Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Széchenyi István vagy Kossuth...

Széchenyi István vagy Kossuth Lajos politikai irányzata a megnyerőbb számotokra?

Figyelt kérdés

Ők ketten ugye a legmeghatározóbbak, oskolában is tanítják, azt a módszert hogy összehasonlítani a kettőt, életét és politikáját tekintve.

Ti melyikkel tudtok jobban azonosulni?


Én mindkettővel, mint sokan, nyílván, viszont mint sok esetben egyik felé mindig jobban hajlok , nem azt jelenti ez hogy a másikat kevesebbre tartjuk.

Tehát, ha úgy tetszik, engedjétek el a fantáziátokat, és az akkort, akár a jelenbe is helyezhetitek, ahogy tetszik.

Nos?


https://www.youtube.com/watch?v=WaDpv3Zbkr4


nem túl tökéletes,hiányos, de egy nagyon alapnak éppen megfelel, ha kell egy kis kezdő löket. ;-)



2017. jan. 18. 22:41
 1/10 anonim ***** válasza:
96%
Széchenyi.
2017. jan. 18. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
96%
Széchenyi István.
2017. jan. 18. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
76%
Szechenyi egy ertelmes normalis politikus volt, Kossuth, meg egy fsz, aki ugy viselkedik mint egy hulye punk. Ha nem annak a marhanak a terveit kovetjuk, hanem Szechenyiet, akkor mondjuk lett volna egy normalis orszagunk a Habsburgok uralkodasaval. Lehetett volna egy eros egyseges kiralysag, ami nincsen lekotelezve az oroszoknak a Krimi haboru idejen. Es esetleg nem lett volna igy szetbarmolva az elso vilaghaboru utan. Az kontar azt mondta, hogy nyelveben el a nemzet. Ez is egy oltari nagy marhasag. A skotok is egy nemzet, es angolul beszel, az Amcsik, az Ausztralok szinten. Canadaban meg meg ket nyelvben is el ugyan az a nemzet. Szoval Kossuth nem hozott nekunk mast, csak harcot, gyuloletet, vert, es szpast.
2017. jan. 18. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
96%

Elsőre azt hinnénk hogy nehéz kérdés, aztán belegondolunk hogy ki mit tett és rájövünk: Széchenyi.

Széchenyi István az ország leggazdagabb nemeseinek egyike volt. Saját pénzből elkezdte fejleszteni Magyarországot, az életét és a vagyonát adta az országért. Neki köszönhető a Tisza szabályozása, az első magyar kaszinó, az első lóverseny pálya ( majd az ehhez kapcsolódó később világhírűvé vált magyar versenyló tenyésztés elkezdése ), továbbá hozzá köthető az MTA megalapítása. Mindezt úgy, hogy nem vívta ki a Birodalom és az osztrák udvar ellenszenvét ( például hiába volt az első kormányban miniszter, hiába Ausztriába ment szanatóriumba, nem fogták el, nem végezték ki a szabadságharc után ).

Ezzel szemben Kossuth-ot letartóztatták korrupció miatt, később kiengedték. Követként került az országgyűlésbe, ahol nagyszerű beszédeket tartott. De populista, hatalom éhes politikus volt. Hozzá köthető a honvédség ( elődjének ) megalapítása. Ezt fontos megemlíteni, ugye ez volt a birodalomba olvasztás után az első önálló magyar hadsereg. De sokkal több rossz döntést hozott. A szabadságharc alatt ő lett a kormányzó. Féltékenységből leváltotta a legsikeresebb hadvezért, Görgey-t, majd tehetségtelen, ámde hozzá hű hadvezéreket nevezett ki. Az utolsókig való kitartást hangsúlyozta, majd elsőként menekült Debrecenbe, a bukás után pedig külföldre - a honvédség pénzével. Ha már a bukásnál tartunk: az utolsó pillanatban levelet küldött, ő már a határon járt, amikor átadta a kormányzóságot Görgey-nek. Mindketten tudták, hogy a harcokat nem lehet folytatni, ezért Kossuth egyszerűen kijelölt egy bűnbakot, méghozzá a vele ellenséges ( ámde tehetséges és sikeres ) Görgey-t. Akit ezután egész életében szidtak, mivel ő rakta le a fegyvert, "miatta bukott el a szabadságharc". Továbbá ő függetlenítette az országot, ami ürügy volt az oroszoknak, hogy beavatkozhassanak ( persze a történészek szerint így is - úgy is beavatkoztak volna, elvégre a cár Ferenc József unokatestvére volt, de akkor más lett volna a nemzetközi visszhangja ).


Ha összehasonlítjuk őket, láthatjuk hogy Széchenyi hibája az volt, hogy nem volt elég merész. Nem mert szembeszállni az osztrák udvarral, épp ezért nem tudta volna véghez vinni például a jobbágy felszabadítást ( amit ő maga is kiemelt, hogy Kossuth érdeme ) vagy önálló hadsereg létrehozását ( ezt is kiemelte, hogy bár az ötletet támogatta, de ő maga nem merte volna megtenni ). De nagyszerű politikus volt, aki egész életében az ország érdekét nézte, nem sajnálva pénzt, időt és energiát.


Ezzel szemben Kossuth, bár voltak jó döntései ( mint már említettem a honvédség és a jobbágy felszabadítás is többek között, de ezek a legfontosabbak ), egy tehetséges, populista, hataloméhes férfi volt.

2017. jan. 18. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Shai-Hulud ***** válasza:
93%

Sajnos a 22:50-es válaszban nagyon sok igazság van. A Kossuth-féle nemzetiségi politika, az erőltetett magyarosítás volt az egyik fő oka annak, hogy az országban mindaddig békességgel élő, szervesen Magyarországhoz tartozó nemzetiségek hátat fordítottak az országnak, és az I. Világháború után nem akartak tovább Magyarországhoz tartozni.

Előtte pedig évszázadokon keresztül nem voltak ilyen törekvések, magyarnak számított mindenki, aki Magyarországot tekintette hazájának, függetlenül a nemzetiségétől.

Rengeteg nem magyar nemzetiségű nemzeti hősünk van, köztünk sokan olyanok, akik nem is tudtak magyarul. De régebben nem akarták erővel elmagyarosítani őket.

2017. jan. 18. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
95%

Inkább Széchenyi. Az országnak jót akart, és rengetet költött hasznos fejlesztésekre. Sajnos "két tûz között" volt, ami a Habsburg vezetés illetve a magyar emberek kapcsolatát illeti, bele is ôrült.


Kossuth is jót akart az országnak, de nagyon makacs ember volt. És ha valamit elbxott, akkor persze mindenki hibás volt, csak ô nem (Görgey incidenseirôl gondolom tudtok). A szabadságharc elvesztése (amit részben neki köszönhettünk) után pedig ô volt az elsô, aki lelépett.

2017. jan. 18. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
0%
Indul valamelyik a 2018-as választáson?
2017. jan. 19. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
90%
Sz. I.
2017. jan. 19. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Akkor Széchenyi nyert.

Érdekes nekem mindkettő egy politikai példa.

2017. jan. 20. 18:04
 10/10 anonim ***** válasza:

Széchenyi


Gondoljunk csak a kiegyezés utáni "boldog békeidőkre".

2017. jan. 21. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!