Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az embereket miért zavarja...

Az embereket miért zavarja az, hogy nagyobb szellemi igényű munkahelyeket létesítenek? Pedig a világ a felé halad.

Figyelt kérdés

Tegnap nyitották meg szegeden az ELI-t, volt róla egy hír, de facebookon alatta kommentben már valaki elkezdte, hogy "jó a tudomány, de inkább az ilyen több diplomát és idegennyelv tudást igénylő munkahelyek helyett, a szakmunkásoknak és a alacsonyabb végzettségűeknek kellene helyet létesíteni".


DE volt korábban is egy hasonló hozzászólás. AZ pedig arra ment, hogy egy nagy szegedi informatikai vállalt bővíti jelentősen a létszámát és ezért új épület épül nekik. Erre az előbbihez hasonló megjegyzés, hogy a diplomások helyett a kétkezi munkásoknak kellene állást csinálni.


2017. máj. 24. 20:47
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

"A két szakma valóban függ egymástól, de sajnos a jó kőművesből kevés akad."


Igen, viszont kőműves szakmát hamarabb ki lehet tanulni, mint az építészt.

Jó, bocs, nem akarok én sem feszültséget kelteni, kéne mindegyikből.

Sajnos egyik sem vonzó, mert mindegyik baromi keveset keres.

2017. máj. 24. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

"hogy hiány van informatikusból, fejlesztőből"


Ebből csak erre a részre reagálnék, mégpedig NINCS informatikusból hiány, csak JÓ informatikusból.

Ehhez a szakmához valamennyi adottság elengedhetetlen, különben gyűlölni fogsz minden nap felkelni az ágyból.

Szerencse tág terület, de webfejlesztő vérpistikékből kegyetlen sok van, csak ennek kevés köze van a jó fejlesztéshez. (Kiragadtam egy példát, bocsi.)

2017. máj. 24. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Ez egy érdekes témakör, hogy mi a jó informatikus.(és most itt kiemelem a fejlesztőket, nem a rendszergazdákat)


Személy szerint úgy látom, hogy aki nem teljesen hülye, azért az egyetemen tanult dolgokon kívül 1-2 dolgot még tud (és itt nem kell nagyon erős szintet elképzelni), tehát van egy "erős" alapja, azok azért könnyedén kapnak egy junior helyet.

Persze aki nem tudja mi az öröklődés, mi az osztály, milyen láthatóságok vannak, mi az hogy elsődleges kulcs stb, (tényleg van ilyen és végzett diplomás) inkább mennyen el kapálni. Én azért úgy érzem, hogy az a mérce nem olyan elérhetetlen, aminél már felveszik az embert kezdőnek. (plusz sokat jelent ha valaki gyakornok egyetem mellett)

2017. máj. 24. 22:38
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

"elmennek jogásznak meg óvónőnek meg kettessel átesnek a középiskolás éveiken, utána meg csodálkoznak, hogy minimálbérért kell nekik dolgozni és a világ milyen szemét velük..."


Azért megnézném azt a jogászt, aki kettessel esett át a középiskolás évein...

De amúgy miért pont az óvónőket hozod föl? Egyike az olyan szakmáknak, amikre még a mi életünkben biztosan szükség lesz, épp az ilyen munkaköröket mint óvónő, ápoló, szoc. gondozó, pszichológus stb. nem lehet sehogy sem kiváltani.

2017. máj. 24. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Szerintem itt az arányon van a lényeg. Tehát kitanulhat 300 óvónő, de ha pl csak 100 kell, akkor mi lesz a maradék 200-al?
2017. máj. 24. 22:50
 16/20 anonim ***** válasza:

Mivel jelenleg gyakorlatilag kötelező az óvoda minden gyereknek -mondjuk ettől még kevés az óvodai férőhely sok helyen- lényegében véve lehet tudni, hogy mennyi óvodapedagógusra van illetve lesz szükség.

Továbbá mivel ez egy aránylag rosszul fizető munkakör így külföldön is el lehet vele helyezkedni, ha valaki akar.

Meg ha valaki sehogy sem talál vele munkát, akkor még átképezheti magát. De továbbra is furcsállom, hogy egy olyan szakmát hozza fel valaki feleslegesnek, ami nem lesz kiváltható az elkövetkező évtizedekben.

Ellentétben mondjuk az orvosi munkakörök egy jelentős része gépesíthető, mégsem mondja senki, hogy túlképzés van orvosból, pedig előbb-utóbb könnyen lehet, hogy itt fogunk tartani, főleg a sebészeknek van félnivalója, mert már ma is sok műtétben van robot segítség, csak idő kérése, míg valaki megkérdi, hogy minek is tartjuk ezt a túlfizetett idiótát, ha úgyis mindent a gép csinál?

2017. máj. 24. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:

"mert már ma is sok műtétben van robot segítség"


De az ugye megvan, hogy ezeket a robotokat egy orvos irányítja. Csak azért ezt használják, mert így sokkal pontosabban lehet dolgozni, illetve nem kell elutaznia hozzá másik városba.

2017. máj. 24. 23:48
 18/20 anonim ***** válasza:

Azért az óvónő lett felhozva többek között, mert a demográfiai csökkenés miatt hiába lesz szükség óvónőkre, jóval kevesebbre van szükség, mint amennyit foglalkoztatnak és egyre kevesebbre lesz szükség. Mégis egyre többen tanulnak ilyen szakmákat.


Emberek ezrével, tízezrével tanulnak ma is olyan szakmákat, amelyekből évek óta túltermelés van vagy éppen nincs, de a fizetés borítékolhatóan nevetséges.


Erre nincs jobb válasz, mint az, hogy ennyire buták. Hogy ne csak diplomásokkal példálózzak:

Minden zsákfaluban van 10 fodrász meg 30 műkörmös és hasonló olyan munkahelyek, amikhez tizenévesen úgy tudják, hogy nem kell tanulni, de az nagyon menő. Mert hajat vágni mindig kell...meg gyerekre vigyázni...csak nem mindegy, hogy azon a piacon amire neked lehetőséged van mozogni, mennyire van szükség.

2017. máj. 25. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Azért 68%-os válaszoló elég archaikus a szemléletmódod, hogy finoman fejezzem ki magam, pont te példálózol korábban azzal, hogy milyen nagy változások lesznek, de a szép szóval Life Long Learning-nek nevezett dologról magyarul egyszerűen úgy hangzik, hogy át illetve továbbképzés vagy egész életen át tartó tanulás, már megfeledkezel. Már rég nem az a világ van, hogy Józsika kitanulta a géplakatos szakmát elment dolgozni a gépgyárba, aztán meg nyugdíjba, ma sok Józsika van 3-4 végzettséggel, épp azért mert aki nem akarja közmunkásként végezni annak képeznie kell magát, a problémát inkább abban látom, hogy ebben bár az oktatási intézmények próbálnak partnerek lenni pl. esti, levelező, hétvégi képzésekkel közben az állam olyan törvényeket hoz, ami ezt a folyamatot nehezíti, konkrétan nem túl rég abszurd módon megemelték a szakmát tanulók gyakorlati óráinak számát, miközben mindenki tudja, hogy képzettségedtől függetlenül a szakmai gyakorlat sz.rt sem ér, mert minden munkahelyen más a módi, így hiába szerez valaki egy helyen valami minimális gyakorlatot, ha utána másutt ez alig lesz jó valamire.


De egy kicsit vissza az óvónőkre, azért tartom gyalázatosan rossz példának, mert pont az óvódai férőhelyek száma az, amivel nagyon szépen lehet tervezni. Megszületik X gyerek, akkor megközelítőleg X számú gyerek lesz kiscsoportos oviban, ergo tudod, hogy országos szinten hány óvodai csoport indul, hogy minden gyerek beleférjen. Jelenleg gyakorlatilag kötelező az óvoda, tehát évi 90-92 ezer gyerek lesz óvodás, és ez a szám konstans, 2010-óta ekörül van a születésszám, és bár várható hosszabb távon a csökkenés, az közel sem lesz olyan drasztikus, meg ne felejtsd el, hogy hány óvodai dolgozó van az jobbára az állam pénztárcájától függ, tehát hány gyerekre akarnak egy felügyelőt. jó módú államokban vagy magánóvodákban mondjuk lehet 6-7 gyerekre fel tudnak venni egy embert, nyilván szegényebb állami fenntartású intézményrendszerben nem.


A fodrász és műkörmös dolog (amúgy mi ez a szexista hozzáállás, hogy csak a nőinek tartott szakmákat piszkálod?) :-)

meg finoman fogalmazva is túlzás, és hiába mondod az ellenkezőjét, tényleg minél több pénz van egy gazdaságban, ott is kimutathatóan annál többet foglalkoznak a nők de akár a férfiak is a szépségápolással, tehát egy általános GDP növekedésből ugyanolyan arányban részesedik egy fodrász is, mint bárki más. Sőt talán még jobban, ma a GDP egyre nagyobb része jön a szolgáltatószektorból.


Meg írod, hogy olyan szakmát tanul, amivel keveset lehet keresni, nem, hogy örülnél, hogy van aki ilyet tanul? Ha ugyanis ezeket senki sem tanulná, akkor már nem is lennének annyira rosszul fizetők, és eljutnánk oda, hogy mondjuk vízvezetékszerelő egy kiszállásért leszámlázna húszezret.

2017. máj. 25. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

"De az ugye megvan, hogy ezeket a robotokat egy orvos irányítja."


Erre írtam, hogy még, de kérdés, hogy meddig. Meggyőződésem, hogy 10-15 éven belül ez már teljesen automatán is menni fog, és akkor fog elkezdődni majd az egészségügyben is a nagy orvos vs. gép háború, mert pont a klasszikus orvosi kompetenciákat pl. diagnosztizálás, terápia összeállítása, beavatkozások elvégzése stb. a legkönnyebb kiváltani gépekkel. A gyógytornász, a logopédus, az ápoló az továbbra is kelleni fog, mert azok olyan munkafázisok, amikhez ember kell, meg persze a gépnek is kell majd asszisztens, de nem ok nélkül mondják, hogy az orvosok bizony idővel a kiváltható részei lesznek az egészségügynek.

2017. máj. 25. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!