Magyarországon szerintetek is túl kevés a diplomás állás?
A lakosságnak van egyfajta igénye, a fiatalabb generációt már nem lehet megetetni azzal a szocialista mantrával,hogy "mindegy, csak legyen munkahelyed".
Magyarországon, meg úgy általában Kelet-Európában (Szlovákia,Lengyelország) túl kevés a diplomás állás.Villamosmérnöknek meg informatikusnak pedig nem alkalmas mindenki, belőlük egyébként sokat képeznek, csak nem mennek el ilyen kevés pénzért dolgozni.
Ami baromi sok, az a képzettséget nem igénylő betanított munka.
Azt figyelembe kellene vennie a kormánynak is,hogy a lakosság egyre tanultabb, ahogy nézzük a generációkat a fiatalok között egyre magasabb a diplomások aránya.
Én műszaki menedzser szakra járok, a szüleim hajtottak állandóan,hogy "fiam diploma nélkül semmit sem fogsz elérni,ha kényelmes életet akarsz és nem egy gyárban robotmunkát végezni akkor le kell diplomázni".
Ezt akkor még nem fogtam fel, amikor egyetemre kerültem, de így az államvizsga közeledésével kezdtem csak felfogni.
A kormánynak figyelembe kellene vennie a lakosság igényét,hogy sokkal több diplomás állásra van szükség.Pontosabban a kormánynak csak a feltételek megteremtése a dolga a többi a piacé.
"A kormánynak figyelembe kellene vennie a lakosság igényét,hogy sokkal több diplomás állásra van szükség."
Bocs hogy idéztem, de így volt egyszerűbb. Egy hasonlatot mondok, az egykori sorkatonaságot. Volt olyan laktanya, ahol gondoskodtak arról hogy ne legyen már olyan sok honvéd hanem előléptetett sorállományúak is lehessenek minél több. Így aztán szinte minden második sorállományú 1...3 csontcsillaggal sétálgatott. Igen ám, de ez nem azt jelentette hogy mindegyik úri színvonalon élhetett, mivel sikálni (takarítani) továbbra is kellett valakinek, így hát seprű is volt a többségük kezében például őrvezetőként.
Vagyis nem elég sok diplomásnak állást adni, ha a fizetések szocialista színvonalúak maradnak és olyan munkákat kapnak amikhez egy szakmunkásképző is bőven elég lenne. Valamint a hazai fizetésekért nem lehet olyan minőségű, diplomát igénylő munkákat elvégezni mint a fejlett országokban. Például nem lehet német színvonalon gyógyítani keleti fizetéssel. Akkor sem ha a kórházakat teletömjük orvosokkal. Vagy nem lehet mobiltelefont tervezni keleti fizetéssel. Lehet, csak az a mobil nem fog versenyképes lenni azokkal amiket nyugati fizetésű fejlesztők hoztak létre. Más a helyzet az összeszerelő munkákkal. Azt el lehet végeztetni például Kínában "egy marék rizsért is". Magyarország meg nem szeret a munkáért fizetni, így szaporodtak meg azok az állások amiért alig kell fizetni valamit akkor is el lehet végezni.
Már az alapfelvetés hülyeség. Egyáltalán nincs túlképzés műszaki vonalon, sőt...A fizetésekre sem panaszkodhatnak a műszaki, informatikai végzettségűek, még a pályakezdők sem, bár kétségtelen, hogy külföldön többre számíthatnak, ahogy az orvosok, diplomás ápolók is. Az tény, hogy nem mindenki alkalmas erre a pályára.:-) A képzettséget nem igénylő betanított munkából azért van viszonylag sok, mert egyrészt egyenetlen az eloszlás, nálunk viszonylag rugalmatlanok a munkavállalók, másrészt mert sokan nem is hajlandók ilyen munkát végezni, a képzetlenek közül sem.
Egyébként ennyi, nem tanárként dolgozó bölcsészre, művelődésszervezőre meg "európai tanulmányok" címen végzett Isten tudja, miben szakemberre stb. ötször ekkora országban se lenne szükség, a jogi pálya is nagyrészt telítődött.
Kedves 8.
Én még soha nem hallottam, láttam diplomást aki gyártószalag mellett van.Olyat viszont igen, hogy csak egy adminisztrátori,asszisztensi pozícióra vették fel.
Másrészt, én műszaki karon tanulok, vagyis műszaki diplomám lesz.
Azért ez nem egyenlő a filozófia diplomával.
Akiket ismerek és ugyanezt végezték, mint én, mind jól fizető állást birtokolnak.
10#
Büfészak?:D
Az első pár félévben ugyanazokat az alapozó tárgyakat tanultuk, mint a gépészmérnökök.És bizony nem volt annyira könnyű.
A műszaki menedzser képzés (németül wirtschaftsingenieur) német nyelvterületről jött Magyarországra, egy idős a német autóipari multik magyarországi megjelenésével.
Bizonyára a németek hülyék, hogy ilyen szakok vannak náluk és a magyarok,magyar munkáltatók meg a helikopterek.
A műszaki menedzsereket alapvetően műszaki irányító feladatok elvégzésére "tervezték", emiatt tanítanak egy rakás mérnöki tárgyat, de melléje sok gazdasági tárgyat is.
Kérdező a büfészak nem azt jelenti, hogy könnyű, hanem azt, hogy csak büfébe mehetsz vele dolgozni, mert igény nincs rá. Ebből rövidül le "büfészakká". A műszaki menedzser pedig bárhogy rúgkapálsz a a műszaki terület büfészakja, olyan mint a természettudományi karon a környezettan a bölcsészeknél a szabad bölcsészet, vagy a társadalmi tanulmányok.
Néhány éve konkrétan meg is akarták szüntetni, mert a munkaadók részéről nem volt igény rá, ennyire ér majd "sokat" a te diplomád. De nem ok nélkül írnál ki erről kérdést ha nem éreznéd magad is a bajt, mármint, hogy nincs szükség ennyi diplomásra. Írtam neked ezt a 20%-ot, ennyi, e fölé menni ostobaság.
De mint írtam van egyszerűbb megoldás, meg kell becsülni anyagilag és munkakörülményekben is minden munkavállalót és nem lesz dipis túlképzés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!