Valaki segít megmagyarázni, hogy miért van szükség a vidék fejlesztésére?
Vidék alatt a rurális területeket értem, tehát a ~falvakat.
Nem igazán jön át, hogy pl pici zsákfalvakban milyen munkát lehetne teremteni, hogy az emberek ott maradjanak.
Nyugaton miket csináltak?
Pl. azért mert az ország 80 % a vidéken él.
Illetve falvakban is rengetegen élnek.
A kis falvakból meg városokba járnak be rendszerint melózni.
Miért NE lenne rá szükség?
Így nézve, a saját kis "falum" is, bár hivatalosan megyeszékhely része, de gyakorlatilag önálló kis faluként működött, az elmúlt 10 évben kb. megduplázódott a lakosság, kábeles internet, csatornázás, sűrített buszjárat, aszfaltozott utak.
És cserébe ott a természet közelsége, mindenkinek van egy kis földje, kertje, családi háza, csak barátságosabb mint város közepén tengődni egy panelban vagy sorházban.
Munka szempontjából természetesen nem megoldható hogy mindenkinek házhoz menjen, viszont lehetne csoportosítani és úgy fejleszteni. Például a megyeszékhelyek jobb kapcsolatával, és a megyeszékhelyek, nagyobb városok fejlesztésével.
Utolsó: Értelek, és az jól van úgy. Elővárosiasodás jó dolog. Az utolsó koszfészket is meg kell tartani dologgal nem tudok mit kezdeni. Mert ilyenekre kell elkölteni rakás EU pénzt, és szerintem arányait tekintve ilyen helyeken a legnagyobb a korrupció. Minél elmaradottabb egy térség, annál többféle támogatásra pályázhatnak. És persze tökjó, hogy kiépül pl a szennyvízhálózat egy ilyen leszakadt helyen, csak kinek?? Az embereknek, akik falopásra kényszerülnek, hogy télen ne fagyjon meg, mert nincs pénze fűtésre, mert nincs munkalehetőség? Ezt szeretném tudni, hogy mi erre a megoldás, amivel helyben tartják a fiatalokat, stb. mert én munkahelyeket nem tudom mit lehetne teremteni :/
Nekem nem tetszik ez a mobilitásos dolog, amiről korábban beszéltünk itt, hogy a falvakban élők gyakorlatilag csak aludni járjanak a faluba. Azért nem kell ott tartani az embereket. Aki ilyen, az költözzön a városba, vagy elővárosba, közel a szolgáltatásokhoz munkahelyhez.
Persze aki a faluban képes az önellátásra, vagy megvan a munkahelye helyben, az maradjon ott. De akinek fát kell lopnia, hogy életben maradjon, az legyen ösztönözve (olyan visszautasíthatatlanul jó lehetőségszerűen) arra, hogy iratkozzon be képzésre, vállaljon munkát, költözzön városba... szerintem. Nem látom, hogy itthon bárhogyan működhetne a nyugat-európaias vidéki minta...
"Pl. azért mert az ország 80 % a vidéken él."
Direkt kiemeltem, hogy mit értek vidék alatt, szóval nem a Budapesten kívül eső Magyarországot! :D Magyarországon a városi lakosság aránya 70% felett van, tehát 30% alatt vannak a favakban élők
"ilyenekre kell elkölteni rakás EU pénzt"
Arányaiban elég kis összegek mennek az "ilyenekre".
"Minél elmaradottabb egy térség, annál többféle támogatásra pályázhatnak."
Persze ez szép és jó, de ez nem jelenti hogy kapnak is bármit.
"És persze tökjó, hogy kiépül pl a szennyvízhálózat egy ilyen leszakadt helyen, csak kinek??"
Valahol el kell kezdeni a fejlődést. Ennyi erővel egykor Budapest is a nulláról indult, meg a többi nagyváros is. Alapjaiban csábítóbb a lakosságnak, ha vannak bizonyos feltételek, mintha úgy kell odaköltözz hogy semmi szolgáltatás nincs.
"Aki ilyen, az költözzön a városba, vagy elővárosba, közel a szolgáltatásokhoz munkahelyhez."
Ha meg tudja oldani a bejárást, akkor miért költözzön városba?
"De akinek fát kell lopnia, hogy életben maradjon, az legyen ösztönözve (olyan visszautasíthatatlanul jó lehetőségszerűen) arra, hogy iratkozzon be képzésre, vállaljon munkát, költözzön városba... szerintem."
Ezzel csak az a baj, hogy akinek fát kell lopnia az életben maradásért, az miből tudna városba költözni?
Persze egyszerű hajtogatni hogy "költözzön városba, költözzön városba". Csak épp egy városi lyuk 2-3x annyiba kerül, mint a falun lévő családi ház. Másik meg az, hogy kinek tudod eladni?
Én mondjuk láttam teljesen jól működő, önálló kis falvakat, nem csak a rossz oldalát kell nézni a világnak.
""De akinek fát kell lopnia, hogy életben maradjon, az legyen ösztönözve (olyan visszautasíthatatlanul jó lehetőségszerűen) arra, hogy iratkozzon be képzésre, vállaljon munkát, költözzön városba... szerintem."
Ezzel csak az a baj, hogy akinek fát kell lopnia az életben maradásért, az miből tudna városba költözni?
Persze egyszerű hajtogatni hogy "költözzön városba, költözzön városba". Csak épp egy városi lyuk 2-3x annyiba kerül, mint a falun lévő családi ház. Másik meg az, hogy kinek tudod eladni?"
A visszautasíthatatlan ajánlatnál ilyen ösztönzőket értek pl, mint ideiglenes lakhatás biztosítása. Ne ez legyen a gond. És nem is kell éveken az államon élősködni, pl duális képzéseknél már a cégek is fizetnek már a képzés alatt.
"Én mondjuk láttam teljesen jól működő, önálló kis falvakat, nem csak a rossz oldalát kell nézni a világnak."
Én is. Nem az ilyen helyekről van szó, hanem azokról, ahol semmi lehetőség nincs az önálló működés megteremtésére.
Utolsó: Pozitív ösztönzőkben hiszek csak, semmi kiherélés :D
BP egy másik téma, szerencsére nem fővárosi vagyok :)
Nem dönteni szeretnék, hanem felvetéseket megvitatni, és átlátni a helyzetet. Köszönöm, ha ebben tudsz segíteni nekem! :)
pfff...
"Nem nagyon világos, hogy a lakhatási lehetőségek javításának támogatása mellett milyen eredményeket hozhatna a pályázat, ami megfogná a fiatalokat, hiszen munkahely teremtésről nincs benne szó. A támogatandó tevékenységek csak többszörös áttétellel, majd valamikor a későbbiekben eredményez(het)nek új munkahelyeket. Bevételi forrás nélkül viszont kétségkívül nem túl erős a motiváció a maradásra."
„A felhívásra a háromezer és húszezer lakos közötti települések pályázhatnak.”
nem szóltam :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!