Mi értelme van ennyi féleképpen felosztani az országot?
Adott Magyarország.
19 megyére van bontva: [link]
168 járásra: [link]
58 tankerületre: [link] ( van olyan hogy egy településen lévő iskolák más tankerülethez tartoznak, ahol én élek is előfordul ez )
És 7 régióra: [link]
És persze van mindennek a központja, Budapest. Innen irányítanak mindent, itt mondják meg hogy mi lesz Miskolcon, Szegeden, Győrben, Tatán, Alsóbögyörősvalagpusztán és Ilyentelepüléscsakamesébenvanban az iskoláknak, hogy mi lesz jó, pénzt szednek a településektől vagy éppen támogatnak, ők irányítják az egészségügyet, Budapest mindennek a központja. De akkor miért kell ennyi felosztás?
Ha mindennek a központja Budapest, elég lenne az országban a 7 régió. Sőt, ha nagyobb önállóságot kapnának a megyék, akkor is elég lenne a 7 régió, a járások és a megyék pedig feleslegessé válnának.
Miért kell ennyi féleképpen tagolni az országot?
A megyék és járások a magyar közigazgatás területi alapjai, rendőrségek, bíróságok, egészségügy stb működnek ezek alapján. Persze ezeken belül is vannak települések, melyek élveznek bizonyos szintű önállóságot, de a járás és megye több, mint a benne lévő települések összessége.
A régiók az EU szintű gazdasági elemzésekben használják, nagyjából ezzel osztható fel Európa kezelhető méretű, de azért viszonylag homogén részekre. Ennek megfelelően az itthoni gazdasági intézkedésekbe és kimutatásokba is bejött ez a felosztás, hiszen az unió ezek alapján ad támogatást.
A tankerületek pontosan, azok, mint amit a neve is mutat: az oktatási államtitkárság így osztota föl saját kezelésére az országot.
Alapvetően az első három jól illeszkedik egymásba véleményem szerint, bár kétségtelen, hogy így kissé széttagolt a helyi jogkörök birtoklása, ezen lehetne javítani.
A tankerületek meg egy hivatal belső felosztása, az átlag embernek nem sok köze van hozzá. Ők így látták jónak, én biztosan nem vagyok abban ahelyzetben, hogy ezt bíráljam őket(megteszem ezt másért,amit jobban átlátok).
Semmi értelme. Kínában, meg az USA-ban nincs ennyi szintje a közigazgatásnak, ami a legnagyobb területű országok közé tartoznak.
Olyan pazarló és túlméretezett állam ez, hogy csak na...
Ennek több haszna is volt:
1. Állásgenerátor - azaz el lehet helyezni az újabb és újabb szinteken létrejött állami állásokba a Fidesz-klientúrát, haverokat, rokonokat, barátokat, stb.
2. Alkalmas tisztogatásra - az ideológiailag kétes elemeket le lehet építeni az átszervezések során, helyükre Fidesz-bérencek ültethetőek
3. Segíti a központosítást - egy hierarchikus rendszer jön létre, amelyben minimális a helyi autonómia, az adott közösség a legkevésbé dönthet a saját sorsáról: minden döntés felülről lefelé halad és minden szál a kedves vezető kezében futhat össze.
Összességében a Fidesz-pártállam alapstruktúrája ez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!