Miért nem lehetséges Magyarországon a nyugati bérek bevezetése? Miért nem kaphat egy Tescós dolgozó pl.700 eurós nettó (200 ezer ft) fizetést?
A Tescónál maradva (de magyarországon bármelyik üzletben) az árak megegyeznek a külföldön lévő árakkal. Amerre én jártam a tej, kenyér pék termékek, kóla, hús stb. alap dolgok nem voltak drágábbak a magyarországi áraknál. Ha a külföldi tescós abból a bevételből ki tudja gazdálkodni az ottani 700 eurós béreket, akkor itthon miért nem lehetséges?? Az állam is jobban járna mert 200 ezer ft-ból dupla annyi bevétele lenne adóból, mint a 80ezer ft-os minimálbéresből. Tehát miért nem működik itt, ami külföldön működik?
Még tovább mennék. Festettük a házat. A magyar festő drágább órabérért dolgozott mint amikor külföldön láttam festők hirdetéseit, hogy ők mennyiért vállalják el, nem vicc. Nyugati árak mellett miért nincsenek nyugati fizetések? De festők mellett mondhatnám még az autószerelőket is és sok más egyéb példát szolgáltatást, amit meg kell fizetni, de 80 ezer ft-ból nehezebb megfizetni ugyanazt a szolgáltatást mint amit külföldön 700 euróból.
Lehetséges, csak nem áll érdekében. Azért is éri meg a Tesco-nak és a többi multinak az anyaországtól távol beruházni, mert nagyobb a nyereség az alacsonyabb bérek miatt. (Ugyanez igaz a gyárakra.)
A magyar festő és a többi szaki is kereslet-kínálat alapon dolgozik. Ennyiért is kap elég munkát, miért menne lejjebb?
Azért mert ez nem így működik, a béreket nem lehet csak úgy felemelni a semmire, vagyis lehet csak csinálnál egy ilyen húzással egy 2-300%-os inflációt. Az idei minimálbéremelést is megérezzük inflációhajtó hatása ugyanis van, csak nem olyan radikális, mert a gazdasági növekedés azért úgy-ahogy bírja.
Hogy érzékeltessem te azt kérded miért nem lehet egy két decis pohárba beleönteni fél liter sört? Mert kifolyna, ez a lényeg.
Majd ha lesz fél literes korsó, akkor majd jöhet a fél liter.
Azért,mert a legnagyobb haszon az olcsó munkaerőn van.
Ha nem végzed el ennyiért,akkor majd viszik Romániába meg Bulgáriába ugyanennyiért vagy még olcsóbbért.
Nálunk nem is érdeke az elitnek,hogy itt mindenki jól éljen,a lényeg,hogy elmondhassa,hogy munkaalapú társadalom van,az már más kérdés,hogy ebből hogyan élsz meg.
Ezért kell elmenni ebből az országból,aki teheti,mert itt sosem lesz normális élet.
A Tesco tudna többet fizetni.
De, ameddig megteheti, nem fog.
Ezért kellene sok-sok sztrájk, sok demonstráció.
Mit gondoltok, Nyugat-Európában úgy pottyantak azok a magas fizetések az emberek ölébe?
Nem, úgy harcolták ki, ahogy a jó munkakörülményeket, magas juttatásokat is.
De lehetséges, csak nem teszik a naplopó barmok.
25F
"Nem, úgy harcolták ki, ahogy a jó munkakörülményeket, magas juttatásokat is."
Ez így van, de nem egyedül a Tesco-nál, hanem az általános bérszínvonalat harcolták ki. Nyilván ehhez igazodik a Tesco és az összes többi munkaadó is, hiszen túlfizetni senki nem akarja a dolgozóit, de bizonyos összeghatár alatt pedig nem kap munkaerőt.
Sőt kérdező, nekem még jobb ötletem van!
Miért nem nyomtatunk pénzt, hogy még gazdagabbak legyünk?
Na ugye! Nyomatna még a MNB úgy 3-4000 milliárd forint értékben 20 ezreseket és meggazdagodnánk belőle!
nézzük mi befolyásolja legjobban a fizetéseket:
- árszínvonal (mi mennyibe kerül)
- termelékenység, hozzáadott érték
- munkaerőpiaci helyzet
árszínvonal
Magyarország - 56.8
Németország - 100
termelékenység (GDP/ledolgozott óra USD-ben)
Magyarország - 31.32
Németország - 58.98
Tehát egy átlag német majdnem 2-szer olyan termelékeny mint egy átlag magyar. Viszont az árak is majdnem 2-szer olyan magasak mint Magyarországon.
1 * (58.98/31.32) * (100/56.8) = 1 * 1.88 * 1.78 = 3.35
Tehát elméletben a termelékenység és az árszínvonal miatt a német dolgozó 3.35-ször akkora bért érdemel mint a magyar.
Nézzük a valóságot (EUR):
Németország - 3730
Magyarország - 1027
1027 * 3.35 = 3447
A fennmaradó 300 euró azaz kb 10% annak tudható be, hogy Németország hatalmas munka erőhiánnyal küzd, ezért a cégek hajlandóak többet fizetni.
Németországban 100 emberből 75 dolgozik. Magyarországon ez a szám 56.
Röviden:
A nyugati dolgozók többen és termelékenyebben (nem többet) dolgoznak mint mi magyarok, ezért élnek jobban.
Nem a teszkós dolgozónál meg a festőnél kell keresni a probléma forrását, hanem azoknál, akik hozzáadott értéket termelnek. Mert az ország GDP-jét és ezen keresztül a béreket ők határozzák meg.
Példa: egy autó 10 millióba kerül. Ebből a tervezés költsége 5 millió, az összeszerelésé 1 millió. A tervezést végző német mérnök ötször annyit ad a kocsi értékéhez, mint az összeszerelést végző magyar munkás. Ezért a magyar munkás ötödannyit keres, mint a német mérnök. Tehát a magyar munkás a teszkóban nem tud annyi pénzt költeni, hogy a teszkós dolgozó német bért kaphasson. És a festőnek sem tud annyit fizetni, hogy a festő német bért szedjen össze belőle.
Sokféleképpen lehet kitörni ebből a helyzetből, de jelenleg nálunk egyiket sem támogatják. Az EU-s pénzeket iparfejlesztésre kellett volna költeni, hogy ne csak összeszereljük a kocsit, hanem minél több alkatrészét elő tudjuk állítani. A képzetlen összeszerelő munkás helyett képzett, diplomás mérnökök kellenek, akik jobb hozzáadott értékű munkákat tudnának végezni. Ehelyett stadionokat építünk és igyekezzük a fiatalokat a szakmunka felé terelni az egyetem helyett. Ezekkel ahelyett, hogy utolérnénk az eu-s béreket, egyre inkább hátrányba kerülünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!