Ti támogatnátok a köztársasági elnöki hivatal ilyen jellegű megváltoztatását?
Csak néhány apróság:
- Eltörölni a szabályt a pártonkívüliségről, viszont azt kikötni hogy amíg hivatalban van, a pártban dolgozhat semmin, vagy a pártpolitikában. Tehát a ciklusa idejére kivonul a pártközeli munkákból, pártoktól független mozgalmakkal foglalkozhat.
-4 évre csökkenteni a ciklusát, összhangba hozni az országgyűlési választással a választását.
- Nem az országgyűlés válassza, hanem úgy választjuk, mint a kormánypárto(ka)t , csak személyekről szavazunk. Bármennyi jelölt lehetséges. Jelölhet őket egy párt, több együtt, bárhogy.
- Most is nyújthat...na.. be törvénytervezeteket, törvényeket az országgyűlésnek, de kikötni, hogy meghatározott időnként élnie is kelljen ezzel.
-Megváltoztatni, a törvényt, az aláírásról. Nem kell másodszorra mindenképp aláírnia. Vagy harmadszorra, vagy akárhány eset után. Elsőre mindenképp az alkotmánybírósághoz kell küldenie. És másodszorra küldheti vissza az országgyűlésnek.
Támogatnátok? Szerintem így két pillére lenne valóban a demokráciának, a köztársasági elnöki hivatal és az országgyűlés. Szerintetek? Mik ebben a pozitívumok és negatívumok?
Ma Magyarországon - ahogy én látom - a választópolgárok nem emberekre, hanem pártokra szavaznak. Az egyéni képviselőket nem az alapján választják, hogy mit ígérnek és milyen emberek, hanem az alapján, hogy milyen pártjelkép van a nevük mellett. Épp ezért lenne időszerű megszüntetni az egyéni választókerületeket - csak épp Dicsőséges Nemzethy Kormányunk ezzel sokat veszítene, nem tudna a "győztes mindent visz" elv alapján szavazatarányánál sokkal nagyobb képviseletet produkálni az egyéni képviselők révén.
Na, de vissza a gyökérokhoz: a magyar választópolgár nagyrészt pártot választ. Szerinted ha egyszerre választunk képviselőt és köztársasági elnököt, ez másképp lenne? Kötve hiszem. Nézné a narancs, vörös, zöld vagy mikor milyen logót és oda húzná az X-et, mer' az a jó. Tehát aki nyeri az országgyűlési választást, annak a jelöltje lesz a köztársasági elnök. Azt pedig láthatjuk 2010. óta, hogy ha pártkatona a köztársasági elnök, az gyakorlatilag korlátlan hatalmat jelent a kormánynak. Sem Schmitt Pál, sem Áder János nem jelentett semmiféle ellensúlyt a kormány számára.
Engem leginkább ez zavar. Egy erős, jól szervezett párt minden gond nélkül meg tudja oldani, hogy vagy a köztársaságielnök-jelöltje, vagy a miniszterelnök-jelöltje egy "másodvonalas" káder legyen a Főnök árnyékában, aki maximálisan kiszolgálja a Nagyvezért, ezzel pedig korlátlan hatalmat ad neki. Ha a miniszterelnök a nagyfőnök, akkor a párton belüli csicskája nem fog keresztbe tenni neki, aláír mindent. Ha meg törvényjavaslatot nyújt be, mivel kötelező neki, az is olyan lesz, mint a mostanában állítólag egyéni Fidesz-képviselők által benyújtott javaslatok: ne hidd, hogy arra nem ütötte rá Orbán Viktor a pecsétet. Ha meg fordítva lenne (a köztársasági elnök a nagyfőnök, a miniszterelnök a pincsikutya), akkor ugyanez a másik irányból működne. A köztársasági elnök benyújt egy törvényjavaslatot, az Országgyűlés pedig boldogan elfogadja azt, mert rájön, micsoda bölcs dologról van szó.
Egy lehetséges megoldást látok erre: ha a köztársasági elnöki és országgyűlési ciklusok kétéves váltással követik egymást. Akkor van rá esély, hogy ha a ciklus közepére besokall a nép és az ellenzéknek épp van lehetősége jó kampányt folytatni, olyan köztársasági elnök kerül a székbe, aki érdemben tudja akadályozni az aktuális kormány őrületeit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!