Ha 2010 óta 10-ből 9 jövedelmi tized nőtt az inflációt meghaladóan akkor ez miért nem jelenti azt, hogy a létminimumon élők száma csökken vagy legalább nem nő?
#1 ezzel pont az a baj, hogy az infláció pont ezt is számolja, hogy az ingatlanok, különböző javak ára hogyan nő. Tehát ha inflációt meghaladóan nő a jövedelmed akkor elméletileg ugyanazt meg tudod venni amit eddig és még marad is. (persze itt régiókban lehetnek eltérések, mert mondjuk országos szinten emelkedik a lakhatási költség 10%-ot és az lehet úgy jön össze, hogy Budapesten +40%-ot nő még keleten meg mondjuk olcsóbb lesz)
De akkor vajon ilyen helyi sajátosságok vagy mégis mi okozza, hogy azt mondják, hogy nő a létminimum alatt élők száma amikor több pénzből gazdálkodhatnak? Esetleg másképp határozzák meg a létminimumot?
# 4/4 Időpont ma 13:31
Arra nem gondoltál, hogy az a hazugság, hogy több pénzből gazdálkodhatnak?
#5 ha az hazugság hogy több pénzből gazdálkodnak akkor miért nem hazudnak arról is, hogy mennyi a létminimum vagy épp hányan élnek alatta?
Mert mindkettő KSH-s adat, szóval szerintem elég furcsa csak annak az adatnak a megkérdőjelezése ami nem illik bele a világképünkbe.
Szerintem nyilván van rá magyarázat és botor módon abban reménykedtem, hogy lesz aki tudja is, hogy hogy fordulhat elő egyszerre a kettő de úgy néz ki a szellemi színvonal csak az Orbánozásig terjed és mindenki magasról tesz arra hogy akkor most mi is a valóság.
Hűha, hogy közelítsem meg.
Egyrészt az infláció nagyon szép mutatószám, de pl. az én élethelyzetemet nem fogja tudni jellemezni. A lakhatás, illetve a bérlésnek az árai felszöktek az elmúlt években, de ezt az inflációs mutató (amúgy tudnál linkelni?) nem fogja magába hordozni, mert nem az inflációtól, hanem a vállalkozók saját piaci döntésükből emelték az árakat.
Ugyanígy, ha a párizsi országosan olcsóbb lesz, attól még nem fogunk átfordulni dezinflációba.
Sajnos nem jártam utána a témának, ezért tudtam csak ilyen nagy vonalakban hozzászólni. A létminimum fogalmát egyébként is szubjektívnek tartom, hisz ha szószerint értelmezzük, akkor aki "alatta" van, annak már meg is kéne halnia. Ilyen szempontból pedig a hajléktalanok is létminimum felett vannak, mégha ez a megközelítés erősen szélsőséges is.
Ellenben abban biztos vagyok, hogy 4 millió emberre igaz, hogy nem tudnak normálisan félretenni és megtakarításokat halmozni. Ezt elhiszem, ezt átélem és tapasztalom.
Azt hittem az inflációt emelted ki, de mellette van valami más mutatószámod is.
Maga az infláció nem írja le az én életminőségemet, de még az se teljesen, ha megállapításra kerül, hogy nagyobb ütemben nő a jövedelmem, mint az infláció.
De jó, induljunk ki ebből és legyenek ideálisak a körülmények: Az inflációt meghaladó fizetésemelésem van évente és nem fizetek lakbért sem, mert saját házban élek Észak-Magyarországon.
Létminimum alatt élek, szóval induljunk ki abból, hogy közmunkás vagyok (remélem az mindenkinek épp eléggé "létmin." alatti). Mikor bevezették ezt a rendszert kb. 48 ezret fizettek, most évekkel később ez felment 54 ezerre.
+6 ezer forint nem fog kihozni engem a létminimumból.
Magyarországon strukturális és területi munkanélküliség van elsősorban és ebből következik, hogy ha kivennénk Pest megyét és mondjuk a nyugati régiókat a vizsgálatból, azt kapnánk, hogy közel az egész ország létminimum alatt, vagy a környékén van.
Ráadásul ne feledjük, hogy ezek a létminimum alattiak (4 milliót szoktak mondani rájuk) nem egytől egyig munkaképes érett emberek. Egy részük nyugdíjas (emlékszel kérdező, mikor azzal verték a mellüket a TV-ben, hogy 1,6%-kal , vagy mennyivel nőtt a nyugdíj?), vagy még gyerek/tanuló, akiknek nincs önálló keresetük.
Illetve fontos még a kiinduló pont. Akiknek a kereset növekedésük végett életükben először bevezethették a vízvezetéket a házukba, az egy nagy ugrás, de még mindig eléggé szomorú helyzetű. Illetve akik kitörnek a szegénységből, azok helyére visszacsúszik VAGY beleszületik valaki más. Most nem akarok cigányozni, de ha a létminimum alatt élnek, és megdobjuk őket pl. 200 ezerrel, akkor a statisztika nem fog változni, ha hozzá adunk a képlethez még 6-7-8 gyereket, hisz úgy fog eloszlani az előbbi összeg is.
De összességében, Isten igazából nem tudok válaszolni kérdező. Felsoroltam egy csomó lehetséges okot és megközelítést, de nem tudom, hogy miért nem fogynak a létminimum alattiak. Bocsánat, hogy csak húztam az idődet.
nyilván egy jelentős réteg annyira csóró, hogy +6 ezer nem fogja kisegíteni de kell legyen egy olyan réteg is ami épp csak pár ezerrel élt eddig létminimum alatt akik ezzel meg épp átlépnék.
az 1,6% kevésnek tűnik de ha nincs infláció akkor ez számszerűleg azt jelenti, hogy 1,6%-al többet tudsz fogyasztani. Még ha mondjuk emelik 10%-al de közben meg 15% az infláció akkor még kevesebbet is ér a pénzed.
De időközben még olvasgattam és kiderült, hogy a létminimum összeg attól is függ, hogy egyedül élsz vagy családban.
Így pl. simán előfordulhat, hogy minimálbérrel otthon laksz a szüleiddel akkor nem élsz a létminimum alatt még ha egyedül laksz akkor már igen. Szóval ez lehet egy ok arra, hogy tud nőni egyszerre az 1 főre eső jövedelem és mégis létminimum alá kerülni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!