskörű elterjedése, valamint az abortusz legalizálása is.
Az individualisztikus gondolkodásmód mellett sokan a gyermekvállalás gazdasági hátterében látják a születésszámok csökkenésének okát: a családalapítás gazdaságtanával foglalkozó teóriák szerint a gyermekvállalás költség-haszon egyenlege a huszadik században végbement társadalmi–szociális folyamatok következtében negatívvá vált. Ezen nézetek alapvetése, hogy a gyermekek „értéke” nagyban csökkent, hiszen a szociális ellátórendszerek, főként az egészségügyi- és nyugdíjbiztosítás kiépülésével az időskorúak eltartását és gondozását az utódok helyett döntően az állam és egyéb erre szakosodott intézmények és vállalkozások látják el. Ugyanakkor a gyermeknevelés direkt és indirekt költségei jelentősen növekedtek. Míg a közvetlen kiadások terén elsősorban az oktatás finanszírozása követel komoly pénzügyi áldozatot, addig a közvetlen költségek tekintetében a gyermeknevelésre fordított idő által bevételkiesés kíván nélkülözést a szülők részéről.
Érdekes aspektusa továbbá a szülési hajlandóság visszaesésének a fogyasztói társadalmakra jellemző azon tendencia is, mely során a gyermekeknek a családban és „a lélekben” betöltött szerepét „helyettesítő-termékek” veszik át, legyen szó akár háziállatokról, használati tárgyakról vagy robotokról. Sokan halogatják a gyermekvállalást szabadidős aktivitásaik és hobbijaik miatt is."
Ha egy kicsit körülnézel nyitott szemmel, tapasztalni fogod, hogy valóban ezek a legfőbb okok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!